cena zdjęć biznesowych kraków

Cena zdjęć biznesowych

Cena zdjęć biznesowych  to często poruszana kwestia w kontekście sesji zdjęciowych dla firm. W dzisiejszym poście skupię się na tym jakie czynniki mają wpływ na koszt sesji biznesowej i o czym warto pamiętać, planując budżet na zdjęcia biznesowe dla firmy lub marki. Zaczynamy!

Cena zdjęć biznesowych

Utarło się przekonanie, że profesjonalna fotografia biznesowa to ekskluzywny dodatek na który pozwolić mogą sobie jedynie najwięksi gracze. Tymczasem rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Zdjęcia biznesowe są de facto jedną z najtańszych form reklamy. Dotyczy to zarówno sesji dla osób indywidualnych jak i również planów zdjęciowych dla firm chcących w profesjonalny sposób kształtować swój wizerunek.

Dobre zdjęcia pracują na nas przez 365 dni w roku, nie proszą o urlop i podwyżkę. Dodatkowo zdjęcia biznesowe wykonujemy z reguły raz na jakiś czas, nie wymagają one żadnych dodatkowych inwestycji. Podsumowując – cena zdjęć biznesowych w odniesieniu do korzyści jakie daje dobra komunikacja wizerunkowa sprawia, że sesja zdjęciowa o charakterze biznesowym to inwestycja z wysoką stopą zwrotu.

Cennik zdjęć – indywidualny kosztorys

W fotografii biznesowej ustalenie cennika zdjęć możliwe jest jedynie w odniesieniu do klasycznych sesji indywidualnych. Sesje zdjęciowe dla firm związane są z szeregiem zmiennych, poczynając od charakteru i zakresu sesji a skończywszy na stopniu jej skomplikowania, konieczności zaangażowania dodatkowych środków pozwalających na wykonanie określonego typu zdjęć etc. Zwykle zamiast sztywnego cennika opracowywany jest indywidualny kosztorys.

Cennik zdjęć biznesowych – 4 główne czynniki

Dobra sesja biznesowa wymaga przygotowania w kilku różnych obszarach. Jeśli myślisz, że fotografowi biznesowemu płaci się wyłącznie za wykonanie zdjęć, to… prawdopodobnie mylisz fotografię biznesową z typowymi zdjęciami do dokumentów, które wykonasz w punkcie foto na rogu ulicy. Tymczasem w fotografii biznesowej chodzi o coś więcej niż zdjęcie twarzy na białym tle.

Cennik zdjęć biznesowych kształtowany jest głównie przez 4 czynniki:

  • ilość osób biorących udział w sesji
  • charakter zdjęć
  • postprodukcja
  • pola eksploatacji

Do powyższej listy należałoby dopisać jeszcze przygotowanie do sesji (makijaż biznesowy, dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne etc.).

Co jeszcze wpływa na koszt zdjęć biznesowych?

Koszt zdjęć biznesowych uzależniony jest również od samego fotografa i jego standardów. Usługa fotografa specjalizującego się w fotografii biznesowej będą z pewnością bardziej kosztowna w porównaniu z usługą fotografa amatora. Czy w tej kwestii warto iść na ustępstwa?

Poziom usług w branży fotograficznej jest różny, różne są też oferty. Profesjonalne zdjęcia biznesowe wymagają odpowiedniej wiedzy i świadomego podejścia do każdego aspektu związanego z planem zdjęciowym. Profesjonalna sesja biznesowa to realizacja konkretnego planu według wcześniej ustalonych kryteriów. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na spontaniczne, nieprzemyślane kreacje. Równocześnie tego typu fotografia nie może być nudna i sztampowa. Powinna przyciągać wzrok i budzić pozytywne emocje, a nie jedynie pokazywać cechy fizyczne fotografowanej osoby.

Jak to połączyć? Najlepiej zatrudniając doświadczonego fotografa.

cena zdjęć biznesowych

Za co płacimy fotografowi?

