Profesjonalna fotografia wnętrz i obiektów to zdjęcia wykonywane do celów promocyjnych i sprzedażowych. Można śmiało powiedzieć, że fotografia stanowi kluczowe narzędzie w pozyskaniu uwagi i zainteresowania potencjalnego klienta. To właśnie zdjęcia wnętrz i obiektów pomagają znaleźć zainteresowanym nowe mieszkanie czy lokal do prowadzenia działalności gospodarczej. Bez względu na to czy sprzedajesz, wynajmujesz lub jesteś pośrednikiem, potrzebujesz dobrych, aktualnych zdjęć.
Spis treści
Fotografia nieruchomości
Fotografia nieruchomości to typowe zdjęcia reklamowe których głównym zadaniem jest usprawnienie komunikacji między sprzedawcą i nabywcą. Zdjęcia nieruchomości prezentują obiekt i jego wnętrza, podkreślają charakter i cechy użytkowe, uwypuklają też istotne atuty funkcjonalne i estetyczne. Profesjonalne zdjęcia umożliwiają odbiorcy wstępne rozpoznanie cech nieruchomości. Jednak ich główna siła polega na tworzeniu pozytywnych wrażeń będących często głównym impulsem do podjęcia działania przez odbiorcę.

Giełda nieruchomości- zdjęcia to podstawa!
Każda giełda nieruchomości funkcjonuje dzięki zdjęciom. Prezentują one w atrakcyjny sposób lokale usługowe i biura, mieszkania i apartamenty, domy i osiedla. Profesjonalne zdjęcia wnętrz i obiektów to fundament marketingu na rynku nieruchomości. Klient zainteresowany zakupem lub wynajmem w pierwszej kolejności zwróci uwagę na te oferty, w których zadbano o właściwą wizualizację.
Oczywiście zdjęcia nie są głównym czynnikiem decyzyjnym. W obrocie nieruchomościami istotna jest atrakcyjna lokalizacja, metraż, mniejsze lub większe cechy funkcjonalne i rzecz jasna- cena. Fotografia wnętrz i obiektów może mieć jednak istotny wpływ na podejmowane decyzje. W miejscach takich jak giełdy nieruchomości klient przytłoczony ilością ofert zwróci uwagę na te propozycje, które wydadzą mu się szczególnie atrakcyjne wizualnie. W tym zakresie fotografia wnętrz i obiektów może odegrać bardzo ważną rolę.
Jak łatwiej sprzedać lub wynająć nieruchomość?
Jak łatwiej sprzedać lub wynająć nieruchomość gdy wokół jest tyle konkurencyjnych ofert? To jeden z największych dylematów współczesnego rynku nieruchomości. Ilość ofert dostępnych w niemal każdym segmencie rynku sprawia, że sprzedaż lub najem nieruchomości są coraz trudniejsze. W takich sytuacjach nie wystarczy prezentacja skupiająca się na wiernym oddaniu jej parametrów fizycznych. Fotografia wnętrz i obiektów może być znacznie bardziej skuteczna, gdy w swym przekazie odwołuje się do wrażeń. Nie wystarczy zatem pokazanie atrakcyjnej przestrzeni, trzeba w tę przestrzeń tchnąć emocje z którymi odbiorca zechce się utożsamić.
Jak to zrobić? Fotografia jest świetnym medium do takich zadań. Ponieważ to fotograf decyduje na czym powinna skupić się uwaga odbiorcy, tworzy to doskonałe warunki do kreowania wrażeń. Kolorystyka, światło, kadr czy perspektywa – każdy z tych elementów może być wykorzystany do uwypuklenia cech na eksponowaniu których najbardziej nam w danej chwili zależy. Zdjęcia pozwalają pokazać obiekt i jego lokalizację o różnych porach dnia i przy różnym świetle, co pozwala jeszcze lepiej poznać jego walory. Profesjonalna fotografia wnętrz i obiektów wpływa na pozytywne wrażenia odbiorcy.
Profesjonalne zdjęcia nieruchomości to jednak nie wszystko. Liczy się świadome podejście do tego, co i komu oferujemy.

