uśmiech na zdjęciach

Uśmiech na zdjęciach – sprawdź czy tak potrafisz?

Uśmiech na zdjęciach jest jedną z najbardziej uniwersalnych i pożądanych form ekspresji. Wszyscy lubimy patrzeć na zdjęcia uśmiechniętych ludzi, ponieważ wywołują w nas pozytywne odczucia. Szczery, naturalny uśmiech rozświetla zdjęcie, ociepla wizerunek i budzi zaufanie. Jednocześnie jest jednym z najbardziej złożonych elementów związanych z tzw. mową ciała. O uśmiechu warto wiedzieć więcej, zwłaszcza w odniesieniu do fotografii wizerunkowych, sesji biznesowych i reklamowych. Jak się uśmiechać na zdjęciach, by ten uśmiech był najlepszą wizytówką nas samych? O tym przeczytacie w poniższym poście.

Wszyscy lubimy się śmiać, jednak wielu z nas potrzebuje do tego specjalnych okoliczności. W gronie otaczających nas ludzi zapewne niewielu jest takich, którzy potrafią śmiać się – pstryk! – na zawołanie. Dorosły człowiek musi uruchomić ponad 40 (!) mięśni by na jego twarzy pojawił się pełny uśmiech. Niby więc prosta czynność a jakże skomplikowana mechanika! Wszystkie te mięśnie muszą być oczywiście w dobrej formie. Jeśli na co dzień jesteś ponurakiem, rzadko rechoczesz z byle powodu i właściwie mało co potrafi Cię rozbawić, to mięśnie Twojej twarzy odpowiedzialne za uśmiech wymagają ostrego treningu. Możesz to zmienić tylko w jeden sposób – zacząć się regularnie uśmiechać!

uśmiech na zdjęciach

Uśmiech na zdjęciach – udawany vs naturalny

Człowiek rozwinął umiejętność udawania uśmiechu, co ułatwia mu życie w wielu sytuacjach. Szef opowiedział kiepski dowcip? Policjant złapał Cię na czerwonym świetle?  Nagle znalazłeś się w sytuacji w której musisz szybko zrobić dobrą minę do złej gry? Udawany uśmiech pomaga wybrnąć z niejednej opresji. Ta strategia sprawdza się dlatego, że na żywo nie potrafimy odróżnić uśmiechu szczerego od nieszczerego. Zwłaszcza w przypadku osoby której nie znamy, lub znamy dość powierzchownie. Zupełnie inaczej jest w przypadku zdjęć. Statyczne obrazy wręcz stymulują odbiorcę do poszukiwania komunikatów o niewerbalnym charakterze. Przykład? Patrząc na zdjęcie biznesowe w pierwszej kolejności skupiamy się na twarzy. Sztuczny, wysilony uśmiech natychmiast zdradzi brak pewności siebie, niemoc a nawet pewną uległość osoby widocznej na zdjęciu. W dodatku odbiorca nie potrzebuje żadnej specjalistycznej wiedzy, by to wyłapać.

Co sprawia, że uśmiech odbieramy jako szczery i naturalny? Prawdziwy uśmiech jest widoczny… w oczach. O szczerości uśmiechu decydują przede wszystkim podniesione kąciki oczu, naturalnie napięte mięśnie wokół nich, w pewnym stopniu także uniesione policzki. Układ ust ma w tej kwestii zdecydowanie mniejsze  znaczenie. Mogą być one zamknięte, lekko rozchylone lub szeroko otwarte. Jeśli uśmiechamy się szczerze i prawdziwie, uśmiechamy się całą twarzą, nie tylko ustami. W naturalnym uśmiechu mimika nie jest zaburzona grymasem pojawiającym się zawsze w przypadku nienaturalnego uśmiechu. Można powiedzieć, że szczery uśmiech jest wpisany w nasze DNA.

Uśmiech na zdjęciach biznesowych

Sesja biznesowa to złożony proces. Samo pozowanie do zdjęć jest dla wielu osób sytuacją niekomfortową, podyktowaną często wyższą koniecznością. W takich okolicznościach próba wymuszenia uśmiechu w stylu “a teraz powiedz seeer” wynika najczęściej z braku doświadczenia fotografa, niż przekonania o skuteczności tej metody. Nie warto się jednak poddawać, ponieważ uśmiech na zdjęciach biznesowych jest istotny. Stanowi informację dla odbiorcy, że jesteśmy w dobrej kondycji mentalnej, przyjaźnie nastawieni i szczęśliwi. Sygnały te odbieramy podświadomie. Są one niezwykle silne i w ogromnym stopniu decydują o pierwszym wrażeniu tworzonym przez zdjęcie biznesowe. Skoro więc “seeer” nie działa, trzeba odwołać się do nieco bardziej wyrafinowanych trików.

Jak wywołać szczery uśmiech podczas sesji zdjęciowej?

Jako fotograf jestem odpowiedzialny nie tylko za wykonanie poprawnych technicznie zdjęć, ale również za portretowanie osób w korzystny, naturalny sposób. Jak wywołuję szczery uśmiech podczas sesji zdjęciowej? W takiej sytuacji zwykle staram się odwołać do pozytywnych, naturalnych uczuć. Często zachęcam osobę fotografowaną do tego, by w trakcie pozowania myślała o kimś najbliższym. Można też skupić umysł na czynnościach dających nam poczucie szczęścia i spełnienia. Czasem już po kilkunastu sekundach jestem w stanie utrwalić na zdjęciach pozytywny, naturalny wyraz twarzy. Oczywiście, niektóre osoby mogą potrzebować nieco więcej czasu. Najpierw muszą pokonać ten pierwszy stres, później poradzić sobie z brakiem pewności siebie w nowej sytuacji. Kiedy już uda się nawiązać kontakt, mogę liczyć na pewną otwartość, zaufanie i chęć współpracy. Ten uśmiech w nas jest, trzeba go tylko wyjąć z opakowania.

Innym sposobem na pokazanie pięknego, naturalnego oblicza przed obiektywem jest zamknięcie oczu na kilka sekund, w trakcie których skupiamy się na pozytywnych myślach. Czymś przyjemnym, lekkim, niezobowiązującym. Po ich otwarciu twarz przez chwilę wygląda na odświeżoną, rozpromienioną, w pewien sposób “zresetowaną”. Warto również w tym czasie starać się rozluźnić mięśnie twarzy począwszy od skroni i czoła, pomagając sobie znanymi z jogi ćwiczeniami oddechowymi.

Niektórzy fotografowie sugerują umieszczenie języka na podniebieniu i uśmiechanie się bez pokazywania zębów. Dzięki temu mięśnie twarzy są napięte w bardziej naturalny sposób. Oczywiście nie zastąpi to szczerego uśmiechu, ale kiedy już nic nie działa, można ratować się właśnie tak.

Zdjęcia biznesowe – czy uśmiech jest konieczny?

Czy uśmiech na zdjęciach biznesowych jest konieczny? Dobre pytanie! Wiele w tej kwestii zależy od tego, jak chcemy być postrzegani. Jeśli celem zdjęć biznesowych jest “utwardzenie” wizerunku w firmie zdominowanej przez mężczyzn, lepszym wyborem będzie nieco bardziej poważne zdjęcie. W takich okolicznościach uśmiech może być utożsamiany z przesadną otwartością czy nawet słabością. Z kolei zdjęcie uśmiechniętego, pogodnego mężczyzny z pewnością będzie lepiej odbierane przez kobiety. Generalnie kobiety uśmiechają się częściej niż mężczyźni. Uśmiech służy im też znacznie częściej niż mężczyznom do nawiązywania relacji zawodowych.

Uśmiech to oznaka zadowolenia, szczęścia i osobistego komfortu. W przypadku zdjęć biznesowych ma on duże znaczenie, ponieważ stanowi ważny element mowy ciała. Jeśli jest szczery i naturalny, może być wielkim atutem. Profesjonalne zdjęcie biznesowe sporo na tym zyskuje.