jak przygotować się do sesji zdjęciowej

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Potrzebujesz dobrych zdjęć i nie wiesz jak się za to zabrać? W tym wpisie podpowiem Ci jak przygotować się do sesji zdjęciowej. O co warto zadbać, co jest istotne a co w gruncie rzeczy nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Jeśli będzie to Twoja pierwsza w życiu sesja, ten wpis z pewnością Ci się przyda. Zaczynamy!

Sesje wizerunkowe mają na celu zaprezentowanie osoby fotografowanej w sposób profesjonalny i atrakcyjny. Wiele w tej kwestii zależy od samego fotografa, jego doświadczenia i umiejętności egzekwowania kadrów uwypuklających mocne strony wyglądu i osobowości, przy jednoczesnym cieniowaniu słabszych cech. Oczywiście, sesje wizerunkowe to nie tylko wygląd fizyczny, ale dziś skupię się właśnie na nim.

Sesja zdjęciowa – w poszukiwaniu złotego środka

Każdy z nas jest niepowtarzalną kombinacją cech fizycznych. Każdy wymaga zatem użycia innych środków, światła i perspektywy. To co sprawdzi się w przypadku wysokiego i szczupłego pana Jacka, już niekoniecznie będzie pasować do nieco zaokrąglonej sylwetki pana Tomka. Istnieje całe mnóstwo czynników które należy wziąć pod uwagę w przypadku fotografii wizerunkowej. Rolą fotografa jest znalezienie równowagi, swoistego złotego środka. Dzięki podejmowaniu właściwych decyzji każda, ale to naprawdę KAŻDA osoba może wyglądać korzystnie na zdjęciach. Fotografia wizerunkowa nie polega na oddawaniu pełnego podobieństwa, bardziej na tworzeniu pozytywnego, profesjonalnego wrażenia.

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? 3 rady dla debiutantów

Tak naprawdę jednak nie wszystko zależy od fotografa. Zawsze powtarzam, że jako fotograf mogę zagwarantować 50% efektu, natomiast pozostałe 50% zależy od Ciebie. To oczywiście pewne plastyczne przerysowanie, jednak Ty również możesz w istotny przyczynić się do ostatecznego sukcesu. Wykonanie dobrych zdjęć wymaga podjęcia pewnego wysiłku z Twojej strony. Oto trzy najważniejsze kwestie na które masz realny wpływ, przygotowując się do udziału w sesji zdjęciowej:

  • pozytywne nastawienie
  • pielęgnacja
  • ubiór i dodatki

Pozytywne nastawienie – zadbaj o swój umysł

Pozytywne nastawienie jest ważne w każdej dziedzinie życia. Pomaga pokonywać przeszkody i radzić sobie z ograniczeniami. Podobnie jest w przypadku zdjęć. Zakładam, że chcesz wyglądać korzystnie. A więc pierwsza dobra wiadomość jest taka, że każdemu można zrobić dobre zdjęcia. Niefotogeniczność to mit z którym już dawno się rozprawiono.

Znacznie większym problemem jest postawa defensywna. Jej powodem jest stres, dyskomfort a nawet strach przed pozowaniem do zdjęć. Nawet najlepszy fotograf nie jest w stanie nic zrobić, jeśli stojąc przed obiektywem myślisz wyłącznie o tym,  jak najszybciej wrócić do strefy własnego komfortu. To mniej więcej tak, jak wizyta u dentysty i leczenie zębów bez chęci otwarcia ust. Jak temu zaradzić? Słuchaj rad i sugestii fotografa. Korzystaj z jego doświadczenia. Przede wszystkim skup się na tym co tu i teraz. Nie musisz szczerzyć zębów w sztucznym, wymuszonym uśmiechu, ale koniecznie uśmiechnij się sam/a do siebie. To bardzo pomaga.

jak przygotować się do sesji zdjęciowej

Pielęgnacja  – zadbaj o swoje ciało

Świadomość dobrego wyglądu zawsze dodaje pewności siebie. Przed sesją warto zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację. Dla podniesienia osobistego komfortu i po to, by pozbyć się poczucia skrępowania w trakcie fotografowania.  Kilka dni przed sesją nie zgubimy nadmiarowych 10 kilogramów, ale z pewnością możemy zadbać o skórę, paznokcie, makijaż, zarost czy fryzurę.

Polecam proste, sprawdzone zabiegi pielęgnacyjne. Zdecydowanie odradzam natomiast wizerunkowe rewolucje w stylu “zmiana koloru włosów na dwa dni przed sesją”. Obowiązkowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla kobiet i mężczyzn przed sesją zdjęciową jest … zdrowy sen. Dzięki niemu będziesz wyglądać młodo i witalnie, bez względu na pesel ?

Ubiór i dodatki – zadbaj o profesjonalny wygląd

Ubiór i dodatki odgrywają istotną rolę w kreacjach wizerunkowych. Niestety, nie zawsze Twój ulubiony żakiet czy marynarka będą odpowiednie do zdjęć. W tej kwestii nie warto wymyślać koła na nowo. Szukanie oryginalności na siłę w stylu “wściekle czerwone, 14-centymetrowe szpilki” też jest obarczone poważnym ryzykiem. Lepiej zachować umiar, stosując się do sprawdzonych rad fachowców od wizerunku. Większość z nich ma swój głęboki sens.

Zanim zaczniesz planować to, jak ubrać się na sesję, poszukaj w internecie zdjęć osób reprezentujących Twoją branżę. Mogą być one cenną podpowiedzią lub choćby źródłem inspiracji w komponowaniu własnej garderoby na sesję. Sprawdź też mój post o ubiorze na sesję biznesową. Znajdziesz w nim wiele praktycznych rad i wskazówek.

Sesja zdjęciowa – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed sesją zdjęciową? Dobra organizacja jest czynnikiem mającym silne odzwierciedlenie w efektach sesji. W tym kontekście najważniejszy jest czas niezbędny do wykonania odpowiedniej liczby ujęć, zmiany ubioru czy modyfikacji schematu oświetlenia. Dobre zdjęcia wizerunkowe powstają w uporządkowanym, kontrolowanym procesie. Ważna jest również otwarta współpraca z fotografem, dobra atmosfera na planie zdjęciowym. To podstawa do osiągnięcia dobrych rezultatów.

Jeśli zdjęcia z sesji mają być oficjalnym materiałem wizerunkowym wykorzystywanym na potrzeby komunikacji biznesowej, do wszelkich publikacji i prezentacji, warto podejść do sesji w bezkompromisowy sposób. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak przygotować się do sesji zdjęciowej, zapraszam do kontaktu.