Zdjęcia nieruchomości – jak wynająć mieszkanie?
Wyobraźmy sobie, że zależy nam na wynajmie trzypokojowego mieszkania. Z uwagi na lokalizację naszą główną grupę docelową stanowią studenci uczęszczający na pobliską uczelnię. Powinniśmy zatem w pierwszej kolejności zadbać o to, by zdjęcia wnętrz prezentowały w atrakcyjny sposób pokoje wyposażone w elementy funkcjonalne, a mianowicie biurka, szafy i półki.
Taką prezentację warto uzupełnić zdjęciami detali które pomogą stworzyć pozytywne wrażenia. Lampki, poduchy, kwiaty doniczkowe na oknie czy choćby obraz wiszący na ścianie pozwolą zbudować przyjemny, domowy klimat. Warto pamiętać o tym, by nie skupiać się tylko na pokojach. Współdzielone części mieszkaniowe – przedpokój, kuchnia i łazienka powinny wyglądać atrakcyjnie i zachęcająco, ponieważ to one w głównej mierze decydują o komforcie mieszkania z sublokatorami.
Fotografia wnętrz i obiektów już zagospodarowanych to przykład klasycznej fotografii nieruchomości. Zdjęcia umeblowanej i uporządkowanej przestrzeni dużo silniej odwołują się do wrażeń odbiorcy. Komfort i wygoda, praktyczność i funkcjonalność – to cechy na które odbiorca zwraca największą uwagę. Zdjęcia nieruchomości pokazujące wnętrza gotowe do zamieszkania oraz ich dostępne wyposażenie są dla odbiorcy zachętą i zaproszeniem.

Zdjęcia mieszkań – wynajem i sprzedaż
Innym przykładem fotografii do celów sprzedażowych są zdjęcia pustych wnętrz lub np. mieszkań w stanie developerskim. Takie fotografie skupiają się przede wszystkim na prezentacji przestrzeni, pomieszczeń i wypełniającego je naturalnego światła. Klient sam ma zdecydować jak zagospodaruje dostępny metraż. Choć zdjęcia pustych mieszkań pozostawiają inicjatywę po stronie odbiorcy, mogą skutecznie stymulować jego wyobraźnię, uruchomić procesy planowania i aranżacji zanim jeszcze zapadną ostateczne decyzje zakupowe.

Zdjęcia dla developerów – dokumentacja budowlana
Zdjęcia developerskie to fotografia ujmująca powstający właśnie obiekt, dokumentacja będąca uzupełnieniem prowadzonego dziennika budowy. Dokumentacja fotograficzna prac budowlanych pozwala na monitorowanie postępu prac i stopnia realizacji inwestycji. Cyklicznie wykonywana fotografia ułatwia ocenę i kontrolę realizowanego projektu budowlanego. Jest również świetnym materiałem poglądowym przy realizacji podobnych inwestycji w przyszłości.

Coraz bardziej popularną formą dokumentacji budowlanej są zdjęcia z drona, pozwalające na wykonanie dokumentacji większych inwestycji z dużej wysokości, dokumentacji miejsc trudno dostępnych lub projektów z uchwyceniem ich kontekstu przestrzennego.
Zdjęcia architektury i elementów designerskich
Zdjęcia architektury i elementów designerskich odwołują się w głównej mierze do podkreślenia unikalnego stylu obiektów i wnętrz, jak również specyficznych elementów wyposażenia i detali o charakterze dekoracyjnym. Tego typu fotografia cieszy się dużym powodzeniem zarówno w przypadku obiektów zabytkowych, jak również w odniesieniu do współczesnej architektury. Zdjęcia pozwalają zaprezentować walory niewidoczne/ niedostępne dla przeciętnego odbiorcy, podkreślając jednocześnie ich piękno i niepowtarzalny charakter. Zdjęcia tego typu odnoszą się do oryginalnych rysunków architektonicznych, będąc często ich wiernym odzwierciedleniem. Kolory, kształty, wykończenia – ważny jest każdy aspekt.

Zdjęcia wnętrz – jak przygotować obiekt do sesji?
Przygotowanie obiektu do sesji zdjęciowej to przede wszystkim uporządkowanie go. Estetyka ma istotny wpływ na postrzeganie, dlatego na zdjęciach wnętrz warto zadbać zarówno o czystość jak również ułożenie poszczególnych elementów. Okna, podłogi, lustra, blaty i fronty powinny być umyte, a dywany, poduszki, zasłony, narzuty i wszelkie elementy ruchome warto ułożyć w odpowiedni sposób. Z kadru powinny zniknąć wszelkie rzeczy osobiste, kosze na śmieci, kable i inne zbędne elementy. W przypadku zewnętrznych zdjęć obiektów warto zadbać o elewację, trawnik, uporządkowanie liści czy śniegu.
Aranżacja wnętrz – jak podnieść atrakcyjność obiektu na zdjęciach?
Fotografia obiektów i wnętrz powinna prezentować je w sposób wiarygodny. Jednak także w ramach tej prezentacji można pokusić się o podniesienie atrakcyjności wizualnej obiektu poprzez jego interesujące przedstawienie. Światło, kolor i przestrzeń jako kluczowe elementy fotografii wnętrz i obiektów można wykorzystać w kreatywny, a zarazem naturalny sposób.
Jeśli chcemy by wnętrza wyglądały bardziej atrakcyjnie na zdjęciach, warto wprowadzić do kadrów elementy dekoracyjne. Wszelkiego rodzaju dodatki, drobne akcesoria użytku codziennego, kwiaty na oknach czy świeże owoce w kuchni nadadzą prezentowanej przestrzeni bardziej naturalnego charakteru. Nie powinno ich jednak być zbyt dużo, by nie zaburzały estetyki kadru.

