responsywna strona www

Responsywna strona WWW

Dzisiejszy wpis opowie o tym, czy jest responsywna strona WWW i dlaczego jest to tak ważne. W istocie bowiem responsywność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnej strony WWW. Dzięki niej strona internetowa wyświetla się poprawnie na różnych urządzeniach.

Responsywne strony pojawiły się wraz z popularnością urządzeń mobilnych- smartfonów i tabletów których rozdzielczość nie odpowiadała tej, znanej z klasycznych monitorów komputerowych. Aby strony WWW mogły poprawnie wyświetlać się na różnych urządzeniach, powstała potrzeba stworzenia alternatywnych wersji, które w inteligentny i szybki sposób poukładają zawartość serwisu tak, by dało się go wyświetlić na różnych urządzeniach.

Strona responsywna – co to takiego?

Responsywna strona WWW to w gruncie rzeczy inteligentna wersja klasycznej strony. Różnica polega na tym, że w przypadku wyświetlania jej np. na mniejszych urządzeniach, wykrywa ona automatycznie rozdzielczość ekranu i potrafi inteligentnie dostosować obrazy, czcionki, menu i całą resztę zawartości do ekranu na którym jest wyświetlana.

Z uwagi na fizyczne ograniczenia ekranów urządzeń mobilnych responsywna strona nie zachowa swego klasycznego układu. Gdyby tak było, byłby problem z odczytywaniem treści, a duże obrazy musielibyśmy przewijać w nieskończoność na mniejszym ekranie. Responsywne strony rozwiązują te problemy inteligentnym skalowaniem zawartości. Skalowanie powinno być tak zaplanowane, by każda treść zawarta na stronie była czytelna a obrazy błyskawicznie dopasowywały się do różnych ekranów.

responsywna strona www

Responsywność to komfort dla odwiedzających

Po co nam responsywna strona? Otóż jeśli chcemy by inni chętnie odwiedzali naszą witrynę, responsywność jest warunkiem koniecznym. Warto wiedzieć, że dziś ponad 5 miliardów ludzi (co stanowi ogółem 67% populacji całego świata) korzysta z urządzeń mobilnych. Trudno to bagatelizować.

Responsywna strona WWW ułatwia przeglądanie naszego serwisu a odwiedzający mogą skupić się na zawartości, zamiast irytować się brakiem marginesów z niewidocznymi fragmentami tekstu, zbyt małymi czcionkami czy nieczytelnymi zdjęciami.

Wyżej w Google

Responsywne strony mają jeszcze jeden atut. Są przyjazne dla użytkownika, a to jest od dawna jeden z głównych priorytetów Google. Nietrudno więc domyślić się, że chroniona certyfikatem SSL strona responsywna będzie przez kalifornijskiego giganta honorowana lepszą pozycją rankingową.

Jak sprawdzić czy strona jest responsywna?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie responsywności strony jest wyświetlenie go na różnych urządzeniach. Monitor, tablet, smartfon- to podstawowy zestaw testowy. Warto również pamiętać, że np. różne smartfony będą wyświetlać stronę w różny sposób. Dobrze jest więc wykonać testy na przynajmniej kilku urządzeniach.