makijaż biznesowy

Makijaż biznesowy

Makijaż biznesowy to zarówno typ makijażu codziennego, jak również specjalny make-up wykonywany na potrzeby sesji fotograficznej. W dzisiejszym poście opowiem o tym, czym charakteryzuje się profesjonalny makijaż dla kobiet i mężczyzn. Będzie również o tym, jak przygotować perfekcyjny make up przed spotkaniem z fotografem. Zapraszam do lektury.

Jak powinien wyglądać makijaż biznesowy?

Makijaż biznesowy to typ makijażu dziennego preferowanego w środowisku zawodowym. Ten rodzaj make-up w głównej mierze charakteryzuje się świeżością i naturalnością. Dzięki temu osoba która go nosi w każdej sytuacji zawodowej wygląda nie tylko profesjonalnie, ale również zdrowo i witalnie.

Profesjonalny makijaż biznesowy powinien być wykonany z dużą starannością, by ewentualne niedoskonałości nie odwracały uwagi. Dzienny makijaż biznesowy nie może być jednak zbyt intensywny i wyzywający. Jeśli podkreśla urodę to w sposób subtelny, bez nachalnych kolorów, przykuwających wzrok błyszczyków i brokatów. Reasumując – makijaż biznesowy to ważny element profesjonalnego wizerunku, który powinien wyglądać możliwie jak najbardziej naturalnie.

makijaż biznesowy

Dlaczego makijaż do zdjęć jest inny od makijażu codziennego?

Makijaż do zdjęć dość wyraźnie różni się od biznesowego makijażu dziennego. Światło błyskowe wykorzystywane w fotografii może uwypuklić najdrobniejsze nawet mankamenty. Make-up powinien być więc przygotowany tak, by przede wszystkim dobrze wyglądał na zdjęciach.

Nawet najlepszy sprzęt fotograficzny nie oddaje rzeczywistości równie doskonale jak ludzkie oko. Makijaż który wygląda na mocny i intensywny, na zdjęciach może być mało widoczny. Właśnie dlatego na sesję warto przygotować tzw. makijaż fotograficzny.

Co to jest makijaż fotograficzny?

Makijaż fotograficzny to typ makijażu wykonywanego specjalnie „pod zdjęcia”. Technika jego wykonania jest dość podobna, a główna różnica polega na tym, że powinien być on zdecydowanie mocniejszy i bardziej kontrastowy. Pozwala to zachować w kadrach odpowiednią wyrazistość oczu, ust i rysów twarzy. Choć w rzeczywistości może wydawać się zbyt intensywny, na zdjęcia będzie wyglądać świeżo i naturalnie.

„Nigdy nie przeceniaj roli profesjonalnego makijażu w biznesie. To nie tylko kwestia wyglądu, ale także poczucia pewności siebie.”

warren buffet

Estée Lauder

założycielka koncernu kosmetycznego

Makijaż biznesowy do zdjęć – 5 głównych zasad

Podstawowe cechy makijażu biznesowego do zdjęć można zawrzeć w 5 punktach:

  • matowa tonacja
  • ujednolicona kolorystyka skóry twarzy i dekoltu
  • dokładne pokrycie niedoskonałości, przebarwień i wyprysków
  • konturowane usta
  • wyraziste oczy

Tak przygotowany makijaż pozwoli na wykonanie ujęć z pełnym zastosowaniem światła błyskowego.

Makijaż biznesowy dla kobiet

Makijaż biznesowy na sesję dla kobiet winien być wykonany z najwyższą starannością. Skóra twarzy, szyja i dekolt powinny być wyrównane kolorystycznie i odpowiednio zmatowione. Matowienie pozwoli uniknąć nieprofesjonalnie wyglądających odblasków. Mowa tu zwłaszcza o miejscach bardziej wysuniętych względem obiektywu i światła – a więc nosie, czole i brodzie.

Ponieważ mocne światło błyskowe sprawia, że skóra wygląda na bardziej bladą niż w rzeczywistości, w makijażu na sesję zdjęciową można pokusić się o wykorzystanie nieco cieplejszego podkładu. Warto w tej kwestii poradzić się profesjonalnej wizażystki, zwłaszcza w kwestii zmian kolorów.

Przy okazji makijażu nie należy zapominać o dobrym nawodnieniu, nadającym skórze bardziej jędrnego wyglądu i redukującym zmarszczki. Przed zdjęciami wskazane jest wykonanie łagodnego peeling w celu pozbycia się zrogowaciałych elementów naskórka. Tu jednak należy uważać, zwłaszcza w przypadku bardziej delikatnej cery.