Profesjonalne zdjęcia nieruchomości – korzyści
Korzyści wynikające z profesjonalnej prezentacji nieruchomości to przede wszystkim:
– wyróżnienie obiektu na tle innych ogłoszeń
– podniesienie prestiżu i wartości oferty
– pozytywne wrażenie będące zachętą do kontaktu
– szybsza sprzedaż/ wynajem
Ludzie są wzrokowcami. Profesjonalna fotografia obiektów i wnętrz sprawia, że proces ich sprzedaży lub wynajmu jest szybszy i bardziej płynny. Odpowiednia prezentacja może mieć wpływ nie tylko na zainteresowanie obiektem, ale również na jego cenę. Fotografia nieruchomości wspiera proces promocji i sprzedaży.
Jak zrobić dobre zdjęcia wnętrz i obiektów – 10 rad
Jak zrobić dobre zdjęcia wnętrz i obiektów? Wynajmij profesjonalnego fotografa, to naprawdę dobra inwestycja. Jeśli jednak chwilowo nie możesz sobie pozwolić na dodatkowe koszty, możesz spróbować zrobić zdjęcia samemu. Przygotowałem 10 uniwersalnych rad które warto mieć na uwadze podczas fotografowania wnętrz i obiektów:
- Zdjęcia powinny prezentować obiekt w możliwie naturalny sposób, bez przerysowanej perspektywy, sztucznego powiększania itd.
- Zdjęcia muszą prezentować obiekty i wnętrza w ich naturalnej kolorystyce.
- Zdjęcia najlepiej wykonać w pogodny dzień i w sprzyjającej porze (w zależności od pory roku – najlepiej rano lub po południu). Warto również zastanowić się nad walorami zdjęć nocnych.
- Zdjęcia wnętrz w świetle naturalnym są najbardziej korzystne, ale z reguły wymagają doświetlenia w miejscach bardziej oddalonych od okien.
- Jeśli wykonujemy zdjęcia wnętrz przy świetle sztucznym, warto zadbać o jednolitą temperaturę barwową żarówek/ świetlówek. W tym wypadku również warto zadbać o równomierny rozkład świateł w całym kadrze.
- Fotografowana przestrzeń powinna być uprzątnięta a niechciane elementy typu wystające kable czy kosze na śmieci schowane.
- Warto pamiętać o tym, by na pierwszym, najbardziej widocznym planie zdjęcia nie pojawiły się zużyte/ zniszczone sprzęty, meble etc.
- Dobrze jest zadbać o dodatki dzięki którym fotografowana przestrzeń będzie wyglądać bardziej naturalnie. Kwiaty w wazonie, misa z owocami na kuchennym blacie, gazeta na stoliku, książki na półce, każdy z tych detali sprawia, że prezentacja ma bardziej naturalny charakter.
- W kadrze można pozostawić drobne niedoskonałości typu uchylone drzwi, rzucona na tapczan poduszka etc. Sterylne, pozbawione uchybień wnętrza nie wyglądają specjalnie zachęcająco.
- Niechciane lub zaburzające elementy których nie udało się usunąć przed publikacją trzeba starannie wyretuszować.
Ile kosztuje fotografia wnętrz i obiektów?
Jeśli uznasz, że inwestycja w profesjonalne zdjęcia to dobry pomysł, zapraszam do kontaktu. Każda sesja wyceniana jest przeze mnie indywidualnie. Pozwala to dobrać zakres i parametry realizacji do określonych potrzeb i wymogów.
Profesjonalna fotografia wnętrz i obiektów – oferta
Moja oferta fotografii wnętrz i obiektów obejmuje:
- zdjęcia mieszkań
- zdjęcia apartamentów
- zdjęcia wnętrz domów jedno i wielorodzinnych
- zdjęcia gabinetów i lokali usługowych
- zdjęcia biur zamkniętych i przestrzeni typu open space
- zdjęcia wnętrz hotelowych
- zdjęcia wnętrz restauracyjnych
- zdjęcia hal konferencyjnych
- zdjęcia sal koncertowych i teatralnych
- zdjęcia hal sportowych
- zdjęcia domów
- zdjęcia osiedli
- zdjęcia biurowców
- zdjęcia hoteli i pensjonatów
- zdjęcia obiektów sportowych
- zdjęcia obiektów rekreacyjnych
- zdjęcia zabytków
Najczęściej fotografuję na terenie Małopolski i Śląska. Jeśli interesują Państwa szczegółowe informacje dotyczące realizacji zdjęć, zapraszam do kontaktu.