indywidualna sesja biznesowa

Indywidualna sesja zdjęciowa – dobry start w 2021 roku

Indywidualna sesja zdjęciowa to dobry start w 2021 roku. Sesja jest propozycją dla osób, które chcą podkreślić swój profesjonalizm i zaangażowanie, aktywnie korzystają z kanałów komunikacji biznesowej i ciągle rozwijają ścieżkę swojej kariery. Decyzja o udziale w profesjonalnej sesji wiąże się z wieloma korzyściami. Między innymi o tym w dzisiejszym poście.

Zbliża się czas podsumowań mijającego roku. Był to bez wątpienia jeden z najdziwniejszych okresów we współczesnej historii. Globalna pandemia boleśnie naznaczyła nasze życie. Przyczyniła się do ogromnych zawirowań w świecie biznesu, nauki, kultury itd. To wszystko wciąż się dzieje i jest jeszcze zbyt wcześnie na liczenie strat. Warto jednak już teraz wyciągać pierwsze wnioski i szukać nowych możliwości tam, gdzie inni póki co widzą tylko ograniczenia. Świat zmienia się na naszych oczach i my też powinniśmy się zmieniać,  jeśli chcemy dorównać mu kroku.

Dobry wizerunek w codziennej aktywności to wielki kapitał jaki możemy wokół siebie budować. Podstawą jego tworzenia są profesjonalne zdjęcia biznesowe. Dzięki nim m.in:

  • staniemy się bardziej rozpoznawalni w oczach innych
  • zaprezentujemy najlepsze cechy własnej osobowości
  • stworzymy dobre, pierwsze wrażenie

Profesjonalne zdjęcia biznesowe pracują cały czas na naszą korzyść. Oczywiście, nie są ważniejsze od listy naszych kompetencji i umiejętności. Nie załatwią nam pracy, nie zrobią za nas kolejnego projektu. Jednak to właśnie dzięki zdjęciom zwiększymy swoje szanse na to, by inni mogli nas dostrzec i przekonać się, ile faktycznie jesteśmy warci. Profesjonalna prezentacja to nasza prywatna wizytówka. Jeśli zadbamy o jej odpowiedni poziom, lepiej wykorzystamy pojawiające się możliwości. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy przydadzą nam się profesjonalne zdjęcia. Warto mieć je pod ręką i najlepiej, by były aktualne. Zdjęcia sprzed trzech lat są słabym pomysłem na budowanie własnego wizerunku.

Sesja indywidualna – Twoje korzyści

Dlaczego sesja indywidualna? Ponieważ w trakcie takiej sesji poświęcę swój czas, wiedzę i umiejętności tylko Tobie. Czytając dalej przekonasz się, jak ważne jest to w kontekście zdjęć wizerunkowych  i jak duży ma wpływ na ich wartość. Wieloosobowe sesje firmowe mają swoje zalety, jednak organizowane są rzadko i pod dyktando wizerunkowego kapitału firmy. Tymczasem chodzi o Ciebie i Twoje osobiste korzyści. Jeśli odpowiednio zadbasz o swój wizerunek, nie będziesz musiał oglądać się na innych.

indywidualna sesja biznesowa

Wejść i wyjść- czyli jak zrobić to źle

Pozwólcie, że zacznę od przykładu sprzed paru dni. Zadzwonił do mnie człowiek „zainteresowany” zdjęciami biznesowymi. Od samego początku naszej rozmowy odniosłem wrażenie, że bardzo mu się spieszy i nie ma ochoty poświęcić swoim (!) zdjęciom więcej niż trzy i pół minuty. „Proszę Pana, chcę po prostu przyjechać do studio, wejść i wyjść. Dwa zdjęcia biznesowe, to wszystko…”. Odmówiłem. Jestem przekonany, że efekt naszej współpracy byłby marny. W taki sposób robi się zdjęcia do dokumentów, dowodu osobistego lub paszportu. Z całą pewnością jednak strategia „wejść i wyjść” nie sprawdzi się w 99,9% profesjonalnych sesji biznesowych. Dlaczego? Z kilku prostych przyczyn.

Każdy kto spotkał się ze mną na sesji wie już, że wypracowanie dobrych ujęć wymaga wspólnego wysiłku i czasu. Stwierdzenie to mieści się w obszarze kompetencji fotografa biznesowego. Ten czas jest potrzebny zarówno jemu, jak również modelowi/ modelce. Fotograf musi przygotować i ustawić światło, dla każdego indywidualnie. Inne mamy sylwetki, wzrost, rysy twarzy, inaczej osadzone oczy, nos…Wszystko to trzeba profesjonalnie oświetlić, poszukać odpowiednich proporcji, równowagi. Światło to podstawa dobrego zdjęcia portretowego.

Sam model zwykle potrzebuje jeszcze więcej czasu na to, by oswoić się z obiektywem, rozluźnić twarz i ramiona, by wypracować naturalny uśmiech i dobrze wyglądające pozy. Czas potrzebny jest również na zmianę garderoby, poprawki przed lustrem… Indywidualna sesja zdjęciowa to w 90% ustawienia, modyfikacje, wspólne poszukiwanie dobrych rozwiązań. Natomiast pozostałe 10% to egzekucja konkretnych pomysłów.

Ile powinna trwać sesja biznesowa?

Ile trwa sesja? To zależy. Zdarzają się modelki/ modele bardzo świadomi swojego wyglądu. W takich sytuacjach współpraca od samego początku ma płynny przebieg. To jednak mniej więcej 10% osób które fotografowałem. Zdecydowana większość ludzi decydujących się na indywidualną sesję zdjęciową potrzebuje przynajmniej kilkunastu minut formalnej „rozgrzewki”. W tym czasie rozmawiamy, żartujemy, oswajamy się ze sobą. Tworzy się namiastka dobrej relacji, wzajemnego zrozumienia i zaufania. Stąd już tylko krok do naturalnych zdjęć. Standardowo indywidualna sesja zdjęciowa trwa od 30 minut do godziny. Zakładając, że mamy przygotowane 2-3 przebrania to optymalny czas na taką sesję wynosi dwie godziny. Im więcej czasu poświęcimy, tym lepsze będą efekty.

Sesja indywidualna – jak zrobić to dobrze?

Aby sesja zdjęciowa przyniosła dobre efekty, przede wszystkim warto się do niej odpowiednio przygotować. Musisz wiedzieć jakich zdjęć potrzebujesz i gdzie je wykorzystasz. W rozmowie z fotografem wspomnij o własnych potrzebach wizerunkowych, branży którą reprezentujesz, a nawet wyślij mi linki do zdjęć które z jakiegoś powodu Ci się spodobały. Te wszystkie podpowiedzi są niezwykle cenne i porządkują kwestie związane z organizacją i celem sesji. Dobrze wspomnieć również o własnych obawach czy wątpliwościach, jeśli takie posiadamy. Czujesz, że jesteś niefotogeniczna/y? Nic nowego, mówi mi o tym większość osób. Co z tym zrobimy? Mam propozycję- zmieńmy to! Twoja otwarta postawa może tylko zaprocentować.

Bardzo ważny w kontekście sesji indywidualnej jest wygląd. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak ubrać się na sesję biznesową, zapraszam do przeczytania posta Sesja zdjęciowa – jak się ubrać. Znajdziesz tam całe mnóstwo porad, z których przynajmniej część warto zastosować w praktyce. Sesja indywidualna może być świetną sposobnością do wykonania zdjęć formalnych, pół-formalnych i nieformalnych. Takie zdjęcia pozwolą Ci na profesjonalną autoprezentację bez względu na miejsce, okoliczności i formę. Polecam również zerknąć na wpis Sesja zdjęciowa – siedem grzechów głównych, z którego również można wyciągnąć kilka ważnych wniosków.

Korzyści z indywidualnej sesji zdjęciowej

Podstawową korzyścią z indywidualnej sesji są profesjonalne zdjęcia, dzięki którym podkreślisz swoje wizerunkowe atuty.  Jeśli odpowiednio przemyślisz swoje potrzeby, zdjęcia z sesji wykorzystasz na wielu różnych polach. Do najbardziej popularnych należą:

  • zdjęcia w CV
  • zdjęcia na stronie internetowej i blogu
  • zdjęcia w kanałach social media Facebook, Instagram, Twitter…
  • zdjęcia w profilach zawodowych LinkedIn, Goldenline
  • zdjęcia do firmowej komunikacji wewnętrznej

Profesjonalne zdjęcia dają też wiele dodatkowych korzyści. Wzmacniają poczucie wartości i podnoszą samoocenę. Ułatwiają komunikację prywatną i zawodową. Pomagają budować swój wizerunek od podstaw, lub zmieniać ten istniejący, wzmacniać go lub ocieplać.

Sesja indywidualna w Krakowie

Przez większą część roku sesja indywidualna w Krakowie możliwa jest do wykonania w naturalnym otoczeniu. W tym momencie warunki atmosferyczne w dużym stopniu utrudniają wykonanie indywidualnej sesji zdjęciowej w plenerze. Lepszym rozwiązaniem będzie więc sesja w studio. Profesjonalne ujęcia na jednolitym, dostępnym w różnych kolorach tle, możliwość kreatywnego wykorzystania światła, czy choćby swobodnego przebrania się to główne zalety pracy w studio. Dzięki takiej sesji uzyskasz świetny materiał zdjęciowy, który pomoże Ci osiągnąć wyznaczone cele.