Sesja męska to zdjęcia pokazujące wizerunek profesjonalisty w nieco innym charakterze niż w przypadku sesji kobiecej. W dzisiejszym poście wyjaśnię podstawowe różnice, a także podpowiem jak przygotować się do takich zdjęć.

Męskie zdjęcia biznesowe

Męskie zdjęcia biznesowe w większości kojarzą nam się z klasyczną fotografią biznesową. Jednak sesja męska typu business to nie tylko świetny garnitur, koszula i modny krawat. Profesjonalne zdjęcia portretowe dla mężczyzny cechują się wieloma dodatkowymi zaletami. To między innymi możliwość pokazania męskich cech charakteru, siły, charyzmy, temperamentu i cech przywódczych. To ujęcie człowieka bogatego swoim doświadczeniem.

Nowoczesny biznesmen to człowiek odważny i wytrwały, ciekawy i twórczy, pełen entuzjazmu i energii. Te właśnie cechy warto podkreślać w kontekście całego wizerunku biznesowego.

Sesja męska – czym różni się od sesji kobiecej?

Sesja biznesowa męska w odróżnieniu od sesji kobiecej posługuje się nieco innym językiem. Sesje kobiece często subtelnie odwołują się do zmysłowości, podkreślają kobiecą urodę i atrakcyjność w granicach akceptowalnych dla fotografii profesjonalistów. Makijaż biznesowy, biżuteria, dodatki, każdy z tych elementów pomaga stworzyć pozytywne wrażenie o osobie, nie przesłaniając jednocześnie jej profesjonalnego wizerunku.

Portret biznesowy męski dysponuje nieco bardziej ograniczonym zasobem środków. Zapewne dlatego odwołuje się częściej do cech interpersonalnych, afirmuje nietuzinkową osobowość i styl. Nierzadko podczas sesji biznesowych panowie chcą podkreślić swą sportową sylwetkę, starannie wypielęgnowany zarost lub modną fryzurę. Chętnie akcentują swoją siłę, cechy przywódcze, zdecydowanie i gotowość do działania. Sesja biznesowa męska to często mocne i pełne charakteru zdjęcia.

sesja biznesowa męska

Aby zdjęcia z sesji męskiej były wykonane w nowoczesnym stylu, niezwykle ważne jest świadome przygotowanie do zdjęć. Jednym z najważniejszych elementów jest właściwy ubiór.

Jak się ubrać na męską sesję biznesową – 5 uniwersalnych porad

Jak już wspomniałem, sesja biznesowa męska to nie tylko zdjęcia w stylu znanym z klasycznych portretów biznesowych. Ubiór na sesję biznesową powinien być spójny z branżowym sznytem, celem strategicznym sesji i określonymi potrzebami wizerunkowymi.

Bez względu na reprezentowaną branżę istnieje kilka klasycznych zasad które warto wziąć pod uwagę planując ubiór na sesję zdjęciową.

  • Strój powinien być wygodny i podkreślać sylwetkę, cieniując ewentualne niedoskonałości. Nie powinien zbytnio krępować ruchów, opinać ciała lub być nadmiernie luźny (także w przypadku odzieży sportowej).
  • Ubiór na sesję powinien być skomponowany z maksymalnie trzech dopełniających się kolorów. Warto postawić na uniwersalne, stonowane barwny i unikać zbyt jaskrawych kolorów.
  • Faktury materiałów powinny być możliwie gładkie, pozbawione małych wzorów zwłaszcza w najbardziej widocznych częściach garderoby (marynarka, bluza, spodnie, fartuch etc.)
  • Zasadniczo powinno się unikać eksponowania na zdjęciach logotypów i elementów brandingowych innych firm. Wyjątkiem jest odzież sportowa w przypadku której ciężko jest uniknąć prezentowania niektórych elementów (np słynne trzy paski Adidas).
  • Strój powinien być schludny i czysty a materiały pozbawione zagnieceń. Warto unikać prześwitujących lub nadmiernie eksponujących ciało elementów garderoby.

Dodatki na sesję męską – co warto mieć na uwadze?

Dodatki na sesję biznesową męską powinny być przemyślane i spójne z wizerunkowym celem sesji. Zasadniczo warto stosować je wtedy, gdy podkreślają styl lub stanowią ważną informację dla odbiorcy. Z całą pewnością nie powinny zbyt mocno odwracać uwagi od osoby na zdjęciu. W przypadku klasycznych sesji biznesowych dopuszczalne są niektóre elementy męskiej galanterii, jak chociażby obrączka czy zegarek.

Sesje męskie w nieco mniej formalnym wydaniu w kwestii dodatków chętnie korzystają z odwołań do określonych profesji. Lekarz z przewieszonym na szyi stetoskopem, trener personalny z hantlami czy księgowy z plikiem dokumentów – to najbardziej popularne przykłady. W każdym przypadku warto pamiętać o tym, że dodatki na sesję biznesową męską powinny być wykorzystane w celu tworzenia kontekstu z którego odbiorca będzie mógł wyciągnąć wnioski.

Sesja męska – gdzie zrobić zdjęcia?

Zdjęcia z sesji męskich powstają w różnych miejscach i lokalizacjach. Na przykład Donald Trump uwielbia fotografować się na tle swoich monumentalnych hoteli i we wnętrzach luksusowych apartamentowców, natomiast Bill Gates (zwłaszcza ostatnio) wyraźnie preferuje spokojne i bliskie natury lokalizacje. Miejsce na sesję męską to jeszcze jeden element całej układanki, mający znaczenie dla efektu końcowego.

Klasyczne zdjęcia portretowe i headshot’y powstają przede wszystkim w studio fotograficznym. Jednolite tło i kreatywne światło pozwalają wydobyć z modela nie tylko najlepsze cechy fizjonomii, ale również pozwalają skupić się na pozytywnych emocjach i otwartym przekazie. Tego typu zdjęcia widujemy najczęściej.

Męskie portrety biznesowe w głównej mierze mają akcentować silną osobowość, charyzmę i dominację. Takie zdjęcia bardzo często powstają we wnętrzach eleganckich gabinetów i biur, które nie tylko wzmacniają wizerunek lidera, ale czasem celowo zwiększają dystans. Męskie portrety biznesowe to również zdjęcia plenerowe, najlepiej z nowoczesną zabudową w tle.

Zdjęcia sytuacyjne czy lifestyle’owe to jeszcze inne spojrzenie na męski wizerunek. Pokazują profesjonalistów w trakcie codziennej aktywności (także tej prywatnej), uruchamiają szereg skojarzeń, budują obraz pełen energii i pozytywnych wartości. Miejsce w tym wypadku jest harmonijnym dopełnieniem całości, tłem na którym ujawniają się dodatkowe cechy osobowości.

Miejsce na męską sesję warto wybrać w zależność od tego, na jakiej formie przekazu zależy nam w danym momencie najbardziej.

Sesja męska w Krakowie

Sesja męska w Krakowie to szansa wykonania przekrojowego zestawu ujęć, od fotografii studyjnych do portretów i zdjęć w otoczeniu efektownej, nowoczesnej zabudowy. Od klasycznych headshot’ów po barwną fotografię litestyle’ową. Osoby dysponujące przestrzenią w nowoczesnych biurowcach mogą zdecydować się na wykonanie sesji biznesowej w miejscu swojej pracy.

Sesje biznesowe w Krakowie odbywają się także na terenie obiektów kulturalnych i sportowych. Nie brak również chętnych na zdjęcia w bardziej naturalnym, wyciszającym otoczeniu. Sesja męska w Krakowie to wiele różnych wariantów, z których każdy można zrealizować w profesjonalny sposób.

Jeśli jesteś zainteresowany sesją męską w Krakowie, zapraszam do zapoznania się ofertą na sesje indywidualne.