Opera Krakowska to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów zlokalizowanych na terenie Krakowa. Jego powstawaniu i oddawaniu do użytku towarzyszyło wiele kontrowersji, a finalny efekt wzbudził bardzo skrajne uczucia. Poskutkowało to przyznaniem mu antynagrody Archi- Szopa 2009. Niemniej jednak Opera Krakowska jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców i przyjezdnych, a wystawiane tam spektakle i koncerty stanowią niewątpliwą atrakcję na kulturalnej mapie Krakowa.

Budynek Opery Krakowskiej

Siedziba Opery Krakowskiej, mieszcząca się przy ul. Lubicz 48 to jeden z bardziej nieszablonowych obiektów na terenia Krakowa. Autorem projektu są architekci Romuald Loegler, Piotr Urbanowicz i Grzegorz Dresler. Zabytkowy budynek z półokrągłym dachem, pierwotnie pełniący funkcję ujeżdżalni koni w pierwszej połowie ubiegłego wieku, został wkomponowany w nowoczesną bryłę teatru. Będąc w okolicach Ronda Mogilskiego gdzie mieści się Opera Krakowska, niemal od razu wzrok skupia się na charakterystycznej fasadzie w barwnych, nietypowych w regularnej zabudowie miejskiej kolorach.

Budynek Opery Krakowskiej powstawał od 2004 do 2008 roku. Sala w której mieści sie scena główna posiada 764 miejsca dla widzów. Sama scena ma powierzchnię 443 m². Budynek Opery Krakowskiej posiada także scenę kameralną z salą na 180 osób, obszerną infrastrukturę sceniczną, sale prób oraz zaplecze techniczne.

W dostosowanej części znajduje się główne wejście, hol kasowy, szatnie, sala wystaw i odczytów pełniąca również rolę foyer, a także restauracja z tarasem. Wnętrze budynku utrzymane jest w kolorystyce szaro-bordowej.

Scena Opery Krakowskiej

Scena Opery zapewnia możliwość realizacji dynamicznych inscenizacji. Rozbudowane wyposażenie techniczne to 18 zapadni (w tym 2 w fosie orkiestrowej, umożliwiające dodatkowe manewry przestrzenne), 30 sztankietów, 7 wózków, urządzenia wyciągowe do transportu dekoracji, 30 wyciągów linowych, 2 wyciągi kurtynowe, scenę obrotową oraz sprzęt do projekcji wideo. Oświetlenie sceny wzbogacają światła kierowane z 4 mostów oświetleniowych oraz ruchome wieże.

Spotkania biznesowe w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska to nie tylko spektakle artystyczne i koncerty. Gościnne sale Opery Krakowskiej są użyczane na potrzeby wydarzeń biznesowych, takich jak szkolenia, kongresy, konferencje, a także na okoliczność organizacji spotkań i bankietów firmowych. Bez względu na charakter spotkania, jego organizacja w tak prestiżowym miejscu jak wnętrza Opery Krakowskiej jest z pewnością wyróżniająca.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Opery Krakowskiej.