fbpx
zdjęcie w cv

Zdjęcie w CV – 3 najważniejsze cechy dobrej autoprezentacji

W ciągu ostatnich miesięcy wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na zdjęcia wizerunkowe do dokumentów. Zdjęcie w CV to już standard. Bez wątpienia wpływ na to mają okoliczności związane z pandemią i dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy. Z drugiej strony można zauważyć, że jako osoby aktywne społecznie i zawodowo stajemy się coraz bardziej świadomi tego, jak nasz wizerunek publikowany w dokumentach czy mediach społecznościowych wpływa na sposób postrzegania nas na tle innych. Lepiej rozumiemy też znaczenie profesjonalnego wizerunku i przekazu jaki mogą kreować profesjonalne fotografie.

Wizerunek jest jak Twoja osobista wizytówka czy podpis. Jedyny w swoim rodzaju, oryginalny i niepowtarzalny. Posługujesz się nim na co dzień, w sklepie, biurze, czy na siłowni. W pewnych okolicznościach jest szczególnie istotny. Tam gdzie ważną rolę odgrywa tzw. pierwsze wrażenie, wizerunek nabiera wręcz strategicznego znaczenia. Dobrym przykładem może być autoprezentacja w dokumentach rekrutacyjnych typu CV, życiorys czy portfolio.

Profesjonalne zdjęcia w CV – co to oznacza?

Zdjęcie w CV jest sprawdzoną i skuteczną formą komunikacji wizerunkowej. Nadają dokumentom ciekawszą formę, przyciągają wzrok i wywołują pozytywne wrażenie. Rekruter mierzący się każdego dnia ze stosem bliźniaczo podobnych dokumentów z pewnością zwróci uwagę na ciekawą, nieszablonową aplikację. Zdjęcie w CV ma tutaj niemal kluczowe znaczenie. Oczywiście pod warunkiem, że jest to profesjonalne, dobrze wykonane zdjęcie.

Co to oznacza w praktyce? Jaka fotografia powinna się znaleźć w Twoich dokumentach rekrutacyjnych i portalach zawodowych?  Na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę? Poznaj 3 najważniejsze cechy dobrej autoprezentacji.

zdjęcie w cv

Profesjonalne zdjęcie w CV – wszystko pod kontrolą

Fotografia którą posługujesz się w dokumentach rekrutacyjnych powinna być wykonana w profesjonalny sposób. Kadr, światło, kolorystyka, postprodukcja – wszystkie elementy kreacji powinny tworzyć spójny obraz. Jeśli zamierzasz użyć zdjęcia z telefonu to pomyśl, jak wypadniesz w oczach rekrutera w porównaniu z kimś kto zatroszczył się o świetne, profesjonalne zdjęcie w swoim CV?

Na weryfikację Twoich kompetencji przyjdzie jeszcze czas, w pierwszym etapie rekrutacji liczą się noty za styl. Zrób dobre wrażenie dobrym zdjęciem, lub… wyślij CV bez fotografii. Najgorsze co możesz sobie zafundować to budowanie wrażenia, że brakuje Ci w pełni profesjonalnego podejścia.

Przekaz dostosowany do okoliczności

Zdjęcie w CV powinno mieć przekaz dostosowany do okoliczności. Mowa o komunikacji niewerbalnej, począwszy od naszego ubioru a na mimice i pozie kończąc. Zanim wyślesz CV, zawsze warto sprawdzić do kogo adresujesz swój przekaz. Jeśli starasz się o pracę w instytucji finansowej to znacznie lepsze wrażenie zrobisz poważnym zdjęciem w klasycznym, formalnym stroju. Gdy Twoim celem jest praca w mediach, elegancki smart casual z pogodnym wyrazem twarzy wywoła odpowiednie wrażenie.

Pokaż swoją energię i pozytywne nastawienie lub zaprezentuj zdecydowaną postawę tam, gdzie jest ona szczególnie ceniona. Właśnie dlatego dobrze jest mieć do dyspozycji kilka zdjęć na różne okazje, zamiast wykorzystywać wszędzie ten sam kadr. Jakość przekazu jest bardzo ważna. Zdjęcie powinno też być aktualne.

Prostota jest szczytem wyrafinowania

Leonardo da Vinci powiedział kiedyś, że “prostota jest szczytem wyrafinowania”. Ten słynny cytat można również odnieść do zdjęć. Ponad wszystko musisz pamiętać, by zdjęcie w CV nie było przekombinowane i nie odwracało uwagi od tego co najważniejsze– Twojego profesjonalizmu. Proste, czytelne zdjęcie jest znacznie mocniejszym komunikatem niż fotografia usiłująca łączyć wiele wątków. Wbrew pozorom jednak proste zdjęcie z konkretnym przekazem jest znacznie trudniejsze do wykonania. Wymaga bowiem bardzo świadomego podejścia do kadru i jego zawartości.

Jeśli potrzebujesz zdjęć i zamierzasz wkrótce umówić się na sesję, dobrze przemyśl to jak chcesz się zaprezentować. Odrzuć każdy pomysł który wydaje Ci się nieco mniej istotny. Liczą się tylko strzały w sam środek tarczy. Dobre zdjęcie w CV nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów, nie załatwi za Ciebie tego, z czym powinieneś się zmierzyć osobiście. Bez wątpienia jednak profesjonalne zdjęcie biznesowe w CV zbliży Cię do celu do którego zmierzasz.

Udostępnij ten artykuł na: