miejsce na sesję

Najlepsze miejsce na sesję w siedzibie firmy

Decydując się na zdjęcia w siedzibie firmy musimy zadbać o to, by miejsce na sesję umożliwiało fotografowi swobodne działanie. W gruncie rzeczy jednak nie tylko o komfort pracy fotografa tu chodzi. Miejsce w którym odbywa sie sesja to czynnik mający wpływ na to, jak finalnie wyglądają zdjęcia z sesji.

Sesja foto w miejscu pracy

Sesje fotograficzne w siedzibach firm to popularne rozwiązanie, pozwalające na przedstawienie w profesjonalnym otoczeniu osób reprezentujących firmę, ich środowiska pracy i kultury organizacyjnej.

Sesja foto w miejscu pracy ma wiele praktycznych zalet. Przede wszystkim – pracownicy czują się bardziej komfortowo w znanym im otoczeniu, dzięki temu zdjęcia są bardziej naturalne. Ponadto, sesja w siedzibie firmy eliminuje potrzebę logistycznego planowania i transportu, oszczędzając czas i zasoby. Nie zakłóca również zbytnio rytmu codziennych spraw. Sesja w siedzibie firmy to równiez możliwość zaprezentowania wnętrz, wykonania zdjęć w trakcie pracy, zebrań, kreatywnych „burzy mózgów” etc. Z powyższych względów wiele firm woli dziś zaprosić fotografa do swojej siedziby, niż organizować sesje wyjazdowe np. w studio fotograficznym.

miejsce na sesje

Ponieważ większość moich sesji zdjęciowych ma charakter biurowy, w dzisiejszym poście skupiłem się na budowaniu planu zdjęciowego w warunkach charakterystycznych dla korporacji, kancelarii prawniczych, administracji publicznej, firm z sektora IT, edukacji, zdrowia i opieki społecznej, agencji nieruchomości, biur projektowych itp.

Miejsce na sesję w siedzibie firmy

Organizacja sesji fotograficznej w siedzibie firmy może stanowić wyzwanie, zwłaszcza gdy przestrzeń jest ograniczona, a większość pomieszczeń zajęta na zebrania czy codzienną pracę. W takich warunkach warto rozważyć kilka alternatywnych rozwiązań.

Jednym z nich jest przeprowadzenie sesji poza godzinami pracy, kiedy biuro jest puste. Inną opcją może być wykorzystanie mniej używanych miejsc, które przy drobnych zabiegach aranżacyjnych mogą być przekształcone w tymczasowe studio fotograficzne do zdjeć indywidualnych i grupowych.

miejsce na sesje

Przestrzeń, światło i tło

Organizacja sesji zdjęciowej w siedzibie firmy wymaga uwzględnienia trzech kluczowych aspektów:

  • przestrzeń
  • światło
  • tło

Każdy z nich omówię poniżej.

Wymagana przestrzeń do zdjęć

Odpowiednia przestrzeń umożliwia swobodne poruszanie się fotografowi i osobom biorącym udział w sesji. Pozwala również na ustawienie tła, statywów z lampami błyskowymi i modyfikatorami w odległościach/ kątach pozwalających uzyskać odpowiedni efekt.

Optymalna przestrzeń do zdjęć zależy od typu wykonywanych zdjęć. Miejsce o wymiarach 3 x 4 metry w zupełności wystarcza na przygotowanie planu zdjęciowego pod indywidualne zdjęcia typu headshot czy portret biznesowy na jednokolorowym tle. Najlepiej sprawdzą się pomieszczenia z neutralnym, zrównoważonym światłem ścianami w białych lub szarych kolorach.

Schemat oświetlenia zdjęć biznesowych

Światło wykorzystywane do zdjęć biznesowych jest zwykle miękkie i plastyczne. Wymaga to wykorzystania lamp błyskowych i modyfikatorów dających odpowiedni efekt. Osobiście podczas sesji firmowych wykorzystuję zwykle 2-3 softboksy, parasolki i beauty dish. Światło padające z okien podobnie jak światło sztuczne zwykle nie pomaga, dlatego możliwość zasunięcia rolet czy wyłączenia światła jest dużym ułatwieniem.

miejsce na sesje 04

Tło do zdjęć

Podczas sesji w siedzibach firm zwykle korzystam z własnego tła kartonowego lub winylowego, instalowanego nieinwazyjnie na statywach. Najbardziej popularne kolory tła to biały, szary i czarny. Czasem wystarczającym tłem jest zwykła ściana, jednak w tym przypadku warto wcześniej ocenić jej… kondycję estetyczną 🙂

Niektóre zdjęcia biznesowe (np. zdjęcia sytuacyjne) powstają w naturalnej przestrzeni firmowej, bez użycia dodatkowego tła.

Najlepsze miejsca na sesję w siedzibie firmy

Spośród miejsc wykorzystywanych do celów indoor’owych sesji zdjęciowych w siedzibach firm, prym wiodą sale konferencyjne. Większa przestrzeń umożliwia fotografowi swobodną aranżację. Sesja zdjeciowa dla biura projektowego KD Construction jest dobrym przykładem sesji zrealizowanej przeze mnie w sali konferencyjnej firmy. Poza tym zdjęcia wykonywane są często w takich miejscach jak firmowe biura, recepcje, lobby, korytarze i schody, a także różnego typu strefy relaksu.

Coraz częściej zdjęcia firmowe powstają również w sceneriach outdoor’owych, zwykle przed biurowcami lub w ich bezpośrednim otoczeniu, z wykorzystaniem oryginalnych projektów i aranżacji architektonicznych. Mają one jednak charakter sesji plenerowych, dlatego omówię je w jednym z kolejnych postów.

miejsce na sesję

Miejsce na sesję – o czym jeszcze warto pamiętać?

Planując sesję warto pamiętać o tym, że dla większości osób pozowanie do zdjęć będzie nienaturalnym, a może nawet stresującym doświadczeniem. Dlatego jako miejsce na sesję najlepiej sprawdzają się zamknięte pomieszczenia, do których nie dociera hałas z zewnątrz. Dzięki temu osobie pozującej do zdjęć łatwiej jest na te kilka minut „wejść w rolę modela”.

Im mniej elementów w przestrzeni w której odbywa się sesja, tym łatwiej jest uzyskać odpowiednia estetykę zdjęć. We wspomnianych wcześniej salach konferencyjnych częstym problemem są mocowane do podłoża, okablowane stoły konferencyjne. W takich sytuacjach może się okazać, że lepszym miejscem do zdjęć będzie np. nieuczęszczany korytarz czy chociażby… firmowa stołówka.

Czasem miejsce na sesję przysparza dość zaskakujących problemów. Wykonywałem kiedyś sesję wizerunkową w nowoczesnym budynku, w którym żaluzje okienne były sterowane automatycznie, w zależności od natężenia światła. W żaden sposób nie dało się tego wyłączyć. Powodowało to ogromne zamieszanie, ponieważ co kilkanaście sekund zmieniało się światło w pomieszczeniu w którym odbywała sie sesja. Na szczęście jednak udało się „dowieźć rezultat”.

Miejsce na sesję warto konsultować z fotografem

O tym, jakie miejsce na sesję będzie najlepsze warto porozmawiać z fotografem. Jeśli firma dysponuje dodatkowymi przestrzeniami, w których można by wykonać zdjęcia dla pracowników, warto podesłać fotografowi kilka zdjęć z telefonu. Pozwoli to ocenić możliwości i wybrać najlepszą lokację.

Jeśli mają Państwo pytania związane z organizacją sesji zdjeciowej w Państwa siedzibie, pozostaję do dyspozycji.

Fotograf biznesowy Darek Kempny
503 950 939
info@dariuszkempny.pl