organizacja sesji zdjęciowej

Organizacja sesji zdjęciowej – o czym warto pamiętać?

Organizacja sesji zdjęciowej to przedsięwzięcie które warto starannie zaplanować. Jeśli odpowiednio zadbamy o kluczowe kwestie związane z przygotowaniami i przebiegiem planu zdjęciowego, efekty będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. W dzisiejszym poście omówiłem kluczowe kwestie związane z planowaniem sesji firmowej.

Organizacja sesji zdjęciowej w 3 etapach

Profesjonalna sesja fotograficzna to proces na który składają się trzy etapy:

– przygotowanie do sesji

– realizacja planu zdjęciowego

– postprodukcja materiału zdjęciowego.

Każdy z nich jest równie istotny dla osiągnięcia optymalnego efektu końcowego. Każdy wiąże się z podejmowaniem określonych decyzji. W procesie tym szczególnie warto rozważyć kilka kwestii. Organizacja sesji zdjęciowej to świadome wybory mające bezpośredni wpływ na rezultaty sesji.

Jak wybrać miejsce na sesję dla firmy?

Aby zdjęcia doszły do skutku, najpierw musimy wybrać miejsce w którym je wykonamy. Istotna jest nie tylko sama przestrzeń, ale to wszystko co będzie w tle. Plus oczywiście czynnik kluczowy, a mianowicie światło. Dlatego konieczna w tym względzie jest wcześniejsza konsultacja z fotografem. Jeśli sesja odbywa się w siedzibie firmy, warto wcześniej udostępnić pomieszczenie do wglądu. Konieczne może okazać się małe przemeblowanie, usunięcie z kadru niepożądanych elementów itd. Przed sesją warto też przesłać fotografowi kilka zdjęć pomieszczeń, w których chcemy wykonać zdjęcia. Pozwoli to na przygotowanie odpowiedniego oświetlenia i akcesoriów.

Porządkowanie miejsca “na gorąco” nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może w nieoczekiwany sposób skomplikować sprawną realizację. Jeśli np. w dniu sesji postanowimy zdjąć ze ściany ładny, jednak niechciany w kadrze obraz, może nam zostać po nim jasna plama w centralnym punkcie kadru.

Warto pamiętać o tym, że zdjęcia powinny prezentować wysoki poziom estetyczny. Cała fotografowana przestrzeń, wliczając w to meble, sprzęt elektroniczny czy chociażby kwiaty na oknie powinna być w nienagannym stanie.

zdjęcie biznesowe

Jeśli w siedzibie firmy nie ma przestrzeni w której można wykonać dobre zdjęcia, lepszym pomysłem może okazać się sesja zdjęciowa w studio fotograficznym lub wynajęcie przestrzeni w wybranym miejscu.

Odpowiedni czas na zdjęcia

Czas jaki poświęcimy na zdjęcia biznesowe jest kluczowy. Dotyczy to właściwie każdej sesji zdjęciowej, bez podziału na kategorie. Dłuższy czas pozwala wykonać odpowiednią ilość powtórzeń, daje również osobie pozującej możliwość dokonania korekt i poprawek. Każdemu bez wyjątku można zrobić świetne zdjęcie ale niektóre osoby potrzebują na planie zdjęciowym nieco więcej czasu niż inne. Czas, otwarta komunikacja i zaangażowanie to sprawdzony przepis na udane kadry.

Jeśli mam do wykonania zdjęcie dla większej grupy pracowników, z reguły poświęcam 15 minut dla każdej osoby. Z kolei sesja indywidualna trwa zwykle 60 minut i w tym czasie jestem w stanie wykonać wiele świetnych zdjęć z dużo szerszą możliwością wyboru.

Dopracowane światło na sesji

Fotograf potrzebuje czasu nie tylko na wykonanie dobrych ujęć. Sesja zdjęciowa to przede wszystkim odpowiednio przygotowane światło. To ono decyduje o tym, jaki efekt finalnie osiągamy i jakie będą nasze zdjęcia.

Różnimy się między sobą kolorem włosów, wzrostem i sylwetką. Mamy inaczej osadzone oczy, inne rysy twarzy. Część z nas nosi okulary, inni pielęgnują bujny zarost. Właśnie z powodu tych różnic światło na sesji powinno być dopracowane każdorazowo, gdy na planie pojawia się nowa osoba. Czasem są to drobne modyfikacje. Bywa również, że dobrze oświetlony plan zdjęciowy wymaga kilku dodatkowych minut. Światło jest fundamentalne, bez tego nie ma zdjęć.

Dwa rodzaje retuszu zdjęć

Retusz zdjęć polega w głównej mierze na zniwelowaniu wad powstałych na etapie realizacji, jak również usunięciu drobnych niedoskonałości. Zdjęcie o charakterze biznesowym powinno prezentować osobę w sposób naturalny, zatem inwazyjny i przerysowany retusz nie jest wskazany.

Osobiście stosuję dwa rodzaje retuszu, podstawowy i zaawansowany. Podstawowy retusz zdjęcia obejmuje wyrównanie tonacji skóry z przywróceniem naturalnej kolorystyki, usunięcie drobnych defektów- przebarwień, pryszczy i najbardziej widocznych zmarszczek i wyczyszczenie defektów ubioru, makijażu i fryzury. Na życzenie klientów wykonuję również bardziej zaawansowany postproces. Zdjęcie retuszowane w zaawansowany sposób to również modelowanie kształtu twarzy i sylwetki (wyszczuplanie, wyrównywanie), powiększanie oczu i ust, dorabianie części fryzury, a nawet zmiana koloru włosów (likwidowanie siwizny, wyrównanie odrostów). Możliwa jest również zmiana kolorystyki elementów garderoby.

Wszystkie modyfikacje zdjęć mają subtelny i wyważony charakter. Dzięki retuszowi zdjęcie wygląda lepiej, nie tracąc nic ze swej naturalności.

zdjęcie biznesowe smart casual

Ile kosztują zdjęcia dla biznesu?

Ile kosztują zdjęcia dla profesjonalistów? W tym miejscu zwykle pada najbardziej popularna odpowiedź, czyli “to zależy”. Faktycznie jednak koszt sesji uzależniony jest od warunków i przedsięwziętych środków, skali trudności wymuszającej konieczność wykorzystania dodatkowego sprzętu, ilości osób (większe grupy mogą zwykle liczyć na upusty) itp. Jeśli sesja odbywa się w siedzibie firmy, znika konieczność opłacenia czasu w studio fotograficznym. Cena sesji uzależniona jest też zwykle od wybranych pól eksploatacji i przekazania praw autorskich do zdjęć. Reasumując, zdjęcie może kosztować około 100 PLN. Czasem mniej, a czasem więcej 🙂

Organizacja sesji zdjęciowej nie jest tak skomplikowana na jaką wygląda. Warto jednak poświęcić uwagę kwestiom które nie tylko ułatwią fotografowi pracę ale również podniosą jakość i estetykę materiału zdjęciowego.

Częste pytania

Jak się ubrać na sesję?

Ubiór na sesję powinien być zgodny z dress code’m firmy. Jeśli nie ma oficjalnych wytycznych, dobrym rozwiązaniem będzie przyjęcie stylu i estetyki branży którą reprezentujemy.

Jak pozować do zdjęć?

Pozowanie do zdjęć biznesowych nie jest łatwe zwłaszcza gdy zależy nam na uzyskaniu naturalnego a zarazem profesjonalnego efektu. Warto w tej materii zdać się na doświadczenie fotografa.

Gdzie zrobić zdjęcia biznesowe w Krakowie?

Zapraszam na indywidualną sesję biznesową do studia fotograficznego w centrum Krakowa.

Ile trwa sesja zdjęciowa?

Indywidualna sesja biznesowa trwa od 45 do 90 minut, w zależności od Państwa oczekiwań.

Jak długo trzeba czekać na zdjęcia?

Zdjęcia z sesji indywidualnych gotowe są zwykle do 48 godzin a w nagłych sytuacjach nawet tego samego dnia. Zdjęcia z wieloosobowych sesji firmowych zwykle przekazuję w ciągu kilku dni.