pozowanie do zdjęć kraków

Pozowanie do zdjęć – 15 sprawdzonych rad

Pozowanie do zdjęć to sztuka którą profesjonalne modelki i kontraktowi modele doskonalą przez całą swoją karierę. Takie pozowanie ma określony charakter i służy konkretnym celom. W każdym bądź razie różni się znacząco od sytuacji, w której przeciętny człowiek chciałby po prostu dobrze wyglądać na zdjęciu. O tym jak to zrobić dowiesz się z dzisiejszego posta.

Pozowanie do zdjęć a brak doświadczenia

Brak doświadczenia w pozowaniu wcale nie oznacza, że na zdjęciach będziesz wyglądać źle. Podobnie zresztą jak to, że z całą pewnością nie jesteś osobą niefotogeniczną (ponieważ nie ma takich osób). W obu tych kwestiach masz po swojej stronie dobrego fotografa i jego umiejętności portretowania osób o różnym wyglądzie i parametrach fizycznych. Doświadczenie, profesjonalny sprzęt, znajomość kilku trików, dobrze dobrana ogniskowa, odpowiednie światło, właściwa perspektywa – to wszystko naprawdę pomaga w stworzeniu świetnych zdjęć.

Oczywiście także w tym względzie są pewne obiektywne ograniczenia. Nie istnieją sztuczki dzięki którym na zdjęciu zniknie nagle nadmiarowe 50 kg, lub wątły brunet stanie się wysportowanym blondynem. Jednak wiele niedoskonałości można zminimalizować lub ukryć. I to bez grama retuszu! Osoba grubsza może wyglądać szczuplej, osoba niska może stać się nieco wyższa, natomiast osoba starsza na zdjęciach może wyglądać młodziej. Dokładnie tak!

pozowanie do zdjęć

Jak już wspomniałem, wiele zależy tu od fotografa. Wiele, lecz nie wszystko. Pomóc może również odpowiednie pozowanie do zdjęć.

Poniżej przygotowałem listę 15 sprawdzonych rad, które przydadzą się podczas sesji zdjęciowej. Może nie wszystkie i może nie każdemu, jednak przed pójściem do fotografa warto się z nią zapoznać.

Jak pozować do zdjęć?

 1. Wy-lu-zuj. Przed wykonaniem zdjęć postaraj się sprawić, by Twoje ciało i twarz były zrelaksowane. Jeśli masz z tym problem, zamknij na chwilę oczy, weź głęboki wdech i wypuszczaj powietrze tak wolno jak tylko potrafisz. Rozluźnij ramiona, pomyśl o czymś miłym. Początek jest zawsze najtrudniejszy, później jest znacznie lepiej. Podczas sesji możesz również wspomagać się swoją ulubioną muzyką (polecam!).
 2. Jeśli nadal jesteś śpięta/y, spróbujmy zrobić kilka zdjęć w krótki, kontrolowanym ruchu. Ustalmy, że na 3-2-1 odwrócisz się, podniesiesz ręce lub zarzucisz włosy. Takie drobne ruchy powodują, że pozowanie do zdjęć staje się łatwiejsze. Zdjęcia zyskują energię i naturalność.
 3. Podstawą dobrego pozowania jest wyprostowana, otwarta sylwetka. Jeśli masz tendencję do garbienia się, przed wykonaniem ujęcia możesz spróbować wciągnąć mocno powietrze. Podniesie się klatka piersiowa i wyprostuje kręgosłup.
 4. Pozowanie w pozycji na wprost (en face) powiększa i spłaszcza sylwetkę. Dużo bardziej korzystna jest poza półboczna (sam często używam określenia półprofil) w której osoba fotografowana jest zwrócona pod kątem 45 stopni do obiektywu. Dzięki temu sylwetka staje się trójwymiarowa i znacznie lepiej wygląda na zdjęciu.
 5. Wybierz swój lepszy profil. Bardzo często jest to ta część twarzy, którą bardziej odsłaniasz swoją fryzurą. Jeśli masz wątpliwości, pozwól zdecydować fotografowi. Osobiście w takich sytuacjach wykonuję zdjęcia z obu profili, dzięki czemu później można już na spokojnie wybrać bardziej korzystne ujęcia.
 6. Umiejętność naturalnego uśmiechania się na zawołanie jest wielkim sprzymierzeńcem, jednak to niezwykle rzadko spotykana cecha. Jeśli jej nie posiadasz, postaraj się dać od siebie choćby trochę. Wystarczy delikatny, subtelny uśmiech. Nie wymuszaj, nie rób nic na siłę. Przywołaj w głowie jakieś miłe wspomnienia, a Twoja twarz po chwili sama się rozpromieni.
 7. Chcąc uniknąć tzw. podwójnej brody, wysuń głowę w stronę obiektywu. Możesz również delikatnie wypychać językiem dolną szczękę.
 8. Pozując do zdjęć postaraj się przenieść ciężar ciała na nogę wykroczną. Taka pozycja może wydawać się dziwna, ale jest bardzo często wykorzystywana przez fotografów w celu wyrównania na zdjęciu proporcji głowy, tułowia i ramion.
 9. Jeśli nie wiesz co zrobić z rękami, ułóż je swobodnie na biodrach, załóż delikatnie jedną na drugą lub złóż pod piersiami w tzw. koszyczek. Często też sugeruję moim klientom, by opuścili dłonie i na moją komendę podnieśli je/ ułożyli w naturalny dla siebie sposób. I to działa!
 10. Jeśli Twoje dłonie mają tendencję do uwydatniania żył, przed wykonaniem zdjęcia możesz unieść je nad głowę i chwilę nimi pomachać. Przez kolejną minutę ręce będą wyglądać doskonale. Później można to powtórzyć.
 11. Nie sklejaj ramion z tułowiem, ani nogi z nogą. Zostaw trochę przestrzeni między nimi. Dzięki temu sylwetka wygląda lżej i bardziej naturalnie. Twoje pozowanie do zdjęć będzie dużo lepsze.
 12. Jeśli masz problem z przyjęciem naturalnej postawy, znajdź jakieś oparcie lub usiądź. Pamiętaj jednak, że nawet w takich pozach warto pamiętać o wyprostowanej, otwartej sylwetce.
 13. Podczas sesji zdjęciowej bardzo ważna jest dobra relacja z fotografem. Świetnie sprawdza się small talk, w trakcie którego łatwo jest złapać odpowiedni luz i dystans. Nie krępuj się, śmiej się z usłyszanego dowcipu, mów o sobie, swoim życiu i planach. Poczujesz się bardziej komfortowo a fotograf wyłapie to w odpowiednich momentach.
 14. Bądź sobą, jakkolwiek irytująco to nie brzmi zwłaszcza, gdy jesteś zestresowana/y. Każdy ma swoje atuty. Podczas sesji bądź, lub postaraj się być najlepszą wersją siebie. I nie myśl o tym czerwonym pryszczu na nosie, który pojawił się dziś rano. Usunięcie go w Photoshopie to mniej niż jedna sekunda. Skwaszonej miny usunąć się nie da.
 15. Bądź cierpliwa/y. Nawet jeśli nie czujesz się na sesji w pełni komfortowo, dobry fotograf wykona wystarczającą ilość ujęć z których z pewnością wybierzesz udane zdjęcia. Czasem wystarczy 10 minut, a czasem godzina. Najważniejszy jest efekt końcowy, czyli po prostu piękne zdjęcia.

I to właściwie tyle. Pozowanie do zdjęć wcale nie jest tak trudne jak się wydaje. Warto jednak wiedzieć czego unikać, by podczas sesji czuć się komfortowo.

Na zakończenie polecam Ci jeszcze post Sesja zdjęciowa – 7 grzechów głównych z którego dowiesz się, czego nie robić przed sesją.