zmarszczki na zdjęciach

Jak powstają zmarszczki?

Jak powstają zmarszczki? Odwołując się do definicji medycznych, są one naturalnym efektem procesu starzenia się skóry. Mogą być również wywołane przedwcześnie przez wiele innych czynników, wśród których wymieniane są m.in. ekspozycja na słońce, palenie papierosów, genetyka, stres, niewłaściwa dieta i nawyki żywieniowe. O tym wszystkim przeczytacie na portalach dotyczących zdrowia i urody. Ja natomiast skupię się na tym, jak powstają zmarszczki na zdjęciach. Podpowiem również jak ich uniknąć, by w kadrach wyglądać pięknie i młodo 🙂

Jak powstają zmarszczki na zdjęciach?

Zmarszczki na zdjęciach to prawdziwa zmora wielu osób. Oszpecają, dodają lat i zarazem odbierają poczucie pewności siebie w sytuacji, gdy np. chcemy się uśmiechnąć do wycelowanego w nas obiektywu.

Jak powstają zmarszczki na zdjęciach? Czym są zmarszczki z punktu widzenia fotografii? Wyjaśnienie tego fizycznego zjawiska jest proste i zasadniczo nie ma nic wspólnego z wiekiem, typem urody, rodzajem skóry etc. Zmarszczka to zagłębienie skóry do którego dociera mniej światła. Ponieważ światło na nierównych powierzchniach rozchodzi się nierównomiernie, im głębsze pofałdowania na czole, pod oczami, w kącikach ust czy podbródku, tym większy cień w tych miejscach. Powstające w ten sposób ciemne linie lub obwódki określamy mianem zmarszczek.

Zmarszczka na zdjęciu jest najbardziej widoczna w miejscach, w których kontrast między oświetlonymi i niedoświetlonymi częściami twarzy jest duży. Szczególnie jest to widoczne w obrębie oczu. O tym jednak za moment. Wcześniej skupmy się na rodzajach zmarszczek.

jak powstają zmarszczki

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki można podzielić na kilka różnych rodzajów:

  1. Zmarszczki mimiczne: Powstają w wyniku powtarzających się ruchów mięśni twarzy. Są one szczególnie widoczne podczas wyrażania emocji, takich jak uśmiech, marszczenie brwi czy mruganie oczami. Przykłady to zmarszczki na czole, tzw. „kurze łapki” wokół oczu (zmarszczki łzowe), oraz linie między brwiami (zmarszczki międzybrwiowe).
  2. Zmarszczki statyczne: Są one wynikiem utraty elastyczności skóry z powodu starzenia się i utraty kolagenu oraz elastyny. Te zmarszczki są widoczne nawet w spoczynku i nie są spowodowane aktywnością mięśni twarzy. Przykłady to zmarszczki na bokach ust, linie na szyi oraz tzw. linie marionetki (boczne linie biegnące w dół od kącików ust).
  3. Zmarszczki dynamiczne: Są to zmarszczki, które pojawiają się tylko podczas ruchu mięśni twarzy i zanikają w spoczynku. Są one wczesnymi oznakami starzenia się skóry i mogą później stać się zmarszczkami statycznymi. Przykłady to zmarszczki powstające podczas mrugania oczami czy skupiania się wzroku.
  4. Zmarszczki foto-starzeniowe: Są one wynikiem nadmiernego narażenia na słońce i promieniowanie UV. Promieniowanie UV powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, prowadząc do powstawania zmarszczek, przebarwień i utraty elastyczności skóry.
  5. Zmarszczki wokół oczu: Te zmarszczki są często określane jako „zmarszczki łzowe” lub „kurze łapki” i są widoczne wokół zewnętrznych krawędzi oczu. Są one wynikiem cienkiej skóry i częstego ruchu mięśni w tym obszarze.
  6. Zmarszczki wokół ust: Zmarszczki wokół ust mogą być spowodowane utratą kolagenu oraz ekspresją twarzy, taką jak uśmiech czy zaciśnięcie ust. Mogą one być szczególnie widoczne w formie tzw. „linii marionetki” lub „linii palacza”.

Te rodzaje zmarszczek mogą być widoczne na zdjęciach różnych osób z różnym natężeniem. Z punktu widzenia fotografii portretowej najczęstszym problemem są zmarszczki wokół oczu.

Dlaczego zmarszczki pod oczami są najbardziej widoczne na zdjęciach?

Jak powstają zmarszczki pod oczami? Dlaczego to właśnie one są najbardziej widoczne na fotografiach? Dzieje się tak z dwóch powodów.

Pierwszym są fizyczne uwarunkowania tej części twarzy. Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż na innych obszarach twarzy. Zawiera mniej gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za nawilżanie i utrzymanie elastyczności. Brak wystarczającej ilości sebum sprawia, że skóra staje się bardziej sucha i podatna na utratę wilgoci. W obrębie oczu brakuje także tkanki tłuszczowej, która zwykle działa jako naturalne podparcie dla skóry. Ponadto mięśnie wokół oczu są stale aktywne. Te powtarzające się ruchy są główną przyczyną powstawania zmarszczek mimicznych wokół oczu.

Drugim powodem dla którego zmarszczki wokół oczu są najbardziej widoczne na zdjęciach jest umiejscowienie ludzkiego oka. Zagłębienia w których znajdują sie gałki oczne w naturalny sposób implikują powstawanie w tych miejscach mocniejszych, bardziej kontrastowych cieni.

zmarszczki na zdjęciach

Czy zmarszczki na zdjęciach zawsze wyglądają źle?

