fbpx
sesja biznesowa

Sesja biznesowa

Sesja biznesowa to jeden z najczęściej używanych terminów w odniesieniu do całokształtu fotografii biznesowej. Dzisiejszy post postanowiłem poświęcić sesji biznesowej, jej założeniom, możliwościom jakie dają zdjęcia z sesji biznesowej i kilku innym, ważnym kwestiom. Zapraszam do lektury.

Co to jest sesja biznesowa?

Profesjonalna sesja biznesowa to zdjęcia stworzone pod kątem określonych potrzeb wizerunkowych. Fotografie z sesji biznesowej poza prezentacją cech fizycznych są zbiorem informacji kim jest i jakie wartości reprezentuje osoba na zdjęciach. Przemyślana mowa ciała, odpowiedni wyraz twarzy, dobrze skomponowany ubiór, każdy z tych czynników ma wpływ na odbiór zdjęcia. Dzięki ich świadomemu wykorzystaniu fotografia biznesowa oddziałuje skutecznie na różnych poziomach.

Po co sesja biznesowa dla firmy?

Po co robi się sesje biznesowe? Przede wszystkim dlatego, że zdjęcia z takich sesji są jednym z najtańszych i jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów kształtowania wizerunku firmy. Jak nas widzą tak nam płacą. Przekaz płynący ze zdjęć biznesowych to informacje dla klientów i partnerów biznesowych kim jesteśmy i co sobą reprezentujemy.

Fotografia jest świetnym narzędziem dzięki któremu możemy wywołać u odbiorcy określony typ emocji. Pozytywne, naturalne ujęcia tworzą wrażenia, z którymi odbiorca chce się utożsamiać. Zdjęcia biznesowe w klasycznym stylu kojarzą się z profesjonalizmem i dobrym gustem. Profesjonalna sesja biznesowa w konwencji casual symbolizuje niezależność i swobodę. Istnieje wiele technik które można wykorzystać w świadomym kształtowaniu wizerunku firmy.

Kto powinien mieć profesjonalne zdjęcia?

Profesjonalna sesja biznesowa to propozycja dla firm i osób chcących wykorzystać potencjał dobrej komunikacji biznesowej. W tej kwestii podział na branże, zakres i skale działalności nie istnieje. Moimi klientami są przedstawiciele dużych firm, jak również osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Prezes zarządu, pracownik IT, trener personalny, czy doradca finansowy, każdy powinien posiadać przynajmniej jedno oficjalne zdjęcie. Fotografia biznesowa przydaje się często w najmniej oczekiwanych momentach.

Biznes się zmienia. Zmienia się też podejście firm do komunikacji wizerunkowej. Profesjonalna fotografia biznesowa będąca niegdyś przywilejem największych przedstawicieli świata biznesu, dziś jest standardowym narzędziem komunikacji wizerunkowej, budowania PR i strategii marketingowych firm. Jej popularność to w głównej mierze konsekwencja dynamicznego rozwoju nowoczesnych mediów i internetu.

sesja biznesowa kraków

Jak wykorzystać zdjęcia z sesji biznesowej dla firmy?

Profesjonalna sesja biznesowa to nie tylko prezentacja wizerunku. Zdjęcia z sesji biznesowej znajdują szerokie zastosowanie w działaniach marketingowych firmy i są użytecznym materiałem do wykorzystania na wielu obszarach. Do najbardziej powszechnych pól eksploatacji zdjęć z sesji biznesowej należą:

 • firmowa strona www
 • blog firmowy
 • profile social media Facebook, LinkedIn
 • reklamy, kalendarze, foldery
 • e-booki
 • publikacje medialne
 • raporty firmowe
 • komunikacja wewnętrzna

Sesja biznesowa dla firmy – klasyczna czy nowoczesna?

Fotografia biznesowa jest otwarta na różne potrzeby wizerunkowe. Największą popularnością nadal cieszą się klasyczne zdjęcia biznesowe. Dzięki nim możemy zaprezentować osoby reprezentujące firmę zgodnie z obowiązującym od lat kanonem wizerunku w biznesie. Bezpiecznie i profesjonalnie.

Z drugiej jednak strony coraz więcej firm decyduje się odejść od klasyki, preferując bardziej swobodne, casual’owe i lifestyle’owe kreacje wizerunkowe. Taka przyjazna, otwarta, pozbawiona dystansu komunikacja wizerunkowa jest pożądana szczególnie w odniesieniu do branż kreatywnych.

Zdjęcia z sesji biznesowych kształtują wizerunek firmy

Profesjonalna sesja biznesowa to połączenie biznesowego charakteru z indywidualnymi cechami wyglądu i osobowości. Sesja biznesowa pomoże zaprezentować nie tylko mocne strony wyglądu, ale również podkreśli styl, profesjonalizm, charyzmę, otwartość i pozytywną energię. Sumą tych cech jest wizerunek profesjonalisty będący najlepszą wizytówką w kontaktach biznesowych.

Sesja biznesowa to lepsza jakość komunikacji w biznesie

Zdjęcia z sesji biznesowych mają jeszcze jedną, istotną zaletę. Poprawiają jakość komunikacji biznesowej.

W czasach gdy kontakty biznesowe przeniosły się w dużej mierze do internetu, profesjonalna prezentacja wizerunkowa zaczęła być wykorzystywana również w komunikacji. Osoby poszukujące nowych kontaktów, klienci i partnerzy biznesowi znacznie łatwiej nawiązują relacje z kimś, kogo mogą poznać, polubić i jeszcze przed nawiązaniem rzeczywistego kontaktu – obdarzyć zaufaniem. Na podstawie prezentowanych zdjęć tworzymy trwałe wyobrażenie dotyczące osoby czy marki. Ma ono często wpływ na podejmowane decyzje. Dobre zdjęcia biznesowe tworzą pozytywne wrażenie i zawsze są zachętą do podjęcia współpracy.

Skupmy się teraz na kwestiach technicznych, swoistym know-how dotyczącym sesji biznesowej.

Jak przygotować się do sesji biznesowej?

Aby dobrze przygotować się do sesji biznesowej, najlepiej omówić  z fotografem cały plan działania. Dzięki temu zyskamy więcej informacji które pozwolą nam przygotować się do zdjęć w bardziej świadomy sposób. Zdjęcia biznesowe to w dużej mierze podążanie przetartymi szlakami. Warto wykorzystać doświadczenie fotografa biznesowego i wziąć pod uwagę jego wskazówki dotyczące makijażu, fryzury, ubioru i dodatków. Trzeba również pamiętać, by przed sesją dobrze się wyspać i zarezerwować na zdjęcia odpowiednią ilość czasu. Pozytywne nastawienie do zdjęć to gwarancja udanej współpracy z fotografem. Na moim blogu mogą Państwo znaleźć kilka wpisów, które pomogą w przygotowaniach.

Sesja biznesowa – jak dobrze wyglądać na zdjęciach?

Jak dobrze wyglądać na zdjęciach z sesji biznesowej? Wspomniane już pozytywne nastawienie, otwartość i naturalność to podstawa sukcesu. Warto jednocześnie pamiętać, że rolą fotografa jest przedstawienie modela/ modelki w atrakcyjny sposób. Brak doświadczenia w pozowaniu, czy przekonanie o własnej niefotogeniczności (zwykle mylne) zdarzają się często i są zupełnie naturalne. W takich sytuacjach warto po prostu zaufać fotografowi, który postara się wydobyć z nas najlepsze cechy.

zdjęcia dla firm w krakowie

Gdzie zrobić sesję biznesową?

Gdzie najlepiej zrobić sesję biznesową? Wybór miejsca zależy od charakteru zdjęć, dostępnych możliwości i kwestii natury organizacyjnej. Oto trzy najbardziej popularne opcje.

Sesja biznesowa w siedzibie firmowej

Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem są zdjęcia w siedzibie firmy, gdzie jest możliwość wykonania ujęć zarówno na jednolitym tle (czasem wystarcza nawet kawałek białej ściany), jak również ujęć w miejscu pracy, zdjęć sytuacyjnych czy portretów biznesowych. Dzięki temu zdjęcia są bardziej zróżnicowane, pokazują Państwa nie tylko w sposób formalny, ale również w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Sesja w siedzibie firmowej to również możliwość wykonania zdjęć biznesowych dla wielu osób, bez nadmiernego zakłócania Państwa pracy.

Biznesowa sesja w plenerze

Drugim pomysłem na miejsce sesji biznesowej są zdjęcia plenerowe. Ich atutem jest z pewnością możliwość wykonania zdjęć w ciekawych przestrzeniach, wykorzystania walorów światła naturalnego, jak również sam efekt w postaci nieszablonowych zdjęć. Wadą sesji biznesowej w plenerze jest zależność od aury, choć w tej sytuacji staram się wszystko planować w taki sposób, by zdjęcia przebiegły w optymalnych warunkach.

Sesja biznesowa w studio

Trzecim rozwiązaniem w przypadku sesji biznesowej jest fotografia studyjna. Z uwagi na charakter zdjęć w przestrzeni studyjnej, w tym wypadku mamy możliwość wykonania ujęć na jednolitym, jednokolorowym tle. Zdjęcia w studio pozwalają na większą kontrolę światła, dzięki czemu możemy popracować nad bardziej kreatywnymi portretami. Zdjęcia w studyjnym stylu są z pewnością najbardziej uniwersalną formą fotografii biznesowych. 

Przyjrzyjmy się bliżej atutom dostępnych rozwiązań.

Sesja biznesowa w studio fotograficznym

Sesja biznesowa w studio fotograficznym to popularne rozwiązanie, szczególnie polecane w przypadku indywidualnych sesji zdjęciowych. Jeśli potrzebujemy dobrych zdjęć do celu promocji swojej działalności, na potrzeby CV czy innych dokumentów aplikacyjnych, lub nasz obecny pracodawca wymaga od nas uzupełnienia profilu w LinkedIn, sesja biznesowa w studio fotograficznym będzie dobrym rozwiązaniem.

Sesja w studio to zwykle zdjęcia na jednokolorowym tle – najczęściej białym, szarym lub czarnym. Tego typu zdjęcia mają dość uniwersalny charakter i z powodzeniem można stosować je zarówno w social mediach, jak również na blogu czy stronie internetowej. W przypadku innych zdjęć biznesowych nie jest to wcale takie oczywiste.

Dzięki możliwości wykorzystania zaawansowanego oświetlenia studyjnego, różnego rodzaju lamp i modyfikatorów, w warunkach studyjnych można wykonać zdjęcia cechujące się doskonałą jakością techniczną. Profesjonalnie opracowane światło studyjne sprawia, że twarz, sylwetka i strój osoby fotografowanej są zaprezentowane w przemyślany sposób. Takie zdjęcie wygląda bardzo elegancko i profesjonalnie.

Zalety sesji biznesowej w studio

 • klasyczny, uniwersalny charakter zdjęć
 • profesjonalne światło studyjne
 • różne kolory tła do wyboru
 • możliwość szybkiej zmiany stylizacji, garderoby etc.
 • kameralna atmosfera sesji
 • perfekcyjne warunki do zdjęć o każdej porze dnia i roku

Sesja biznesowa w siedzibie firmy

Sesja biznesowa w siedzibie firmy to popularne rozwiązanie z którego chętnie korzystają zarówno małe podmioty gospodarcze, jak również wielkie firmy o korporacyjnym profilu. Sesja biznesowa w siedzibie pozwala na wykonanie szerokiej gamy zdjęć, zarówno tych indywidualnych jak również zespołowych- w przypadku większej grupy pracowników. Takie rozwiązanie jest optymalne i co ważne, nie zaburza codziennego rytmu pracy firmy. Sesja w siedzibie firmy jest też wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie wiąże się z koniecznością dojazdu do studia fotograficznego.

Sesja biznesowa w siedzibie firmy wiąże się często z koniecznością przygotowania/ aranżacji przestrzeni do celów zdjęciowych. Jeśli w siedzibie firmowej chcemy wykonać portrety biznesowe na jednolitym tle, niezbędna jest przestrzeń o wymiarach minimalnych 2×5 metrów w której fotograf zaaranżuje warunki zbliżone do tych panujących w studio fotograficznym. Ściany i sufit powinny być w białym kolorze, ponieważ nie powoduje on nienaturalnych zafarbów w relacji ze światłem odbitym.

Jeśli sesja ma mieć charakter wizerunkowy a zdjęcia wykonywane są np. w biurze czy hali produkcyjnej, konieczne będzie usunięcie niepożądanych elementów, schowanie kabli, koszy na śmieci, czyli generalnie – uporządkowanie miejsc widocznych na zdjęciach. Pewnym ograniczeniem sesji w siedzibie firmy może być pora dnia. Ostre słońce wpadające przez okna nie sprzyja uzyskaniu dobrych rezultatów. W miarę możliwości trzeba więc przysłonić je zasłonami, najlepiej w neutralnym, białym lub szarym kolorze.

Zalety sesji biznesowej w siedzibie firmy

 • klasyczne portrety na jednolitym tle (np. białej ściany)
 • nowoczesne zdjęcia wizerunkowe (biuro, hala, ścianka z logo)
 • zdjęcia sytuacyjne w trakcie pracy
 • zdjęcia prezentujące możliwości i siedzibę firmy
 • wygodna organizacja sesji dla większej liczby osób

Sesja biznesowa outdoor’owa

Outdoor’owa sesja biznesowa to zdjęcia wykonywane w dowolnej, dostępnej przestrzeni otwartej. Nie trzeba mieć biura w atrakcyjnym biurowcu, by móc zrobić sobie efektowne zdjęcia biznesowe w jego otoczeniu. Plenerowe sesje zdjęciowe rządzą się swoimi prawami a ich głównym ograniczeniem są warunki pogodowe i pora dnia. Najlepsze efekty można uzyskać wykonując zdjęcia we wczesnoporannych lub późnopopołudniowych godzinach. Sprzyjające warunki do zdjęć stwarza również pochmurny dzień, kiedy światło słoneczne jest równomiernie, naturalnie rozproszone. W takich okolicznościach łatwiej jest uzyskać przyjemny dla oka, plastyczny efekt. Oczywiście także pogodne dni są dobre na zdjęcia biznesowe, jednak w takich warunkach często wykorzystywane jest dodatkowe światło.

Miejsce na plenerową sesję biznesową powinno być wybrane z rozwagą i wyczuciem, stosownie do pożądanych rezultatów. Jeśli zdjęcia mają mieć nowoczesny sznyt, polecam wykonanie sesji w nowoczesnych przestrzeniach miejskich. Efektownie prezentują się tutaj kadry z perełkami współczesnej architektury w tle, jak chociażby wszelkiego rodzaju przeszklenia i efektowne, metalowe konstrukcje. Jeśli zależy nam na nieco bardziej stonowanym charakterze sesji, można pomyśleć o wykonaniu zdjęć w witalnej, zielonej scenerii.

Mądrze wybrane miejsce na biznesową sesję outdoor’ową może być dla odbiorcy zdjęcia dodatkowym komunikatem. W ten sposób łatwo można zasugerować charakter czy chociażby miejsce prowadzonej działalności, prezentując w kadrze np. charakterystyczne elementy architektoniczne.

Główne zalety sesji biznesowej w plenerze

 • nowoczesne zdjęcia wizerunkowe
 • zdjęcia w atrakcyjnych sceneriach
 • naturalne światło dzienne
 • swobodna, pozbawiona dystansu formuła sesji

Profesjonalna prezentacja dla każdego

Bez względu na typ i miejsce sesji, nadrzędnym celem sesji biznesowej powinno być stworzenie profesjonalnej prezentacji wizerunkowej. Kiedyś sesje biznesowe dostępne były dla osób których twarze pojawiały się na okładkach Forbes. Dziś na sesje biznesowe decyduje się większość firm dla których dobry wizerunek jest istotny.

Dobre zdjęcia z sesji biznesowej są wartością dla Państwa firmy. Efekt musi być więc doskonały! Do sesji warto się więc dobrze przygotować. Choćby po to, by później na planie zdjęciowym zaprezentować najlepszą wersję samego siebie. Właściwy ubiór, makijaż, odpowiednie dodatki, wszystko to ma niebagatelny wpływ na efekty.

Ile kosztuje sesja zdjęciowa dla firmy?

Każda sesja biznesowa z uwagi na wiele składowych mających wpływ na charakter, przebieg sesji i zakres efektu końcowego wymaga indywidualnej wyceny. Proponowana cena sesji biznesowej w moim wydaniu powstaje w oparciu o brief, dzięki któremu jestem w stanie zaproponować rozwiązania dostosowane do oczekiwań klienta.

Sesje biznesowe w Krakowie i Małopolsce

Jeśli interesują Państwa profesjonalne zdjęcia biznesowe w Krakowie, na sesję biznesową możemy umówić się niemal z dnia na dzień. Fotografuję głównie na terenie Małopolski i Śląska. Dojazd w inne miejsca również nie stanowi żadnego problemu. Zapraszam również na sesję której efektem będą zdjęcia do CV.

Zachęcam do kontaktu w trakcie którego porozmawiamy o Państwa potrzebach wizerunkowych, ustalimy plan działania i szczegóły sesji.

Sesja biznesowa dla Państwa firmy

Państwa firma potrzebuje profesjonalnych zdjęć na stronę internetową i kanały social media?

Zapraszam do kontaktu. Chętnie wykonam profesjonalne zdjęcia promujące Państwa biznes.

fotografia biznesowa kraków
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dla innych: