fbpx
makijaż biznesowy kraków

Makijaż biznesowy

Makijaż biznesowy to zarówno typ makijażu codziennego, jak również specjalny make-up wykonywany na potrzeby biznesowej sesji fotograficznej. W dzisiejszym poście postaram się przedstawić ich charakterystykę ze wskazaniem cech wspólnych i różnic. Zapraszam do lektury.

Makijaż biznesowy – charakterystyka

Makijaż biznesowy to typ makijażu dziennego preferowanego w środowisku zawodowym. Ten rodzaj make-up w głównej mierze charakteryzuje się świeżością i naturalnością. Dzięki temu osoba która go nosi w każdej sytuacji zawodowej wygląda nie tylko profesjonalnie, ale również zdrowo i witalnie. Profesjonalny makijaż biznesowy powinien być wykonany z dużą starannością, by ewentualne niedoskonałości nie odwracały uwagi. Z drugiej strony dzienny makijaż biznesowy nie może być zbyt intensywny i wyzywający. Jeśli podkreśla urodę to w sposób subtelny, bez nachalnych kolorów, przykuwających wzrok błyszczyków i brokatów. Reasumując – makijaż biznesowy to ważny element profesjonalnego wizerunku.

Makijaż na sesję biznesową

Makijaż na sesję biznesową dość wyraźnie różni się od biznesowego makijażu dziennego. Ponieważ światło wykorzystywane w fotografii może uwypuklić najdrobniejsze nawet mankamenty makijażu czy urody, make-up na sesję biznesową powinien być przygotowany nieco inaczej. Jeszcze jednym powodem dla którego make-up na sesję zdjęciową różni się od make-up’u dziennego jest fakt, iż sprzęt fotograficzny w dużym stopniu „zjada” efekty pracy wizażystki, przez co na zdjęciach biznesowych klasyczny, dzienny makijaż jest mało widoczny.

makijaż biznesowy

Makijaż fotograficzny – zasady ogólne

Podstawową cechą makijażu na sesję zdjęciową jest jego odpowiednia intensywność. Ponieważ najlepszy nawet sprzęt fotograficzny nie jest w stanie odwzorować na zdjęciu w pełni rzeczywistego obrazu – tego widzianego przez ludzkie oko, makijaż na sesję biznesową powinien być zdecydowanie mocniejszy i bardziej kontrastowy. Powstało nawet pojęcie makijażu fotograficznego, pozwalającego zachować na zdjęciach odpowiednią wyrazistość oczu, ust i rysów twarzy.

Cechą wspólną biznesowego makijażu dziennego i fotograficznego jest bez wątpienia naturalność. W obu przypadkach chodzi nam o uzyskanie spójnego i harmonijnego wyglądu, subtelnym podkreśleniu atutów i cieniowaniu wad. Mimo różnic w intensywności i kontrastach, oba typy makijażu służą tym samym celom – prezentacji profesjonalnego wizerunku. Elegancki makijaż to przejaw dobrego gustu, stylu i klasy.

Skupmy się teraz na makijażu wykonywanym na potrzeby biznesowej sesji zdjęciowej, ponieważ warto podkreślić kilka dodatkowych cech makijażu na sesję.

Makijaż biznesowy dla kobiet

Makijaż biznesowy na sesję dla kobiet winien być wykonany z najwyższą starannością. Skóra twarzy, szyja i dekolt powinny być wyrównane kolorystycznie i odpowiednio zmatowione. Matowienie pozwoli uniknąć nieprofesjonalnie wyglądających odblasków. Mowa tu zwłaszcza o miejscach bardziej wysuniętych względem obiektywu i światła – a więc nosie, czole i brodzie. O ile w przypadku biznesowego makijażu dziennego efekt typu glow wygląda atrakcyjnie, to na sesje zdjęciowe warto wybrać nieco bardziej minimalistyczną formę make-up’u.

Ponieważ mocne światło błyskowe sprawia, że skóra wygląda na bardziej bladą niż jest w rzeczywistości, w makijażu na sesję można pokusić się o wykorzystanie nieco cieplejszego podkładu. Warto poradzić się profesjonalnej wizażystki, zwłaszcza w kwestii zmiany kolorów.

Przy okazji makijażu na sesję nie należy zapominać o dobrym nawodnieniu, nadającym skórze bardziej jędrnego wyglądu i redukującym zmarszczki. Przed sesją można pokusić się również o wykonanie łagodnego peeling w celu pozbycia się zrogowaciałych elementów naskórka.