Jednym z powodów, dla których zmarszczki na zdjęciach są postrzegane negatywnie jest to, że społeczeństwo często promuje idealne, młode i gładkie twarze jako pewien standard zdrowia, piękna i sił witalnych. Z tego powodu osoby z widocznymi zmarszczkami mogą czuć się niepewnie podczas portretowej sesji zdjęciowej. Faktem jest, że niektóre zmarszczki dodają lat. Inne z kolei mogą nadmiernie uwydatniać zmęczenie i przepracowanie, co zwłaszcza na zdjęciach biznesowych wygląda dość niekorzystnie. Na szczęście można je zwykle dość łatwo i realistycznie usunąć w cyfrowym retuszu zdjęć.

Czy zmarszczki na zdjęciach zawsze mają negatywny wpływ na nasz wygląd? Zdecydowanie nie! Wiele zmarszczek, rysów i zagłębień buduje unikalny charakter ludzkiej twarzy i pozbycie się ich w Photoshopie zamiast odmładzać, daje sztuczny i nienaturalny efekt. Ponadto, zmarszczki mogą być postrzegane jako znak doświadczenia i mądrości, co w wielu przypadkach będzie atutem, a nie wadą. W końcu wiele zawodów wymaga rozległych kompetencji, które nabiera się dopiero z wiekiem.

Jak się pozbyć zmarszczek na zdjęciach – 4 najlepsze sposoby

Jak się pozbyć zmarszczek na zdjęciach?

Pierwszy sposób wydaje się oczywisty – retusz w Photoshop’ie. Ten bezapelacyjnie najlepszy, najbardziej zaawansowany program do edycji zdjęć pozwala dzięki specjalnym technikom usunąć zmarszczki ze zdjęć w realistyczny, stosunkowo nieinwazyjny sposób.

zmarszczki na zdjeciach 03

Jednak Photoshop to ingerencja w to, co jest naszym prawdziwym wizerunkiem. Warto pamiętać, że w myśl zasady „lepsze jest wrogiem dobrego”, jeszcze przed sesją zdjęciową możemy w łatwy sposób zminimalizować ilość zmarszczek widocznych na twarzy, szyi etc. Dlatego zamiast od razu pokładać całą nadzieję w zdigitalizowanym retuszu, polecam trzy skuteczne metody na pozbycie się zmarszczek jeszcze przed sesją. Dzięki nim na planie zdjęciowym poczujemy się pewniej, a efekty będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. A zatem:

Odpowiednie światło podczas sesji

Odpowiednie światło podczas sesji jest kluczem do sukcesu. Jeśli wykażemy się cierpliwością i pozwolimy fotografowi dopracować oświetleniowy setup, to nasze zdjęcia jeszcze przed retuszem będą wyglądać świetnie. W teorii światło fotograficzne powinno sie ustawiać do każdej osoby indywidualnie, mając na uwadze jej parametry fizyczne, takie jak wzrost, kształt twarzy, rodzaj makijażu etc. W praktyce, w przypadku sesji firmowych dla wielu osób tak indywidualne podejście jest dość trudne ze względu na limitowany czas. Prawidłowe ustawienie światła, lamp błyskowych i modyfikatorów podczas sesji może być punktem wyjścia do osiągnięcia doskonałych rezultatów w późniejszym retuszu zdjęć.

Właściwe nawodnienie organizmu

Świetnym sposobem na zmniejszenie zmarszczek jest… woda. Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne dla ogólnego, zdrowego wyglądu skóry. Pomaga utrzymać elastyczność skóry i poprawić jej wygląd, zwłaszcza w obszarach „zagnieceń” i przesuszeń. Przed sesją zdjęciową warto więc wypić odpowiednią ilość niegazowanej wody. Często daje to zaskakująco lepsze efekty niż np. kremy nawilżające.

Nawodnienie poprawia również wygląd oczu, dodając im świeżości i specyficznego blasku.

Makijaż do zdjęć

Makijaż do zdjęć to trzecia, najbardziej znana metoda ukrycia zmarszczek na zdjęciach. Dobry makijaż do zdjęć – makijaż fotograficzny – świetnie maskuje wszelkie defekty i niedoskonałości. Odpowiednio dobrany podkład nie tylko ukryje to, czego nie chcemy uwydatniać, ale również doda twarzy świeżości i witalności, zmniejszy przebarwienia i niekorzystne odblaski. Jeśli więc myślimy o profesjonalnej sesji zdjęciowej i boimy się nadmiernych zmarszczek, warto pomyśleć o dobrym makijażu kryjąco- matującym.

jak powstają zmarszczki

Jak powstają zmarszczki – podsumowanie

Nie tak diabeł straszny jak go malują. Jeśli wiemy już jak powstają zmarszczki, możemy temu skutecznie przeciwdziałać. Ponadto raz jeszcze podkreślę – zmarszczki na zdjęciach nie zawsze muszą wyglądać źle. Oczywiście od naszego podejścia i indywidualnych preferencji zależy, w jakim stopniu jesteśmy w stanie je zaakceptować.

Dobra wiadomość jest taka, że każde, nawet najbardziej widoczne zmarszczki można na zdjęciach znacząco złagodzić, nie tracąc przy tym nic ze swojego naturalnego wyglądu. A dodając do tego piękny, naturalny uśmiech, zmarszczki w magiczny sposób stają się wręćz niewidzialne. Gorąco polecam 🙂