dobre zdjęcia

Dlaczego potrzebuję tyle czasu, by zrobić Ci dobre zdjęcia?

Dobre zdjęcia biznesowe nie powstają w 10 minut. To niewykonalne. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego potrzebuję więcej czasu by zrobić Ci dobre zdjęcia, koniecznie przeczytaj ten post.

Zacznijmy od tego, co już być może wiesz. Zrobienie zdjęcia do celów biznesowych to nie to samo co zrobienie zdjęcia do paszportu w punkcie foto na rogu. Scenariusz typu „wchodzisz i po 10 minutach wychodzisz z gotowym zdjęciem” w przypadku zdjęć biznesowych nie działa. Jako fotograf biznesowy potrzebuję więcej czasu, by zrobić Ci dobre zdjęcie.

Dobre zdjęcia – czyli jakie?

Definicja dobrego zdjęcia nie jest specjalnie skomplikowana, jeśli mówimy o zwykłym, pamiątkowym zdjęciu. Takie zdjęcie powinno być oczywiście odpowiednio jasne, ostre, prezentujące osobę w korzystny sposób, bez dziwnego grymasu i przymkniętych oczu. Jednak w przypadku zdjęć wizerunkowych, zwłaszcza takich, które wykorzystujemy w komunikacji i autopromocji, kryteria te są po prostu niewystarczające.

Poza zwykłą prezentacją wyglądu zewnętrznego dobre zdjęcia wizerunkowe powinny mieć jeszcze to „coś”, co wyróżnia je z grona selfiaków ze smartfona. Powinny robić pozytywne wrażenie, przyciągać uwagę i zapadać w pamięć. Przede wszystkim jednak – powinny wyglądać profesjonalnie.

dobre zdjęcia

Czas podczas sesji zdjęciowej

Kiedyś jeden z klientów w rozmowie telefonicznej zapytał mnie, na co mi tyle czasu na sesję. „Tyle”, czyli całe 60 minut o które poprosiłem. Skoro on chce „tylko dwa zdjęcia”, to co zamierzam robić tak długo? No właśnie, po co mi tyle czasu?

Czas podczas sesji zdjęciowej zajmuje nie tylko naciskanie spustu migawki. Właściwie można powiedzieć, że sam proces fotografowania to mniej więcej 20% czasu trwania całej sesji zdjęciowej. W przypadku godzinnej sesji wychodzi około… 12 minut na samo robienie zdjęć. A co z pozostałymi 48 minutami?

Załóżmy, że jesteś punktualna/y i zaczynamy sesję o umówionej godzinie. A zatem…

Omówienie koncepcji zdjęć

Pierwszym etapem jest szybkie omówienie koncepcji zdjęć. Zwykle robimy to przed sesją, jednak w dniu zdjęciowym chcę upewnić się, że nic się nie zmieniło. Zdarza się, że w międzyczasie pojawiły się nowe pomysły które chcesz zrealizować. Być może pojawiły się również jakieś nieprzewidziane ograniczenia. Wszystko to musimy uwzględnić w przebiegu sesji.

Ustawienie światła

Odpowiednie ustawienie światła wpływa na to, jak finalnie wyglądają zdjęcia. Jako fotograf przygotowuję setup oświetleniowy jeszcze przed rozpoczęciem sesji. Na tym etapie chodzi głównie o to, by wyeliminować wszystko to, co będzie nam przeszkadzać w trakcie fotografowania. Przysłonięcie okien, wyłączenie żółtego światła nad głowami etc.

Prawdziwe opracowanie światła rozpoczyna się wówczas, gdy przed obiektywem pojawia się fotografowana osoba. Konieczność modyfikacji wstępnego ustawienia lamp błyskowych wynika z jej indywidualnych cech fizjonomicznych. Chcąc odpowiednio oświetlić modela czy modelkę, musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak m.in. wzrost, sylwetka, osadzenie oczu, a nawet ubiór. Ponieważ każdy z nas wygląda inaczej, nie da się tych wartości uśrednić, ustawić i wuala – mamy świało! W przypadku sesji firmowych z udziałem kilku, kilkunastu, a bywa, że również kilkudziesięciu osób, światło wymaga modyfikacji w niemal każdym indywidualnym przypadku.

Podczas sesji w siedzibie firmy często zmieniamy miejsce zdjęć, by uzyskać bardziej zróżnicowany efekt. Zmiany te wymuszają konieczność ustawienia światła i modyfikatorów na nowo. Nawet jeśli wydaje się to czasochłonne i uciążliwe, inwestycja czasu w dopracowany schemat oświetleniowy to olbrzymi wkład w dobre zdjęcia. Jednym słowem – warto.

dobre zdjęcia

Czas na zmianę stylizacji

Podczas sesji wizerunkowych bardzo często osoby fotografowane chcą zmienić ubiór, by wykonać różnego rodzaju zdjęcia. Najczęściej wykonujemy najpierw zdjęcia formalne i eleganckie, natomiast w drugiej kolejności pracujemy nad bardziej naturalnymi, casualowymi kadrami. Zmiana koszuli, marynarki czy żakietu, zegarek, broszka, a może jednak bez broszki – wszystko to oczywiście zabiera czas.

Poprawki fryzury i makijażu

W międzyczasie konieczne okazuje się poprawienie włosów czy makijażu przed lustrem (które też się gdzieś chwilowo zawieruszyło). Bywa, że długie włosy mocno się elektryzują, lub grzywka nie chce ułożyć się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Z każdej z tych sytuacji jest wyjście, jednak czas płynie nieubłaganie. Warto mieć to na uwadze.

Praca przed obiektywem

Ostatnim czynnikiem który zabiera czas podczas sesji zdjęciowych jest praca przed obiektywem. Fotograf musi komunikować się z osobą fotografowaną, zachęcając ją do zmiany pozy czy wyrazu twarzy na bardziej korzystny, jednocześnie zwracając uwagę na błędy (zagięty róg marynarki, telefon odbijający się w kieszeni etc.) które mogą zepsuć najlepsze zdjęcie. Osoba bez doświadczenia w pozowaniu (a takie najczęściej fotografuję) wymaga prowadzenia, instruowania, motywowania, czy wręcz odstresowywania. Czasem pokazuję wykonane zdjęcia i wspólnie zastanawiamy się, co można na nich poprawić. Wybieramy inny profil, zmieniamy nieco kąt ujęcia. To wszystko zabiera czas i zanim uda nam się wypracować dobre zdjęcia z których będziemy zadowoleni, mijają kolejne minuty.

Dobre zdjęcie nie powstaje w 5 minut

Wszystko to pokazuje, że zrobienie dobrych zdjęć wizerunkowych w 5 czy 10 minut jest czysto abstrakcyjne. Taki czas wystarczy, by wykonać headshoty na LinkedIn, jednak na efektowne portrety biznesowe to zbyt mało. Zdjęcia powstające w pośpiechu i gonitwie nie będą udane. A już na pewno nie będą tak dobre, jak mogły by być.

Być może właśnie pomyślałaś/ eś, że to wszystko jest zbyt skomplikowane i nie chcesz/ nie masz czasu ani ochoty się w to bawić. Zastanów się jednak, czy naprawdę dobre zdjęcia nie są warte takiej inwestycji? W końcu to właśnie one będą pracować i wspierać Twój sukces, przez 365 dni w roku.