Retusz zdjęć biznesowych to finalny etap pracy nad fotografiami z sesji zdjęciowej- przysłowiowa kropka nad „i” w całym procesie. Dzięki postprodukcji zdjęcie biznesowe nabiera profesjonalnego szlifu i staje się pełnowartościowym materiałem wizerunkowym. Dzisiejszy post poświęcę tematyce retuszu z którym zwłaszcza fotografia biznesowa pozostaje w ścisłej relacji.
Ponieważ retusz zdjęć biznesowych obrósł kilkoma mitami i właściwie zawsze podczas sesji biznesowych słyszę magiczne „a resztę to się wyretuszuje w Photoshopie”, postanowiłem przygotować opracowanie w którym krok po kroku przeanalizuję temat retuszu, jego zalety i ułomności. Zacznę od samego początku, czyli…
Spis treści
Obróbka zdjęć w Photoshop
Istnieje wiele programów do edycji i postprodukcji zdjęć. Najbardziej popularne z nich to Lightroom, Capture One, Gimp, czy Affinity, jednak tak naprawdę to Photoshop jest liderem wśród programów do profesjonalnej obróbki zdjęć. Osobiście od wielu lat korzystam z flagowego programu ze stajni Adobe. To najbardziej kosztowne ale zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla profesjonalnego fotografa i retuszera.
Idealnym rozwiązaniem nie wymagającym żadnego retuszu jest wykonanie idealnego zdjęcia idealnej modelce/ modelowi. Niestety, nie żyjemy w idealnym świecie. Na szczęście w zasięgu są niemal idealne narzędzia.
Obróbka zdjęć na smartfonie
W tym miejscu warto jeszcze w dwóch słowach napomknąć o „obróbce zdjęć” na smartfonach i tabletach. Olbrzymią popularnością cieszą się aplikacje z różnego rodzaju filtrami do zdjęć, gdzie jedno kliknięcie pozwala uzyskać ciekawy efekt. Na amatorskie zdjęcia z wakacji takie programy jak Pixlr, Fotor, Snapseed czy Polarr w zupełności wystarczają, jednak z obiektywnych względów nie nadają się zupełnie do profesjonalnej postprodukcji. Nawet popularny Photoshop Express – mobilny brat słynnego, desktopowego brata nie jest odpowiednim narzędziem i można traktować go co najwyżej jako ciekawostkę.
Poszukajmy teraz odpowiedzi na pytanie fundamentalne, a mianowicie…
Dlaczego zdjęcia biznesowe należy retuszować?
Dlaczego retuszuje się zdjęcia biznesowe? Istota samej postprodukcji polega na przetworzeniu fragmentów fotografii cyfrowej, najczęściej w celu nadania zdjęciu bardziej atrakcyjnej formy wizualnej. Retusz zdjęć biznesowych to przede wszystkim poprawki niedoskonałości powstałych podczas sesji zdjęciowej w studio fotograficznym, siedzibie firmy czy plenerze. Przebarwienia skórne, odstające kępki włosów, czerwone żyłki w przepracowanych oczach czy drobne paproszki na marynarce – to tylko kilka przykładów.
Na większość z nich w codziennych kontaktach najpewniej w ogóle nie zwracamy uwagi. Kiedy jednak mamy możliwość – jak w przypadku zdjęć – dokładniej się im przyjrzeć, konfrontując je z całym wizerunkiem, stają się problematyczne. Na szczęście profesjonalny retusz pozwala sprytnie usunąć lub zamaskować większość z nich. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku zdjęć biznesowych, których forma ma wywołać pozytywne odczucia i nie rozpraszać uwagi odbiorcy. Osoba na zdjęciu biznesowym powinna wyglądać schludnie i profesjonalnie.
Retusz zdjęć biznesowych wykonuje się również w celu wyeliminowania niedoskonałości powstałych podczas sesji – niekontrolowanych odbić światła, błędów wynikających z cech obiektywów czy matryc aparatów fotograficznych jak flary czy tzw. szum. Jeśli sesja zdjęciowa odbywa się w siedzibie firmy (gdzie często tworzę improwizowane, mobilne studio fotograficzne) retusz pozwala usunąć z kadru niechciane elementy (wystające kable, obrazki, dekoracje), lub – jeśli usunięcie ich jest niemożliwe – poprawić ich wygląd (plamy na ścianie, zużyty sprzęt komputerowy etc.).
Retuszowanie zdjęć biznesowych – co można poprawić?
Co można poprawić za sprawą retuszu? Lista edycyjna może być bardzo długa, dlatego skupię się na tych elementach z którymi mam do czynienia codziennie. W tym wypadku należy zrozumieć czym różni się retusz podstawowy od retuszu zaawansowanego.
Podstawowy retusz zdjęć
Podstawowy retusz zdjęć biznesowych stosowany przeze mnie w większości przypadków pozwala na poprawę następujących elementów wyglądu:
- wybielenie zębów
- ujednolicenie tonacji i koloru skóry
- odświeżenie i złagodzenie zmarszczek
- usunięcie defektów skóry- przebarwień, wyprysków, drobnych blizn
- poprawę wyglądu oczu – rozjaśnienie białek, usunięcie żyłek i przekrwień
- usunięcie niechcianych/ odstających włosków z fryzury czy zarostu
- usunięcie drobnych zagięć i zabrudzeń z marynarki, koszuli czy spodni itd.
- usunięcie niechcianych odblasków na skórze i odzieży
- poprawa kolorów i kontrastów
Wszystkie edycje na powyższej liście mają charakter subtelny i nie pozbawiają zdjęcia naturalnego charakteru.
Zaawansowany retusz zdjęć
W odróżnieniu od obróbki podstawowej zaawansowany retusz zdjęć jest znacznie bardziej inwazyjną ingerencją w zdjęcie. Oto najczęściej wykonywane edycje:
- odmładzanie
- odchudzanie twarzy, ramion czy całej sylwetki
- zmiana proporcji – powiększanie oczu, zmniejszanie nosa itd.
- poprawa kształtu fryzury, zarostu
- usuwanie odrostów, dosztukowywanie i zmiana koloru włosów
- wzmocnienie i konturowanie makijażu
- zmiana koloru elementów garderoby
Zaawansowany retusz zdjęć biznesowych wiąże się najczęściej z wyraźną zmianą wyglądu, dlatego jeśli poprosimy fotografa/ retuszera o taką edycję, warto zastanowić się nad tym, w jakim stopniu zdjęcie powinno zostać przetworzone. W żadnym wypadku nie powinno stracić na wiarygodności.
Zmarszczki na zdjęciach biznesowych – czy warto je usunąć?
Jednym z najczęściej poruszanych tematów związanych z retuszem są zmarszczki. A czym są zmarszczki z perspektywy fotografa? Niczym innym jak zagięciem skóry do którego dociera mniej światła.
Na zdjęciach biznesowych wszyscy chcemy wyglądać młodo i witalnie. Nie oznacza to jednak, że w retuszu powinniśmy pozbywać się wszystkich zmarszczek. Usunięcie tzw. zmarszczek anatomicznych sprawi, że twarz straci swoje naturalne rysy i będzie wyglądać sztucznie.
Warto dodać, że zmarszczki na twarzy nie zawsze są czymś negatywnym. Fotografia biznesowa to ten specyficzny typ fotografii, w którym bardziej od idealnej, wygłaskanej photoshop’owym pędzlem fizjonomii liczy się wiarygodność i doświadczenie – cechy które w sposób podświadomy przypisujemy osobom dojrzałym. Delikatne, subtelnie „zmiękczone” w retuszu zmarszczki dodają twarzy autentyczności i odpowiedniego wyrazu.
Czego nie da się poprawić w Photoshopie?
Czego nie da się poprawić w Photoshop’ie? Właściwie to… nie ma takich rzeczy. Ten najbardziej zaawansowany program do obróbki zdjęć ma olbrzymie, wręcz nieograniczone możliwości. Nie oznacza to jednak, że można ich nadużywać. Im większa ingerencja retuszera w zdjęcie, tym bardziej zaburzony zostaje naturalny układ świateł i cieni, czy indywidualne cechy fizjonomii. Co to oznacza? Mniej naturalny efekt końcowy. To co bezkarnie uchodzi w przypadku wyidealizowanych zdjęć modelek na okładkach magazynów modowych i lifestyle’owych, w odniesieniu do zdjęć biznesowych jest błędem. Tracimy bowiem nie tylko swój indywidualny rys, ale stajemy się dla odbiorcy postacią odrealnioną, niewiarygodną. Właśnie dlatego retusz zdjęć biznesowych powinien być naturalny i subtelny.
Profesjonalne zdjęcia biznesowe korzystają z retuszu po to, by uwypuklić atuty, nie zaś je kreować. Jedynie w skrajnych przypadkach retusz zdjęć biznesowych wykorzystywany jest jako swoiste „koło ratunkowe”.
Zdjęcia biznesowe bez retuszu?
Czy zdjęcia biznesowe muszą być retuszowane? W końcu większości niedoskonałości na liście rzeczy „do poprawy” można uniknąć, przygotowując w sposób perfekcyjny cały plan zdjęciowy, dbając o każdy aspekt wyglądu fotografowanej osoby, profesjonalny makijaż biznesowy etc. W tym wypadku jednak wiązałoby się to ze znaczącym wydłużeniem sesji. Retusz zdjęć biznesowych pozwala zaoszczędzić czas na uciążliwym dopieszczaniu każdego detalu jeszcze przed wykonaniem zdjęcia.
Oczywiście im lepiej przygotowana sesja, tym mniej pracy dla retuszera i bardziej naturalny efekt końcowy. Mimo wszystko jednak dobrze wykonany retusz nie tylko jest niewidoczny, ale może mieć pozytywny wpływ na każde zdjęcie biznesowe.