jak dobrze wyglądać na zdjęciach

Jak dobrze wyglądać na zdjęciach?

Jak dobrze wyglądać na zdjęciach? Jakich trików używać, by podkreślić atuty, ukrywając jednocześnie wady? Jak pozować? To najczęściej zadawane pytania w kontekście wizerunkowych sesji zdjęciowych. Temat to niezgłębiony niczym rzeka. Każdy z nas jest inny, każdy ma inne potrzeby wizerunkowe. Mimo wszystko warto zacząć od podstaw, bo to one są punktem wyjścia do udanych zdjęć.

Jak dobrze wyglądać w kadrze?

Pozowanie przed obiektywem jest zadaniem trudnym, wymagającym dużej świadomości wyglądu własnego ciała i jeszcze większej praktyki. Jeśli nie jesteś profesjonalną modelką/ modelem lub nie masz tzw. naturalnych predyspozycji, to pozowanie wydaje się często zadaniem ponad siły. Dodatkowo wiele osób odczuwa dyskomfort na sam widok obiektywu wycelowanego w ich stronę. Jak temu zaradzić i jak dobrze wyglądać na zdjęciach z sesji?

jak dobrze wyglądać na zdjęciach

Jak dobrze wyglądać na zdjęciach – na początek pozbądź się uprzedzeń

Sekretem tego jak dobrze wyglądać w kadrach jest odpowiednie podejście. Przede wszystkim spróbuj choć trochę się rozluźnić. Przestań myśleć o sytuacji, a skup się na celu. Twój strach i niechęć do pozowania najczęściej biorą się z przekonania, że nie potrafisz, jesteś wyjątkowy niefotogeniczna/y i zawsze źle wychodzisz. Pamiętaj jednak, że w takich sytuacjach nic nie jest z góry przesądzone. Po drugiej stronie jest fotograf, który ma już doświadczenie w fotografowaniu osób i to on ma pomysł na to, jak Cię dobrze sfotografować. Zwolnij hamulec, współpracuj, a efekt będzie dla Ciebie pozytywnym zaskoczeniem.

Nie ma osób niefotogenicznych, są źle zrobione zdjęcia.

Dobry wygląd na zdjęciu – 7 rad profesjonalisty

Jak dobrze wyglądać i być zadowolonym z sesji? Na początek wystarczy kilka prostych technik:

  1. Nigdy nie stawaj prosto przed obiektywem. To jeden z najczęściej popełnianych błędów związanych z pozowaniem do zdjęć. Pozycja “na wprost” jest bardzo niekorzystna, bez względu na typ sylwetki. Poszerza i spłaszcza ciało, przez co wyglądasz mało atrakcyjnie. Najbardziej korzystny układ to pozycja półboczna. W takim układzie “geometrycznym” niemal zawsze będziesz wyglądać dobrze, a Twoja sylwetka nabierze trójwymiarowej głębi.
  2. Bardzo często podczas pozowania stosuje się pozycję lekko pochyloną do przodu. Jeśli chcesz wyglądać lepiej, wysuń głowę w stronę obiektywu i lekko wycofaj ramiona. Obiektyw powiększa to co znajduje się najbliżej, w ten sposób zmniejszysz proporcje głowy i sylwetki. Będziesz wyglądać szczuplej i to w zupełnie naturalny sposób.
  3. Przed wykonanie ujęcia zrób głęboki wdech. Nie chodzi tu wcale o wciągnięty brzuch. Ta technika jest często stosowana przez profesjonalne modelki/ modeli. Dzięki niej sylwetka się podnosi, kręgosłup prostuje, a Ty od razu wyglądasz lepiej.
  4. Przyciskanie ramion do ciała sprawia, że stają się one większe. „Przyklejone” ramiona, podobnie jak złączone nogi na zdjęciu zlewają się w jedno, powiększając Twoją sylwetkę. Jeśli więc nie zależy Ci na eksponowaniu wypracowanej muskulatury, staraj się zachować nieco przestrzeni między ramionami a tułowiem.
  5. Częstym problemem podczas sesji zdjęciowych jest układ dłoni, niezwykle ważny w kontekście mowy ciała. Jeśli nie wiesz co zrobić z rękami, zajmij je czymś! Weź do ręki telefon, notatnik lub po prostu ulubioną filiżankę z kawą. To zawsze pomaga poczuć się bardziej komfortowo.
  6. Jak pozbyć się drugiego podbródka? Wysuń żuchwę lekko do przodu a język oprzyj na dolnych zębach.
  7. Nie uśmiechaj się sztucznie, na komendę. Nie mów “seeer”, nigdy! Jeśli nie chcesz śmiać się zbyt szeroko, w trakcie wykonywania zdjęć schowaj język za zębami. To pozwoli Ci kontrolować uśmiech. Więcej o uśmiechu przeczytasz w poście “Uśmiech na zdjęciach”

Pamiętaj, że te wszystkie rady odnoszą się do fotografii, tego jak widzi Cię obiektyw a nie jak naprawdę wyglądasz. O korzystnym pozowaniu możesz również przeczytać w poście Pozowanie do zdjęć – 15 sprawdzonych rad

Co poza tym?

Najważniejsze są oczy

W fotografii ludzi najważniejsze są oczy. To na nie w pierwszej kolejności kieruje się uwaga, gdy patrzymy na czyjeś zdjęcie profilowe. Jeśli oczy wyglądają na zdrowe i wypoczęte, zdjęcie od razu zyskuje aprobatę odbiorcy. Dlatego właśnie przed sesją porządnie się wyśpij, ponieważ nie ma nic gorszego w zdjęciach portretowych niż podkrążone, zapadnięte oczy z czerwonymi twardówkami pełnymi popękanych żyłek. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dzięki czemu również oczy nabierają blasku.

Jeśli masz problem z przesuszaniem, zabierz ze sobą na sesję preparat typu Visine. Kilka kropli tuż przed rozpoczęciem zdjęć sprawi, że Twoje oczy będą bardziej błyszczące i rozbudzone. Jeśli masz tendencję do zamykania oczu na błysk lampy, przed wykonaniem ujęcia zamknij oczy, a następnie na komendę fotografa spokojnie je otwórz. Pamiętaj, by ich nie wytrzeszczać.

W kontekście oprawy oczu warto również zadbać przed sesją o profesjonalny makijaż biznesowy.

Profil twarzy – który jest lepszy?

Pytania o lepszy profil twarzy również nie mogło tu zabraknąć. Faktem jest, że niewiele osób ma idealnie symetryczną twarz, wyglądającą dokładnie tak samo przy fotografowaniu z prawej i lewej strony. Polecam przeprowadzenie banalnego eksperymentu, polegającego na wykonaniu  telefonem zdjęć obu profili swojej twarzy. Najprawdopodobniej zobaczysz na tych zdjęciach dwie różne osoby.

A jak rozpoznać ten lepszy profil? Przeprowadzono kiedyś badania dotyczące m.in. geometrii ludzkiej twarzy. W ich przebiegu dowiedziono, że ludzie w podświadomy sposób układają włosy na tę stronę twarzy, która ich zdaniem jest mniej atrakcyjna. A zatem można przyjąć , że Twój lepszy profil to zwykle ten, na który nie zaczesujesz włosów. A jeśli jesteś łysy, prawdopodobnie jesteś ideałem 🙂

jak dobrze wyglądać na zdjęciach

Ubiór też ma znaczenie

Jeśli chcesz wiedzieć jak dobrze wyglądać na zdjęciach, musisz przemyśleć kwestie związane z ubiorem i dodatkami. To co masz na sobie powinno być wygodne i komfortowe, nie może ograniczać Twoich ruchów podczas pozowania. Strój musi być dobrze dopasowany, ani zbyt luźny, ani też zbyt obcisły. Kolorystyka, wzory, elementy graficzne, wszystko to powinno być stosowne do celu jaki chcesz osiągnąć. W kwestii ubioru i dodatków warto zasięgnąć rady innych osób. Głos kogoś “z zewnątrz” może dostarczyć Ci wielu cennych wskazówek.

„Twój wizerunek jest twoim magnesem przyciągającym. To, jakie wrażenie robisz, decyduje o tym, jakie osoby przyciągniesz”

warren buffet

Warren Buffet

inwestor giełdowy, przedsiębiorca, filantrop

Podsumowanie

Podczas sesji firmowej najprawdopodobniej zapomnisz o tych wszystkim, o czym przed chwilą przeczytałaś/eś. Pamiętaj jednak, że to fotograf jest odpowiedzialny za wykonanie dobrych zdjęć i to on powinien pomóc Ci we wszystkim, co sprawia Ci problem. Bądź otwarta/y, pytaj i odpowiadaj na pytania.  Dobra atmosfera i współpraca mają decydujący wpływ na to, czy zrobimy wspólnie dobre zdjęcia biznesowe.

O tym jak dobrze wyglądać na zdjęciach w głównej mierze decyduje otwartość na współpracę z fotografem. Mów głośno o tym co Ci się nie podoba, a jednocześnie bierz pod uwagę sugestie profesjonalisty. W takiej relacji cel jest w zasięgu obiektywu.