Makijaż biznesowy do zdjęć nie powinien być przesadnie kolorowy i błyszczący. Błyszczyki do ust, brokatowe cienie czy połyskujące kolory w fotografii do celów zawodowych nie wyglądają korzystnie. Polecane są matowe i satynowe kosmetyki pozwalające podkreślić kontury i uniknąć niekontrolowanych, miejscowych refleksów świetlnych. Wykorzystanie sztucznych rzęs jest wskazane z umiarem, by oczy nie tonęły w ich cieniu. Cała twarz powinna być jasna i promienista.

makijaż biznesowy

Makijaż biznesowy dla mężczyzn

Makijaż biznesowy na sesję wykonuje się również dla mężczyzn, jednak w tym wypadku chodzi głównie o równomierne zmatowienie skóry twarzy, przykrycie wyprysków czy przebarwień. Najczęściej w tym celu stosowany jest puder transparentny, którego na zdjęciach nie widać. Polecane jest również wyrównanie kolorytu skóry tam, gdzie jest on nierówny, a jak również zadbanie o schludny wygląd zarostu- brody, wąsów i brwi. Dzięki takim zabiegom fotografowana twarz będzie wyglądała zdrowo i atrakcyjnie.

Również Panowie powinni przed wizytą u fotografa zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Odpowiedni poziom płynów wygładza skórę, niweluje zmarszczki i ujmuje lat.

Makijaże dla mężczyzn wykonywane są bardzo często, nie tylko przy okazji zdjęć. Każda osoba pojawiająca się np. na planie telewizyjnym wcześniej musi przejść przez ręce profesjonalnej wizażystki. Wynika to z cech i intensywności światła wykorzystywanego do profesjonalnych produkcji.

Profesjonalny makijaż biznesowy jest “niewidoczny”

Jak już wcześniej wspominałem, w zdjęciach wizerunkowych szczególnie mocno zależy nam na naturalności. Profesjonalnie wykonany makijaż biznesowy jest “niewidoczny” na zdjęciach i służy jedynie podkreśleniu cech fizycznych fotografowanej osoby. Uzyskanie naturalnego, zadbanego wyglądu podczas sesji pomaga również uniknąć efektu “maski” na etapie postprodukcji materiału zdjęciowego.

makijaż biznesowy

Zanim zdecydujemy się na określony makijaż biznesowy, warto wiedzieć jakie zdjęcia powstaną i gdzie będą wykorzystane. Jeśli celem są np. wyraziste portrety biznesowe, warto wziąć pod uwagę wykonanie mocniejszego makijażu, który nie zginie w nieco bardziej „oddalonym” kadrze.

Makijaż biznesowy – zadanie dla profesjonalisty

Wykonanie dobrego makijażu biznesowego na sesję nie jest łatwym zadaniem. Osoba wykonująca makijaż biznesowy powinna znać specyfikę pracy fotografa wykorzystującego podczas sesji światło błyskowe i umieć zastosować w praktyce wytyczne dotyczące tego rodzaju make-up’u. Zanim zatem zdecydujemy się na usługi konkretnej osoby która przygotuje nas do roli modelki/ modela, warto zapytać o makijaż fotograficzny. Nie każdy potrafi go zrobić, a już na pewno nie każdy potrafi zrobić go na odpowiednim poziomie.

Stworzenie makijażu biznesowego który będzie wyrazisty, a jednocześnie nie przesłoni naturalnego wizerunku jest bez wątpienia zadaniem dla doświadczonej profesjonalistki.

Zdjęcia bez makijażu – czy to w ogóle ma sens?

Czy makijaż na sesję jest obowiązkowy? Wielokrotnie fotografowałem osoby, które na co dzień nie korzystają z makijażu. Co w takich przypadkach? Czy takie zdjęcia będą wyglądać gorzej? Otóż… niekoniecznie. Wiele zależy od indywidualnych cech fizjonomicznych, oprawy twarzy fotografowanej osoby, koloru oczu, konturów brwi czy ust. Jeśli nie są one dostatecznie wyraźne, można wykorzystać kilka trików. Wykonanie zdjęć z nieco innym układem światła, lub poprawienie ich w postprodukcji stanowi skuteczne rozwiązanie w takich sytuacjach. Dzięki temu zdjęcie nie straci swego naturalnego charakteru, a brak makijażu nie będzie aż tak bardzo widoczny.

Jako fotograf oczywiście polecam przed zdjęciami wykonanie make-up’u biznesowego, to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na wynik sesji. Profesjonalny, starannie wykonany makijaż ułatwia wykonanie dobrych zdjęć biznesowych.

makijaz biznesowy 02

Makijaże na sesję zdjęciową dla firmy

Jeśli chcą Państwo zorganizować sesję zdjęciową w siedzibie swojej firmy i potrzebna jest osoba, która zatroszczy się o przygotowanie makijażów biznesowych dla większej grupy osób, proszę wspomnieć o tym w kontakcie. Współpracuję z kilkoma profesjonalnymi wizażystkami z Krakowa i okolic i chętnie pomogę Państwu w kwestiach organizacyjnych.

Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą sesji zdjęciowych.