jak zrobić zdjęcie biznesowe w domu

Jak zrobić selfie biznesowe w domu?

Jak zrobić selfie biznesowe w domu? Nie robić wcale! Amatorskie zdjęcia nie pokażą Cię w profesjonalny sposób, a przecież o to chodzi. Załóżmy jednak, że potrzebujesz zdjęcia na wczoraj i jest już zbyt późno by umówić się z fotografem na sesję. Co w takim wypadku? Jak zrobić takie zdjęcie w domu? Uzbrój się w telefon z dobrym aparatem i zastosuj się do porad które znajdziesz poniżej.

Jak zrobić selfie biznesowe w domu – ustawienia telefonu

Zanim wykonasz swoje selfie biznesowe, musisz odpowiednio ustawić swój telefon. A zatem:

 • Wyłącz w telefonie wszystkie filtry i aplikacje wpływające na wygląd zdjęć. Twoje zdjęcie musi wyglądać naturalnie.
 • Wyłącz tryb szerokiego kąta i zoom. Do wykonania zdjęcia wybierz pośredni tryb standardowy.
 • Wyłącz w swoim telefonie lampę błyskową. Lampy w telefonach bardziej szkodzą niż pomagają.
 • Ustaw w swoim telefonie najwyższą jakość zdjęcia.

Jeśli przygotowałeś już swój telefon zgodnie z powyższymi wskazówkami, czas pomyśleć o odpowiednim miejscu.

Jak zrobić selfie biznesowe w domu – wybór miejsca

Wybór miejsca jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli chodzi o tło i światło. Poniżej kilka wskazówek:

 • Najlepszym miejscem do wykonania zdjęcia będzie kawałek białej ściany w pobliżu okna. Zwróć uwagę, by na ścianę/ tło Twojego zdjęcia nie padało światło słoneczne
 • Okno warto przysłonić białą firanką lub zasłoną, które rozproszą światło. Unikaj bliskości np. kolorowych zasłon, ponieważ odbite światło stworzy na zdjęciu nienaturalne zafarby.
 • Wyłącz wszystkie źródła światła w pomieszczeniu w którym chcesz wykonać swoje selfie biznesowe. Żadnych włączonych żarówek, lampek i ledów. Światło dzienne będzie najlepsze.
 • Jeśli w miejscu które wybrałeś jest zbyt ciemno na zdjęcie bez lampy błyskowej, to po prostu zmień miejsce lub porę dnia.

Jak zrobić zdjęcie?

Skoro wszystko już gotowe, czas na sesję.

 • Stań mniej więcej metr od ściany, dzięki czemu na zdjęciu uzyskasz przyjemny dla oka efekt rozmycia tła.
 • Obiektyw telefonu powinien być umiejscowiony na wysokości oczu. Jeśli chcesz wyglądać nieco szczuplej, możesz spróbować zrobić zdjęcie bardziej z góry. Dzięki temu twarz powinna wyglądać naturalnie.
 • Jeśli masz taką możliwość, ustaw telefon na statywie mniej więcej 1-1,5 m od miejsca w którym stoisz. Nie rób selfie z ręki ani z kijka. Jeśli nie masz statywu, poproś kogoś o pomoc. Po kilku próbach powinno się udać.
jak zrobić selfie biznesowe w domu

Gdzie szybko wydrukować zdjęcie?

W większości przypadków dobry plik cyfrowy powinien wystarczyć. Jeśli mimo wszystko potrzebujesz zdjęcia w formie drukowanej i nie masz pod ręką żadnego punktu fotograficznego, poszukaj najbliższej sieciówki typu EMPiK lub Rossmann, gdzie możesz szybko wydrukować swoje zdjęcie.

Powinieneś mieć świadomość, że zdjęcia biznesowe zrobione w domu są co najwyżej wyjściem awaryjnym. Nie trzeba wiedzy specjalistycznej by zauważyć różnicę między profesjonalnym zdjęciem a tzw. selfie. Amatorskie zdjęcie nie przyniesie Ci wielkiej chwały. Dlatego jak najszybciej umów się z fotografem na indywidualną sesję zdjęciową. Dzięki temu na kolejne dwa- trzy lata będziesz mieć spokojny umysł, gdy ktoś poprosi Cię o zdjęcie do profilu firmowego, napisanego właśnie artykułu czy publikacji prasowej. Każdy powinien posiadać kilka dobrych zdjęć by móc wykorzystać je w dowolnym momencie.

Jeśli masz więcej czasu i chcesz się dobrze przygotować do zdjęć z profesjonalnym fotografem, koniecznie przeczytaj post Sesja męska. Wkrótce przygotuję również analogiczny post odnośnie przygotowania do sesji kobiecych.