fbpx
cena zdjęć biznesowych kraków

Cena zdjęć biznesowych – co ma na nią wpływ?

Cena zdjęć biznesowych i co ma na nią wpływ-  to często zadawane pytanie. Zdjęcia biznesowe są najlepszą a zarazem najtańszą formą reklamy dla osób chcących kształtować swój wizerunek. Profesjonalne zdjęcia będą pracować dla Ciebie przez 365 dni w roku, dlatego inwestycja w sesję biznesową to doskonały pomysł. W dzisiejszym poście dowiesz się, co wpływa na cenę zdjęć biznesowych.

Dobra sesja biznesowa wymaga przygotowania w kilku różnych obszarach. Jeśli myślisz, że fotografowi biznesowemu płaci się wyłącznie za wykonanie zdjęć, to… prawdopodobnie mylisz fotografię biznesową z typowymi zdjęciami do dokumentów, które wykonasz w punkcie foto na rogu ulicy. Tymczasem chodzi o coś więcej niż zdjęcie twarzy na białym tle.

Cena zdjęć biznesowych – co ma na nią wpływ?

Cena zdjęć biznesowych uzależniona jest od kilku czynników a każdy fotograf biznesowy kształtuje ją zgodnie ze swoimi standardami. Poziom usług w branży fotograficznej jest różny, różne są też oferty. Profesjonalne zdjęcia biznesowe wymagają dużej wiedzy i świadomego podejścia do każdego aspektu związanego z taką sesją. Profesjonalna sesja biznesowa to realizacja konkretnego planu według wcześniej ustalonych reguł. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na spontaniczne, nieprzemyślane kreacje. Równocześnie tego typu fotografia nie może być nudna i sztampowa. Powinna przyciągać wzrok i budzić pozytywne emocje, a nie jedynie pokazywać cechy fizyczne fotografowanej osoby. Jak to połączyć? Najlepiej zatrudniając doświadczonego fotografa.

cena zdjęć biznesowych

Organizacja sesji zdjęciowej

Wiedza i wsparcie merytoryczne ze strony fotografa biznesowego są jednym z najbardziej istotnych czynników w odniesieniu do sesji biznesowych. Już samo przygotowanie do zdjęć wymaga podjęcia decyzji mających zasadniczy wpływ na efekt końcowy. Doświadczony fotograf zanim przystąpi do planowania zdjęć, powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z klientem. Już w trakcie tej wstępnej rozmowy warto porozmawiać o tym, jakich zdjęć oczekujemy, a także gdzie i w jakim charakterze chcemy je wykorzystać. Mając takie informacje fotograf może zaproponować sesję w określonej konwencji i miejscu, dostosowując cały projekt do potrzeb wizerunkowych klienta. Pamiętajmy, że fotograf biznesowy to doświadczony profesjonalista, mający na swoim koncie wiele sesji zdjęciowych. Pytania w stylu “jak się przygotować?” czy “co warto ubrać na sesję a czego unikać?” są w pełni zasadne. Zdecydowanie warto z tej wiedzy skorzystać.

Sesja zdjęciowa

Wsparcie fotografa biznesowego jest równie nieocenione w trakcie samej sesji zdjęciowej. Każdy chce wyglądać na zdjęciach jak najlepiej nawet jeśli większość ludzi uważa się za persony niespecjalnie fotogeniczne. Większość osób pozujących do zdjęć najczęściej nie wie jak zachować się przed obiektywem a tak naturalne kwestie jak układ rąk czy mimika urastają nagle do rangi problemów. Do tego dochodzi stres podczas sesji, który nie wszyscy potrafią od razu przekuć w coś pozytywnego.  W takich sytuacjach interpersonalne umiejętności fotografa okazują się bezcenne. Musi on panować nad sytuacją, umieć pozytywnie zmobilizować osobę pozującą do zdjęć, a w razie potrzeby rozluźnić zbyt sztywną atmosferę. Pamiętajmy, że zdjęcia biznesowe powinna cechować naturalność, przyjazne spojrzenie i pozytywna mowa ciała. Dobra atmosfera w trakcie sesji zdjęciowej jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia dobrych rezultatów.

Ilość zdjęć

Ilość to kolejny czynnik mający wpływ na to, jak kształtuje się cena zdjęć biznesowych. Choć w trakcie samej sesji powstaje zwykle mnóstwo ujęć, wybór ogranicza się zwykle do kilku, kilkunastu najlepszych zdjęć, które fotograf poddaje później cyfrowej postprodukcji. Bazowa ilość zdjęć i sam charakter ujęć powinny być ustalone przed sesją. Warto zastanowić się, czy potrzebujemy zdjęć na jednolitym tle, w przestrzeni firmowej lub w plenerze. Czy mają to być ujęcia statyczne, formalne? A może zależy nam na bardziej ekspresyjnych pozach? Jeszcze przed sesją powinniśmy wiedzieć jak i gdzie chcemy wykorzystać zdjęcia z sesji. Czy kolorystyka będzie odpowiadać naszej stronie internetowej? Czy będą odpowiednim materiałem do np. zdjęć profilowych w social mediach? W niektórych sytuacjach istotne jest nawet to, czy mają to być kadry pionowe (polecane w odniesieniu do np. mobilnej wersji strony internetowej) czy poziome. W tych wszystkich kwestiach ponownie przyda się wiedza i doświadczenie. Ilość zdjęć z sesji biznesowej powinna odpowiadać naszym faktycznym potrzebom, dlatego warto ten temat starannie przedyskutować.

Retusz zdjęć

Postprodukcja zdjęć to nic innego jak retusz mający na celu wyeliminowanie ewentualnych wad. Tu również przyda się profesjonalizm i wyczucie, ponieważ każda modyfikacja powinna być dokonywana w sposób świadomy. Nie oczekujmy od retuszu, że dzięki niemu zgubimy kilka kilogramów, od tego są siłownie i kluby fitness. Jednak poprawę koloru włosów, niedoskonałości makijażu, usunięcie niektórych zmarszczek czy defektów skórnych z powodzeniem można powierzyć retuszerowi. Dzięki magicznemu dotknięciu Photoshop’a zdjęcie nabiera też bardziej profesjonalnego charakteru. Poprawia się kolor i kontrast. Obróbka zdjęć to z reguły najbardziej czasochłonny etap pracy nad zdjęciami dla biznesu i jednocześnie zwieńczenie wszystkich wysiłków włożonych w zdjęcia biznesowe.

Pola eksploatacji zdjęć

Nie zapominajmy, że nawet jeśli pozwolimy się sfotografować, to prawa autorskie są niezbywalne i pozostają własnością fotografa. Pola eksploatacji zdjęć to nic innego jak formalna, zawarta w umowie zgoda autora zdjęć na ich wykorzystanie przez nas w określonych celach i miejscach. Umowa z fotografem zwykle bardzo szczegółowo precyzuje to, w jaki sposób można korzystać ze zdjęć biznesowych. Osobiście stosuję zapis o przekazaniu praw i nieograniczonym polu eksploatacji dający moim klientom swobodę w posługiwaniu się materiałem fotograficznym.

Cena zdjęć biznesowych – ile to właściwie kosztuje?

Ile zatem kosztują zdjęcia biznesowe? W zależności od charakteru sesji, ilości osób biorących w niej udział, oczekiwań co do efektu końcowego cena zdjęć biznesowych może się wahać od 500 PLN za indywidualną sesję wizerunkową, po dużo bardziej złożone i kosztowne projekty korporacyjne. Jeśli chcemy zoptymalizować koszty sesji dla naszej firmy, warto umówić się na wieloosobową sesję. W takiej sytuacji zwykle możemy liczyć na atrakcyjne rabaty.

Zdjęcia biznesowe są ważnym ogniwem w budowaniu profesjonalnego wizerunku firm, jak również osób indywidualnych. To inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Warto o tym pamiętać.

Udostępnij ten artykuł na: