Certyfikat SSL to zabezpieczenie strony internetowej w specjalny protokół, dzięki któremu wyświetlanie strony i przesyłanie danych jest bezpieczne dla użytkownika.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to to protokół sieciowy który został przyjęty jako standardowa metoda szyfrowania danych. Dzięki SSL użytkownik korzystający z przeglądarki internetowej może nawiązać bezpieczne połączenie z serwerem na którym znajduje się wywołana strona.

Kto powinien posiadać certyfikat SSL?

Jeszcze do niedawna certyfikaty SSL były domeną sklepów internetowych, systemów prowadzących płatności online czy transakcje bankowe. Od pewnego czasu certyfikaty SSL są coraz częściej obecne na klasycznych stronach internetowych, posiadających proste formularze, subskrypcje itd. Podnoszą ich wiarygodność a z czasem stają się nawet czynnikiem rankingowym.

Posiadanie certyfikatu SSL jest istotnym czynnikiem wiarygodności strony WWW, poczty elektronicznej, serwera FTP. Wraz z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) certyfikat SSL stał się wymogiem formalnym.

Po czym poznać zabezpieczoną stronę?

Strona zabezpieczona certyfikatem SSL wyświetla w pasku adresu charakterystyczny znak zamkniętej kłódki. Po kliknięciu w niego otrzymujemy szczegółowe informacje dotyczące wiarygodności certyfikatu.

certyfikat ssl

Jak działa SSL?

  • Użytkownik wpisuje adres strony WWW w wyszukiwarce
  • Przeglądarka prosi serwer o wysłanie certyfikatu SSL
  • Przeglądarka uwiarygadnia certyfikat
  • Następuje nawiązanie szyfrowanego, bezpiecznego połączenia

Co w sytuacji gdy strona nie ma SSL?

Jeśli strona nie jest zabezpieczona certyfikatem SSL, przeglądarka wyświetli monit o potencjalnie niebezpiecznym połączeniu lub zawartości. Taki komunikat zniechęci większość użytkowników do dalszego korzystania ze strony. Z pewnością wpływa to negatywnie na statystyki odwiedzin jak również sam wizerunek firmy.

Dodatkowym obciążeniem strony nie posiadającej certyfikatu może być niższa pozycja w wynikach wyszukiwania Google.

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Istnieje możliwość wykorzystania darmowych certyfikatów SSL, co jest polecanym rozwiązaniem szczególnie w przypadku małych stron czy prywatnych blogów. Dla stron firmowych warto zamówić profesjonalny certyfikat.

Koszt takiego certyfikatu zależy w głównej mierze od jego rodzaju. Różne certyfikaty oferują różny poziom zabezpieczeń. Warto zatem w wyborze certyfikatu kierować się indywidualnymi potrzebami.

Masz pytania? Jesteś zainteresowany wykonaniem strony dla siebie lub swojej firmy? Przeczytaj post Komu zlecić wykonanie strony WWW z którego dowiesz się więcej m.in. o różnych formach współpracy.