Na pytanie „za co płacimy fotografowi?” większość osób odpowie – za poświęcony czas i za zdjęcia. Tymczasem jest to zaledwie wierzchołek góry składającej się na pracę fotografa. To co niewidoczne jest z reguły najważniejsze. Tak jest również w odniesieniu do zdjęć biznesowych.

Brief i konsultacja przed sesją

Przygotowanie do zdjęć wymaga podjęcia strategicznych decyzji mających zasadniczy wpływ na efekt końcowy. Doświadczony fotograf zanim przystąpi do planowania, powinien przeprowadzić szczegółowy brief i wywiad z klientem. Już w trakcie tej wstępnej rozmowy warto komunikować jakich efektów oczekujemy, a także gdzie i w jakim charakterze chcemy wykorzystać materiał zdjęciowy.

Mając takie informacje fotograf może zaproponować sesję w określonej konwencji i miejscu, dostosowując cały projekt do potrzeb wizerunkowych klienta. Pamiętajmy, że fotograf biznesowy to doświadczony profesjonalista, mający na swoim koncie wiele sesji zdjęciowych. Pytania w stylu “jak się przygotować?” czy “co warto ubrać na sesję a czego unikać?” są w pełni zasadne. Zdecydowanie warto z tej wiedzy skorzystać.

Dobra organizacja sesji zdjęciowej

Każda sesja zdjęciowa powinna być oparta o konkretny plan działania. Dobry plan pomaga wykonać świetne zdjęcia w sprawny sposób, nie destabilizując jednocześnie pracy firmy. Brak planu zwykle kończy się chaosem w dniu zdjęć a katastrofą w chwili ich oddania. Dlatego wiedza i wsparcie merytoryczne ze strony fotografa biznesowego są jednym z najbardziej istotnych wartości w odniesieniu do dobrego planowania sesji biznesowych.

Plan sesji zdjęciowej powinien uwzględniać przede wszystkim:

  • czas do przygotowania osób biorących udział w sesji (makijaż, stylizacja)
  • czas na przygotowanie miejsca i opracowanie światła
  • czas do wykonania odpowiedniej liczby ujęć dla każdej osoby/ grupy osób

Planując sesję warto zapytać fotografa o czas przygotowania i fotografowania. Pozwoli to ustalić kolejność, zwłaszcza w przypadku sesji wieloosobowych.

oferta foto

Sprawny przebieg sesji zdjęciowej

Wsparcie fotografa biznesowego jest równie nieocenione w trakcie samej sesji zdjęciowej. Każdy chce wyglądać na zdjęciach jak najbardziej korzystnie. Tyle, że to dużo łatwiej powiedzieć niż zrobić… Większość osób pozujących do zdjęć najczęściej nie wie jak zachować się przed obiektywem a tak naturalne kwestie jak układ rąk czy mimika urastają nagle do rangi problemów. Do tego dochodzi stres podczas sesji, który nie wszyscy potrafią od razu przekuć w coś pozytywnego. 

W takich sytuacjach interpersonalne umiejętności fotografa okazują się bezcenne. Musi on panować nad sytuacją, umieć pozytywnie zmobilizować osobę pozującą do zdjęć, a w razie potrzeby rozluźnić zbyt sztywną atmosferę. Pamiętajmy, że zdjęcia biznesowe powinna cechować naturalność, przyjazne spojrzenie i pozytywna mowa ciała. Dobra atmosfera w trakcie sesji zdjęciowej jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia dobrych rezultatów.

Pomysł na zdjęcia i ich wykorzystanie

Choć w trakcie samej sesji powstaje zwykle mnóstwo ujęć, wybór ogranicza się zwykle do kilku, kilkunastu najlepszych zdjęć, które fotograf poddaje później cyfrowej postprodukcji. Bazowa ilość zdjęć i sam charakter ujęć powinny być ustalone przed sesją. Warto zastanowić się, czy potrzebujemy zdjęć na jednolitym tle, w przestrzeni firmowej lub w plenerze. Czy mają to być ujęcia statyczne, formalne? A może zależy nam na bardziej ekspresyjnych pozach?

Jeszcze przed sesją powinniśmy wiedzieć jak i gdzie chcemy wykorzystać zdjęcia z sesji. Czy kolorystyka będzie odpowiadać naszej stronie internetowej? Czy będą odpowiednim materiałem do np. zdjęć profilowych w social mediach? W niektórych sytuacjach istotne jest nawet to, czy mają to być kadry pionowe (polecane w odniesieniu do np. mobilnej wersji strony internetowej) czy poziome. W tych wszystkich kwestiach ponownie przyda się wiedza i doświadczenie fotografa.

Retusz zdjęć

Wykonanie zdjęć to jedno. To jak będą one wyglądać finalnie zależy w głównej mierze od postprodukcji.

Postprodukcja zdjęć to nic innego jak retusz mający na celu wyeliminowanie ewentualnych wad. Tu z całą pewnością nie obejdzie się bez profesjonalnego wyczucia, ponieważ każda modyfikacja powinna być dokonywana w sposób świadomy. Nie oczekujmy od retuszu, że dzięki niemu zgubimy kilka kilogramów, od tego są siłownie i kluby fitness. Jednak poprawę koloru włosów, niedoskonałości makijażu, usunięcie niektórych zmarszczek czy defektów skórnych z powodzeniem można powierzyć fotografowi. Dzięki magicznemu dotknięciu Photoshop’a zdjęcia nabiorą bardziej profesjonalnego charakteru a jednocześnie nie stracą swej naturalności. Obróbka zdjęć to z reguły najbardziej czasochłonny etap pracy nad zdjęciami dla biznesu i jednocześnie zwieńczenie wszystkich wysiłków włożonych w zdjęcia biznesowe.

Pola eksploatacji zdjęć

Nie zapominajmy, że nawet jeśli pozwolimy się sfotografować, to prawa autorskie są niezbywalne i pozostają własnością fotografa. Pola eksploatacji zdjęć to nic innego jak formalna, zawarta w umowie zgoda autora zdjęć na ich wykorzystanie przez nas w określonych celach i miejscach. Umowa z fotografem zwykle bardzo szczegółowo precyzuje to, w jaki sposób można korzystać ze zdjęć biznesowych. Osobiście stosuję zapis o przekazaniu praw i nieograniczonym polu eksploatacji dający moim klientom swobodę w posługiwaniu się materiałem fotograficznym. Tak jest wygodnie, dla obu stron.

Cena zdjęć biznesowych – ile to właściwie kosztuje?

Ile zatem kosztują zdjęcia biznesowe? Indywidualna sesja zdjęciowa to koszt ok. 450 PLN. Największą zaletą takiej sesji jest właśnie jej indywidualny charakter. Na planie zdjęciowym fotograf wykonuje ujęcia dla jednej osoby, dzięki czemu łatwiej jest wypracować optymalne rozwiązania.

Nieco inaczej kształtują się ceny sesji firmowych. Sesje w których bierze udział więcej osób pozwalają optymalizować koszty i oszczędzać czas. W zależności od charakteru sesji, ilości osób biorących w niej udział, oczekiwań co do efektu końcowego cena zdjęć biznesowych może kształtować się w granicach od 50 do 150 PLN w przeliczeniu na osobę. W przypadku większych sesji zwykle możemy również liczyć na atrakcyjne rabaty.

Zdjęcia biznesowe są ważnym ogniwem w budowaniu profesjonalnego wizerunku firm, jak również osób indywidualnych. To nasza osobista wizytówka. Warto zatem zadbać o jej profesjonalny wygląd a koszt potraktować jako przemyślaną inwestycję w profesjonalny wizerunek osoby, firmy lub marki.

Zdjęcia biznesowe nie są kosztem, lecz dobrą inwestycją w profesjonalny wizerunek firmy lub marki.

Potrzebujesz zdjęć?

Oferuję sesję indywidualne i zdjęcia dla firm. Zobacz co mogę dla Ciebie zrobić.