czarno białe zdjęcia

Czarno białe zdjęcia biznesowe – hit czy kit?

Czy czarno białe zdjęcia są odpowiednie do celów biznesowych? A może istnieją przesłanki dla których powinniśmy unikać takich fotografii w swojej komunikacji wizerunkowej? Zapraszam do lektury posta o kolorach i postrzeganiu.

Na dobry początek przykład zdjęcia biznesowego które zna chyba każdy.

czarno biale zdjecia
Autor: Albert Watson

Najbardziej znane zdjęcie biznesowe

Zdjęcie powyżej to oczywiście Steve Jobs na jednym ze swoich najbardziej znanych kadrów. Oryginalnie to zdjęcie było publikowane w kolorze. Wersja czarno biała stała się bardziej popularna po śmierci lidera Apple Inc. i to właśnie ona jest dziś lepiej znana. Pojawia się na okładkach książek, w prezentacjach, opracowaniach itp.

Skądinąd – świetny portret! Polecam rzucić okiem na stronę www.albertwatson.net gdzie zobaczycie kilka innych, naprawdę świetnych zdjęć.

Czarno białe zdjęcia vs zdjęcia kolorowe

Znam przynajmniej kilku innych fotografów wykonujących fantastyczne czarno białe zdjęcia. Sam uwielbiam sugestywne portrety studyjne w monochromatycznej przestrzeni. Jedne z najlepszych zdjęć portretowych jakie widziałem były wykonane w czarno-bieli.

Jednocześnie z kilku powodów nie mam ani jednego takiego kadru w swoim portfolio zdjęć biznesowych. Oczywiście nie miałbym żadnego problemu z wykonaniem czarno białych zdjęć biznesowych. Tym bardziej, że nie istnieją żadne oficjalne zasady dotyczące ich kolorystyki. Gdybyście jednak zapytali mnie, które zdjęcia – czarno białe czy kolorowe – są lepsze do celów biznesowych, bez wahania wskazałbym na zdjęcia kolorowe.

Naprawdę tak twierdzę. Z kilku powodów…

Naturalność

Przede wszystkim uważam, że fotografia biznesowa powinna być skuteczna, prosta i celna. Wiarygodność to klucz do dobrych zdjęć biznesowych. Naturalne, pozbawione „zniekształceń” kadry bez wapienia pomagają w stworzeniu odpowiedniego wrażenia. Tonacja skóry, kolor oczu czy włosów są ważnymi składowymi wyglądu zewnętrznego. Podobnie jak pojawiające się na zdjęciach elementy garderoby, które (również poprzez kolor) definiują nasz styl, podkreślają atuty etc.

Patrząc na czarno białe zdjęcia jesteśmy w dużym stopniu pozbawieni tych informacji. Możemy jedynie domyślać się, jak dana osoba wygląda w rzeczywistości. Pierwsze wrażenie jest nieco mętne, a przecież nie o taki efekt nam chodzi.

Brak dystansu

W przypadku zdjęć w naturalnej, witalnej kolorystyce problem dystansu właściwie nie istnieje. Kolor pobudza zmysły, jest otwartą i przyjazną manifestacją. Zdjęcia w przyjemnych dla oka barwach zapadają w pamięć, tworzą dobre wrażenie i zachęcają do kontaktu.

Czarno białe kadry wyglądają niezwykle elegancko i profesjonalnie. Pozwalają skupić całą uwagę na osobie. Jednocześnie są zdecydowanie chłodniejsze w odbiorze, bardziej sterylne w swym przekazie. Może to (choć nie musi!) tworzyć niepotrzebny dystans między nadawcą a odbiorcą.

Nowoczesna forma

Ktoś kiedyś powiedział, że kolorowe zdjęcia tętnią życiem, a w swoim nowoczesnym charakterze nawiązują w sposób bezpośredni do obrazu świata który nas otacza. W pełni się z tym zgadzam.

Czarno białe zdjęcia to klasyka fotografii. Kojarzona z artystycznym wyszukaniem, nierzadko silnie nacechowana nostalgią. Zdaniem wielu osób nie znających się na fotografii, zdjęcia czarno białe mogą być przestarzałą, archaiczną formą. Jak twierdzi ilustrator Wade Rohloff „Jest powód, dla którego wszyscy pozbyliśmy się naszych starych, czarno-białych telewizorów…” . Coś w tym jest.

Pozytywna energia

Przy okazji jakichś badań dostrzeżono, że osoby publikujące czarno białe zdjęcia w swoich profilach społecznościowych wykazywały większe skłonności do posiadania cech neurotycznych. Psychologia tłumaczy to manifestacją postawy będącej przeciwieństwem naturalności (kolorów), co bywa charakterystyczne dla osób emocjonalnych, a nawet tych o skłonnościach depresyjnych.

Nie jestem w stanie podać źródła rzeczonych badań, więc polecam traktować to wyłącznie w formie ciekawostki. Nie da się jednak zaprzeczyć, że zdjęcia czarno białe pojawiają się znacznie częściej w formie nekrologów niż fotografie kolorowe.

Kolor na zdjęciach biznesowych

W przeciwieństwie do wielu innych typów fotografii kolor na zdjęciach biznesowych jest z reguły bardzo oszczędny. Choćby w odniesieniu do ubioru i dodatków, polecane są rozwiązania w których kolory nie tylko nie dominują, ale również wzajemnie się dopełniają, tworząc harmonijny obraz. Można powiedzieć, że czarno biała fotografia jest blisko klasycznej fotografii biznesowej.

Czarno białe zdjęcia – dla kogo?

Zdjęcia czarno białe mają swoich zwolenników i antagonistów. Osobiście nie należę do żadnej ze stron. Moje zdjęcia są kolorowe, ale nie zamierzam deprecjonować wartości czarno białej fotografii wizerunkowej. Bez wątpienia świetnie sprawdza się ona w przypadku osób rozpoznawalnych np. słynnych aktorów, muzyków, ikony pop kultury, przedstawicieli świata biznesu, sportu i polityki. Zdjęcia w kolorze są z pewnością bardziej uniwersalne.

A tak na marginesie – czy wiecie, że czerń i biel to też kolory? 🙂