sesja zdjęciowa

Firmowa sesja zdjęciowa – jak ją zorganizować?

Firmowa sesja zdjęciowa realizowana w miejscu pracy to rozwiązanie coraz bardziej popularne wśród firm ceniących swój czas, chcących w sprawny sposób pozyskać zdjęcia biznesowe do celów autopromocji. Dzisiejszy post w całości poświęcę organizacji takiej sesji z uwzględnieniem najbardziej istotnych szczegółów. Zapraszam do lektury.

Sesja zdjęciowa w siedzibie firmy – korzyści

Firmowa sesja zdjęciowa organizowana w siedzibie firmy wiąże się z kilkoma korzyściami. Główne atuty takiego rozwiązania to realizacja sesji dla wszystkich w jednym miejscu, bez konieczności dojazdu do studia. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku sesji zdjęciowych z udziałem wielu osób.

Sesja w miejscu pracy jest też z pewnością mniej stresująca, zdjęcia powstają w lokalizacji którą dobrze znamy (i lubimy). Większy luz i komfort z pewnością wpłyną pozytywnie na zdjęcia z sesji.

Firmowa sesja zdjęciowa w siedzibie pozwala na organizację planu zdjęciowego bez zaburzania codziennego rytmu pracy i odkładania cyklicznych obowiązków. Wszystko dzieje się w godzinach pracy, bez uszczerbku dla niej samej.

firmowa sesja zdjęciowa

Skupmy się teraz na kluczowych kwestiach organizacyjnych.

Firmowa sesja zdjęciowa – zdjęcia na jednokolorowym tle

Organizacja sesji zdjęciowej w siedzibie firmy w pierwszej kolejności wiąże się z koniecznością ustalenia czy warunki którymi dysponujemy pozwalają na wykonanie konkretnego typu ujęć. Jeśli zdjęcia mają być wykonane w konwencji portretu biznesowego na jednolitym tle, potrzebujemy pomieszczenia o parametrach umożliwiających instalację mobilnego studia fotograficznego:

  • wolna przestrzeń o wymiarach minimalnych 2 x 4 metry
  • ściany i sufit najlepiej w kolorze białym (ewentualnie szarym lub czarnym)
  • brak okien lub możliwość ich przysłonięcia
  • brak dodatkowego oświetlenia lub możliwość jego wyłączenia

W takich warunkach możliwe będzie przygotowanie dodatkowego tła fotograficznego, lamp błyskowych i modyfikatorów światła.

W sytuacji gdy efektem sesji mają być fotografie biznesowe całych sylwetek fotografowanych osób (w fotografii biznesowe to rzadkość), fotograf potrzebuje dodatkowych 2-3 metrów na wykonanie poprawnych ujęć.

Zdjęcia z wykorzystaniem przestrzeni firmowej

Oprócz zdjęć na jednokolorowym tle w trakcie sesji zdjęciowej warto wykonać zdjęcia w otwartej przestrzeni firmowej.

Zdjęcia w biurze, magazynie czy hali produkcyjnej wiążą się czasem z ograniczonymi możliwościami modyfikacji przestrzeni. W takiej sytuacji warto pamiętać przede wszystkim o uporządkowaniu miejsca w którym wykonane będą ujęcia, schowaniu wystających kabli, koszy na śmieci czy rzeczy osobistych. O ile to możliwe, warto zadbać również o przysłonięcie okien (zwłaszcza w sytuacji gdy wpada przez nie mocne światło słoneczne).

Wybierając miejsce w którym ma odbyć się sesja zdjęciowa warto konsultować się z fotografem. Osobiście zwykle przed sesją odwiedzam miejsce w którym mam pracować, by ocenić je pod kątem warunków i możliwości jakie daje. Nierzadko modyfikujemy wcześniejsze ustalenia. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy siedziba firmowa posiada dodatkowe walory które można wykorzystać w celu wykonania jeszcze lepszych zdjęć.

Firmowa sesja zdjęciowa – w jakich godzinach?

Godziny poranne są najlepszym momentem na wykonanie sesji zdjęciowej. Twarze osób fotografowanych są wypoczęte, a po pierwszej kawie wszyscy mają więcej energii do działania. Podobno najbardziej witalni jesteśmy między 09:00 a 13:00 i bez wątpienia jest to optymalna pora na wykonanie zdjęć.

Sesja zdjęciowa w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych powinna być podyktowana jedynie wyższą koniecznością. W innych okolicznościach zdecydowanie polecam poranne sesje zdjęciowe. W przypadku fotografowania dużej liczby osób dobrym pomysłem może być rozłożenie planu zdjęciowego na dwa i więcej dni.

Z podobnych względów lepiej zorganizować spotkanie z fotografem we wtorek niż np. w piątek.

Organizacja sesji firmowej dla wielu osób

Dobra organizacja sesji pozwala na wykonanie w krótkim czasie zdjęć dla większej liczby osób. Aby wszystko poszło sprawnie, warto przygotować listę osób które pojawią się na planie zdjęciowym i (w zależności od oczekiwań związanych z objętością i charakterem materiału zdjęciowego) zarezerwować czas na zdjęcia dla każdej z nich.

Jako fotograf potrzebuję około 5-10 minut na wykonanie zdjęć jednej osoby. W czasie tym zawiera się samo fotografowanie, wykonanie wystarczającej liczby ujęć z których wybierzemy później najlepsze zdjęcia. Dodatkowy czas konsumowany jest przez wszelkie poprawki i modyfikacje, small-talk ułatwiający współpracę etc. Zwykle podczas sesji staram się pokazać osobie fotografowanej kilka pierwszych ujęć, dzięki czemu jesteśmy w stanie na bieżąco dokonywać niezbędnych korekt wyglądu, mimiki czy postawy.

Ile trwa firmowa sesja zdjęciowa?

Firmowa sesja zdjęciowa wiąże się zwykle z pewnymi kompromisami, w tym również ograniczeniami czasowymi. Dla mnie jako fotografa czas ma istotne znaczenie. Fotografia biznesowa to nie efektowny western, gdzie wystarczy jeden dobry strzał. Im więcej minut mogę poświęcić na fotografowanie jednej osoby, tym lepszy będzie efekt końcowy.

Osobom nieśmiałym, odczuwającym dyskomfort przed obiektywem, lub tym którym zależy na wypracowaniu optymalnych rozwiązań polecam indywidualną sesję zdjęciową której dłuższy czas pozwala na lepsze dopracowanie ujęć.

sesja zdjęciowa

Ubiór na firmową sesję zdjęciową

Jeśli sesja ma charakter firmowy, warto wcześniej przedyskutować kwestie związane z wyglądem. Bez względu na to, czy w firmie obowiązuje sztywny, biznesowy dress code, czy wprost przeciwnie – do pracy ubieramy się luźno i nieformalnie, warto zadbać o spójność w kwestii wyglądu.

Kluczowe kwestie związane z ubiorem na sesję to styl i kolorystyka. Firmowa sesja zdjęciowa powinna pokazać kolektyw w sposób spójny i zorganizowany. Prezentowanie własnego indywidualizmu na tle innych wskazane jest tylko w określonych sytuacjach. Ponieważ podczas sesji zdjęciowych czasem zdarza się, że jedna z osób zlekceważyła wcześniejsze ustalenia związane z ubiorem (w efekcie czego jej zdjęcia odstają od reszty) warto omówić tę kwestię szczegółowo jeszcze przed sesją.

Osobom szukającym podpowiedzi w temacie ubioru na klasyczną sesję biznesową polecam post Jak się ubrać na sesję zdjęciową

Makijaż i fryzura

Przygotowanie do sesji pod kątem wykonania odpowiedniego makijażu biznesowego i fryzury może być sprawą indywidualną. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak zaproszenie do firmy wizażystki lub stylistki, która zatroszczy się o szczegóły związane z wyglądem wszystkich osób biorących udział w sesji. Warto pamiętać, że makijaż do sesji biznesowej różni się od codziennego make-up’u.

Przygotowanie do sesji nie dotyczy wyłącznie kobiet. Również męskie twarze warto odpowiednio zmatowić by uniknąć źle wyglądających na zdjęciach odblasków i tzw. przepaleń.

Firmowa sesja zdjęciowa – pozowanie do zdjęć

Kiedy najważniejsze detale organizacyjne zostały już dopracowane, pozostaje kwestia przysparzająca najwięcej problemów. Najczęściej pojawiające się pytania to:

  • Jak mam stanąć?
  • Uśmiechać się czy być poważnym?
  • Co zrobić z rękami?
  • Czy marynarka powinna być zapięta?

…i tak dalej. Pozowanie do zdjęć to sztuka której profesjonalne modelki i modele uczą się przez długie lata. Trudno w tej sytuacji oczekiwać, że osoba po raz pierwszy w życiu pozująca do zdjęć biznesowych będzie gotowa sprostać podobnym wyzwaniom.

Na szczęście biznesowe sesje zdjęciowe rządzą się nieco innymi prawami. Tutaj każdy powinien starać się być po prostu najlepszą wersją samego siebie. Z całą pewnością warto zdać się na doświadczenie fotografa, ponieważ to jak siebie widzimy to jedno, a to jak widzi i rejestruje nas obiektyw fotograficzny- to już zupełnie inna sprawa.

Podczas swoich sesji zdjęciowych staram się podpowiadać np. jak się ustawić, jak ułożyć dłonie i jak pochylić głowę. Jednak w głównej mierze wspólnie z osobą fotografowaną szukamy naturalności w układzie, gestach czy mimice, co zwykle już po paru minutach testów i wymiany uwag przynosi dobre rezultaty. Po raz kolejny kluczowy okazuje się czas, pozwalający osobie fotografowanej rozwinąć się i otworzyć, nabrać pewności siebie i przekonania, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Firmowa sesja zdjęciowa – wybór zdjęć do retuszu

Ostatnim etapem sesji firmowej jest wybór zdjęć do retuszu. Tu również warto zastanowić się, czy zdjęcia do postprodukcji wskaże jedna osoba, czy poszczególne propozycje zostaną wysłane do zainteresowanych. Zdarza się również, że jako fotograf jestem proszony o wybór najlepszych ujęć, jednak częściej praktykowanym rozwiązaniem jest to, gdzie każdy wybiera własne zdjęcia. Nie jest to problemem ponieważ wszystkie kadry są wykonane w podobnym stylu, może jednak spowodować – zwłaszcza w przypadku sesji wieloosobowych – spory chaos organizacyjny. Warto zatem wyznaczyć jedną osobę która od początku do końca będzie koordynatorem całego projektu.

Firmowa sesja zdjęciowa – zapytaj o szczegóły

Jeśli chcą Państwo wykonać zdjęcia biznesowe dla siebie i pracowników swojej firmy, zapraszam do zapoznania się z ofertą sesji zdjęciowej dla firmy . W trakcie takiej sesji możemy wykonać m.in. portrety biznesowe, zdjęcia profilowe do mediów społecznościowych, świetne zdjęcia sytuacyjne a nawet zdjęcia do dokumentów.