sesja biznesowa

Sesja biznesowa

Sesja biznesowa to spotkanie z fotografem na planie zdjęciowym. Celem sesji jest wykonanie profesjonalnych zdjęć, wykorzystywanych później najczęściej do celów promocyjnych i wizerunkowych. Dzisiejszy post postanowiłem poświęcić sesjom w trzech najbardziej popularnych opcjach. Zapraszam do lektury.

Sesja biznesowa – popularne warianty

Celem każdej sesji biznesowej jest wykonanie profesjonalnych zdjęć osoby lub grupy osób. Sesja biznesowa w zależności od miejsca jej realizacji może mieć jednak różny charakter. Najbardziej popularne rodzaje sesji biznesowych to:

 • sesja biznesowa w studio fotograficznym
 • sesja biznesowa w siedzibie firmy
 • sesja biznesowa outdoor’owa

Która z nich będzie najlepszym rozwiązaniem? Czym różni się sesja w studio od zdjęć w plenerze? Jakie są atuty sesji zdjęciowej w siedzibie firmy? O tym wszystkim poniżej.

Sesja biznesowa w studio fotograficznym

Sesja biznesowa w studio fotograficznym to popularne rozwiązanie, szczególnie polecane w przypadku indywidualnych sesji zdjęciowych. Jeśli potrzebujemy dobrych zdjęć do celu promocji swojej działalności, na potrzeby CV czy innych dokumentów aplikacyjnych, lub nasz obecny pracodawca wymaga od nas uzupełnienia profilu w LinkedIn, sesja biznesowa w studio fotograficznym będzie dobrym rozwiązaniem.

Sesja w studio to zwykle zdjęcia na jednokolorowym tle – najczęściej białym, szarym lub czarnym. Tego typu zdjęcia mają dość uniwersalny charakter i z powodzeniem można stosować je zarówno w social mediach, jak również na blogu czy stronie internetowej. W przypadku innych zdjęć biznesowych nie jest to wcale takie oczywiste.

Dzięki możliwości wykorzystania zaawansowanego oświetlenia studyjnego, różnego rodzaju lamp i modyfikatorów, w warunkach studyjnych można wykonać zdjęcia cechujące się doskonałą jakością techniczną. Profesjonalnie opracowane światło studyjne sprawia, że twarz, sylwetka i strój osoby fotografowanej są zaprezentowane w przemyślany sposób. Takie zdjęcie wygląda bardzo elegancko i profesjonalnie.

Zalety sesji biznesowej w studio

 • klasyczny, uniwersalny charakter zdjęć
 • profesjonalne światło studyjne
 • różne kolory tła do wyboru
 • możliwość szybkiej zmiany stylizacji, garderoby etc.
 • kameralna atmosfera sesji
 • perfekcyjne warunki do zdjęć o każdej porze dnia i roku

Sesja biznesowa w siedzibie firmy

Sesja biznesowa w siedzibie firmy to popularne rozwiązanie z którego chętnie korzystają zarówno małe podmioty gospodarcze, jak również wielkie firmy o korporacyjnym profilu. Sesja biznesowa w siedzibie pozwala na wykonanie szerokiej gamy zdjęć, zarówno tych indywidualnych jak również zespołowych- w przypadku większej grupy pracowników. Takie rozwiązanie jest optymalne i co ważne, nie zaburza codziennego rytmu pracy firmy. Sesja w siedzibie firmy jest też wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie wiąże się z koniecznością dojazdu do studia fotograficznego.

Sesja biznesowa w siedzibie firmy wiąże się często z koniecznością przygotowania/ aranżacji przestrzeni do celów zdjęciowych. Jeśli w siedzibie firmowej chcemy wykonać portrety biznesowe na jednolitym tle, niezbędna jest przestrzeń o wymiarach minimalnych 2×5 metrów w której fotograf zaaranżuje warunki zbliżone do tych panujących w studio fotograficznym. Ściany i sufit powinny być w białym kolorze, ponieważ nie powoduje on nienaturalnych zafarbów w relacji ze światłem odbitym.

Jeśli sesja ma mieć charakter wizerunkowy a zdjęcia wykonywane są np. w biurze czy hali produkcyjnej, konieczne będzie usunięcie niepożądanych elementów, schowanie kabli, koszy na śmieci, czyli generalnie – uporządkowanie miejsc widocznych na zdjęciach. Pewnym ograniczeniem sesji w siedzibie firmy może być pora dnia. Ostre słońce wpadające przez okna nie sprzyja uzyskaniu dobrych rezultatów. W miarę możliwości trzeba więc przysłonić je zasłonami, najlepiej w neutralnym, białym lub szarym kolorze.

Zalety sesji biznesowej w siedzibie firmy

 • klasyczne portrety na jednolitym tle (np. białej ściany)
 • nowoczesne zdjęcia wizerunkowe (biuro, hala, ścianka z logo)
 • zdjęcia sytuacyjne w trakcie pracy
 • zdjęcia prezentujące możliwości i siedzibę firmy
 • wygodna organizacja sesji dla większej liczby osób

Sesja biznesowa outdoor’owa

Outdoor’owa sesja biznesowa to zdjęcia wykonywane w dowolnej, dostępnej przestrzeni otwartej. Nie trzeba mieć biura w atrakcyjnym biurowcu, by móc zrobić sobie efektowne zdjęcia biznesowe w jego otoczeniu. Plenerowe sesje zdjęciowe rządzą się swoimi prawami a ich głównym ograniczeniem są warunki pogodowe i pora dnia. Najlepsze efekty można uzyskać wykonując zdjęcia we wczesnoporannych lub późnopopołudniowych godzinach. Sprzyjające warunki do zdjęć stwarza również pochmurny dzień, kiedy światło słoneczne jest równomiernie, naturalnie rozproszone. W takich okolicznościach łatwiej jest uzyskać przyjemny dla oka, plastyczny efekt. Oczywiście także pogodne dni są dobre na zdjęcia biznesowe, jednak w takich warunkach często wykorzystywane jest dodatkowe światło.

Miejsce na plenerową sesję biznesową powinno być wybrane z rozwagą i wyczuciem, stosownie do pożądanych rezultatów. Jeśli zdjęcia mają mieć nowoczesny sznyt, polecam wykonanie sesji w nowoczesnych przestrzeniach miejskich. Efektownie prezentują się tutaj kadry z perełkami współczesnej architektury w tle, jak chociażby wszelkiego rodzaju przeszklenia i efektowne, metalowe konstrukcje. Jeśli zależy nam na nieco bardziej stonowanym charakterze sesji, można pomyśleć o wykonaniu zdjęć w witalnej, zielonej scenerii.

Mądrze wybrane miejsce na biznesową sesję outdoor’ową może być dla odbiorcy zdjęcia dodatkowym komunikatem. W ten sposób łatwo można zasugerować charakter czy chociażby miejsce prowadzonej działalności, prezentująć w kadrze np. charakterystyczne elementy architektoniczne.

Główne zalety sesji biznesowej w plenerze

 • nowoczesne zdjęcia wizerunkowe
 • zdjęcia w atrakcyjnych sceneriach
 • naturalne światło dzienne
 • swobodna, pozbawiona dystansu formuła sesji

Sesja biznesowa – przede wszystkim profesjonalizm

Bez względu na typ i miejsce sesji, jej nadrzędnym celem powinno być stworzenie profesjonalnej prezentacji wizerunkowej. Dobre zdjęcia z sesji biznesowej są wartością dla Ciebie i Twojej firmy. Efekt musi być więc doskonały! Do sesji warto się więc dobrze przygotować. Choćby po to, by później na planie zdjęciowym zaprezentować najlepszą wersję samego siebie. Właściwy ubiór, makijaż, odpowiednie dodatki, wszystko to ma niebagatelny wpływ na efekty. Nie można również zapominać o tym, by przed taką sesją dobrze się wyspać, a na plan zdjęciowy zabrać ze sobą pozytywne nastawienie i dobrą energię.

Sesja biznesowa- cena

Każda sesja biznesowa z uwagi na wiele składowych mających wpływ na charakter, przebieg sesji i zakres efektu końcowego wymaga indywidualnej wyceny. Proponowana cena sesji biznesowej w moim wydaniu powstaje w oparciu o brief, dzięki któremu jestem w stanie zaproponować rozwiązania dostosowane do oczekiwań klienta.

Na moim blogu opublikowanych jest wiele wpisów poświęconych sesji biznesowej. Odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące tego jak wygląda sesja biznesowa w moim wykonaniu można znaleźć na stronie FAQ – pytania i odpowiedzi

Udostępnij ten artykuł na: