tło do zdjęcia biznesowego

Tło do zdjęcia biznesowego

Odpowiednio dobrane tło do zdjęcia biznesowego pomaga w stworzeniu profesjonalnie wyglądającego kadru, budującego u odbiorcy określony typ wrażeń. W dzisiejszym poście zebrałem informacje dotyczące najbardziej popularnych teł, a także ich praktycznego zastosowania. Zapraszam do lektury.

Wydawać by się mogło, że tło do zdjęcia biznesowego to temat nie wymagający żadnego komentarza. Tło jako tło- czyli w gruncie rzeczy nic szczególnie ważnego. Tymczasem w fotografii wizerunkowej otoczenie w jakim powstają zdjęcia pełni istotną rolę. O niej za chwilę. Wcześniej spróbujmy odpowiedzieć na pytanie…

Tło do zdjęcia biznesowego – jakie będzie najlepsze?

Jakie tło będzie najlepsze do zdjęcia biznesowego? Otóż, nie ma jednego, określonego rodzaju tła spełniającego wymogi zdjęć wykorzystywanych w komunikacji biznesowej. A zatem poprawna odpowiedź brzmi – to zależy. Odpowiednie tło do zdjęcia biznesowego to takie, które będzie pasować do kontekstu, przekazu, branży, a także osobistych preferencji fotografowanej osoby.

Do wyboru mamy różnego rodzaju tła, które w dużym stopniu wpływają na charakter zdjęć. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym opcjom.

Zdjęcia na neutralnym tle

Zdjęcia na neutralnym tle to najbardziej powszechny typ zdjęć biznesowych. Tło neutralne to jednokolorowa, pozbawiona tekstury płaszczyzna. Pozwala ona na wykonanie zdjęć, na których uwaga odbiorcy w pełni skupia się na osobie w centrum kadru. Najczęściej stosowane tła w fotografii wizerunkowej to białe, szare i czarne.

Zdjęcia na białym i szarym tle stanowią kanon fotografii wizerunkowej i są w pełni uniwersalne jeśli chodzi o zastosowanie. Najczęściej widzimy je na firmowych stronach internetowych prezentujących kadrę zarządzającą, personel etc. Są również najchętniej stosowane w formie zdjęć profilowych w mediach społecznościowych, na LinkedIn, Facebook, czy X (dawnym Twitter) i fotografii produktowej. Zdjęcia na białym i szarym tle kojarzą się z profesjonalizmem i czystością, a dzięki swej minimalistycznej formie pozwalają wydobyć szczegóły i kolory na zdjęciu.

tło do zdjęcia biznesowego

Zdjęcia na czarnym tle to nieco inny typ fotografii wizerunkowej. Ciemne, wyraziste ujęcia mocniej przykuwają uwagę odbiorcy i mają bardziej zindywidualizowany charakter. Tego typu zdjęcia doskonale nadają się do publikacji w ramach projektów reklamowych czy artystycznych, w których zależy nam na dodaniu pewnej dozy tajemniczości czy dramaturgii. Zdjęcia na ciemny tle bardzo dobrze pasują do fotografii biznesowych których celem jest wzmocnienie wizerunku.

Poza trzema głównymi kolorami w fotografii wizerunkowej stosowane są również tła w innych kolorach, począwszy od pastelowych, delikatnych odcieni po nasycone i wyraziste. Kolory zielony, czerwony, niebieski we wszystkich swoich odcieniach. Do tego żółcie, pomarańcze, róże i fiolety – tego typu tła bardzo często stosowane są w fotografii mody.

Zdjęcia na tle strukturalnym

Tło strukturalne w fotografii to rodzaj tła zawierającego widoczne tekstury, wzory lub elementy graficzne. Może to być zarówno tło fotograficzne typu „gnieciuch”, jak również tła naturalne w stylu „ceglana ściana”. Tego typu tła stosowane są w celu dodania trójwymiarowości i złożoności kompozycji fotograficznej. Tła strukturalne stosowane są chętnie w fotografii portretowej, gdy chcemy dodać zdjęciom nieco więcej głębi i charakteru.

tło do zdjęcia biznesowego

Zdjęcia na tle personalizowanym

Zdjęcia wizerunkowe na tle personalizowanym wykonywane są najczęściej w sytuacjach, w których chcemy połączyć portret fotograficzny z kolorystyką lub elementami graficznymi charakterystycznymi dla danej marki. Tego typu zdjęcia chętnie wykonywane są podczas sesji w siedzibach firmowych. Bardzo często są to ujęcia pracowników wykonywane np. na tle firmowego logo.

Zdjęcia z rozmazanym tłem

Zdjęcia z rozmazanym tłem to nic innego jak zdjęcia z tzw. małą głębią ostrości. To technika fotograficzna która skupia uwagę na jednym głównym obiekcie lub elemencie w kadrze, pozostawiając tło i inne elementy zamazane lub rozmyte. Mała głębia pozwala wyróżnić główny obiekt na zdjęciu, stworzyć efekt trójwymiarowości, nie rezygnując z kontekstu w jakim został on ujęty. Najczęściej stosowana jest w przypadku ujęć biurowych, czy zdjęć portretowych wykonywanych w plenerze. Zdjęcia z rozmazanym tłem bardzo często stanowią ilustracje w różnego rodzaju publikacjach, artykułach etc. Żywe tło wprowadza do kadru energię i wzmacnia jego kolorystykę…

tło do zdjęcia biznesowego

Zdjęcia na tle cyfrowym

Zdjęcia na tle cyfrowym to fotografie wykonywane najczęściej na białym tle, lub tle typu green box, umożliwiającym łatwe usunięcie całego tła w programie graficznym. W jego miejsce można użyć dowolnego tła cyfrowego, dzięki czemu zdjęcia mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju projektach graficznych. Tego typu fotografie coraz częściej pojawiają się w relacjach, rolkach i różnego rodzaju formach video publikowanych w mediach społecznościowych.

Tło na zdjęciach biznesowych – podsumowanie

Umiejętnie wybrane tło do zdjęcia biznesowego ma istotny wpływ na jego charakter i estetykę . Nie powinno zbytnio odwracać uwagi od fotografowanej osoby. Jego rolą jest dopełnienie kompozycji tworzącej profesjonalny, dobrze wyglądający kadr. Organizując sesję zdjęciową warto mieć to na uwadze.