Makijaż biznesowy na sesję nie powinien być przesadnie kolorowy i błyszczący. Błyszczyki do ust, brokatowe cienie czy połyskujące kolory na zdjęciach biznesowych nie wyglądają korzystnie. Polecane są matowe i satynowe kosmetyki pozwalające podkreślić kontury i uniknąć niekontrolowanych, miejscowych refleksów świetlnych. Wykorzystanie sztucznych rzęs jest wskazane z umiarem, by oczy nie tonęły w ich cieniu. Cała twarz powinna być jasna i promienista.

makijaż biznesowy kraków

Makijaż biznesowy dla mężczyzn

Makijaż biznesowy na sesję wykonuje się również dla mężczyzn, jednak w tym wypadku chodzi głównie o równomierne zmatowienie skóry twarzy, przykrycie wyprysków czy przebarwień. Najczęściej w tym celu stosowany jest puder transparentny, którego na zdjęciach nie widać. Polecane jest również wyrównanie kolorytu skóry tam, gdzie jest on nierówny, a jak również zadbanie o schludny wygląd zarostu- brody, wąsów i brwi. Dzięki takim zabiegom fotografowana twarz będzie wyglądała zdrowo i witalnie.

Również Panowie powinni przed sesją zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Odpowiedni poziom płynów wygładza skórę, niweluje zmarszczki i ujmuje lat.

Makijaże dla mężczyzn wykonywane są bardzo często, nie tylko przy okazji sesji zdjęciowych. Każda osoba pojawiająca się np. na planie telewizyjnym wcześniej musi przejść przez ręce profesjonalnej wizażystki. Wynika to z cech i intensywności światła wykorzystywanego do profesjonalnych produkcji.

Profesjonalny makijaż jest “niewidoczny”

jak już wcześniej wspominałem, w zdjęciach wizerunkowych szczególnie mocno zależy nam na naturalności. Profesjonalnie wykonany makijaż biznesowy jest “niewidoczny” na zdjęciach i służy jedynie podkreśleniu cech fizycznych fotografowanej osoby. Uzyskanie naturalnego, zadbanego wyglądu podczas sesji zdjęciowej pomaga również uniknąć efektu “maski” na etapie postprodukcji materiału zdjęciowego.

Makijaż biznesowy – zadanie dla profesjonalisty

Wykonanie dobrego makijażu biznesowego na sesję nie jest łatwym zadaniem. Osoba wykonująca makijaż biznesowy powinna znać specyfikę pracy fotografa wykorzystującego podczas sesji światło błyskowe i umieć zastosować w praktyce wytyczne dotyczące tego rodzaju make-up’u. Zanim zatem zdecydujemy się na usługi konkretnej osoby która przygotuje nas do sesji, warto zapytać o makijaż fotograficzny. Nie każdy potrafi go zrobić, a już na pewno nie każdy potrafi zrobić go na odpowiednim poziomie.

Stworzenie makijażu biznesowego który będzie wyrazisty a jednocześnie nie przesłoni naturalnego wizerunku jest bez wątpienia dużą sztuką i zadaniem dla doświadczonej profesjonalistki.

Zdjęcia bez makijażu – czy to w ogóle ma sens?

Czy makijaż na sesję jest obowiązkowy? Wielokrotnie fotografowałem osoby które na co dzień nie korzystają z makijażu. Co w takich przypadkach? Czy takie zdjęcia będą wyglądać gorzej? Otóż… niekoniecznie. Wiele zależy od indywidualnych cech fizjonomicznych, oprawy twarzy fotografowanej osoby, koloru oczu, konturów brwi czy ust. Jeśli nie są one dostatecznie wyraźne, można wykorzystać kilka trików. Wykonanie zdjęć z nieco innym układem światła, lub poprawienie ich w postprodukcji stanowi skuteczne rozwiązanie w takich sytuacjach. Dzięki temu zdjęcie nie straci swego naturalnego charakteru a brak makijażu nie będzie aż tak bardzo widoczny.

Jako fotograf oczywiście polecam przed sesją wykonanie make-up’u biznesowego, to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na wynik sesji. Profesjonalny, starannie wykonany makijaż ułatwia wykonanie dobrych zdjęć biznesowych.

Makijaże na sesję zdjęciową dla firmy

Jeśli chcą Państwo zorganizować sesję zdjęciową w siedzibie firmy i potrzebna jest osoba która zatroszczy się o przygotowanie makijażów biznesowych dla większej grupy osób, proszę wspomnieć o tym w kontakcie. Współpracuję z kilkoma profesjonalnymi wizażystkami z Krakowa i okolic i chętnie pomogę Państwu w kwestiach organizacyjnych.

Udostępnij ten artykuł na: