sesje wizerunkowe dla firm

Sesja w okularach czy bez?

Czy biznesowa sesja w okularach to dobry pomysł? Od czasu do czasu moi klienci zadają mi to i wiele podobnych pytań. W odpowiedzi postanowiłem przygotować krótkiego posta, poświęconego właśnie takim sesjom. Okularnicy i okularniczki- dziś coś specjalnie dla Was. Zapraszam do lektury, oczywiście w okularach 🙂

Sesja w okularach

Jako fotograf biznesowy bardzo często wykonuję zdjęcia osobom noszącym okulary. Uważam, że dobrze dobrane oprawki mogą być wizerunkowym atutem, dodając osobie fotografowanej szczyptę powagi, profesjonalizmu i atrakcyjności. Mówiąc o „dobrze dobranych oprawkach” w kontekście zdjęć biznesowych mam na myśli zarówno ich kształt, fason jak również kolorystykę. Niestety, nie zawsze to co wygląda dobrze na co dzień, zda egzamin na sesji biznesowej. Sesja w okularach to dobry pomysł, o ile podejdziemy do sprawy z rozwagą.

Przede wszystkim warto pamiętać, że w fotografii biznesowej mniej znaczy więcej. Wszelkiego rodzaju dodatki- jeśli już pojawiają się w kadrze- powinny wzmacniać, nie zaś rozmywać wizerunkowy sznyt fotografowanej osoby. Jeśli więc przykładowo założymy na sesję okulary w grubych oprawkach o rzucającej się w oczy kolorystyce (dotyczy to również barwionych szkieł), to na zdjęciu będą widoczne tylko one. Zniknie pod nimi cała ekspresja twarzy – błysk w oku, przyjazny uśmiech, pogodne oblicze. Sesja w okularach to dodatkowa szansa, warto wykorzystać jej potencjał.

sesja w okularach

Fotografowanie osoby w okularach

Fotografowanie osoby w okularach dla profesjonalnego fotografa nie stanowi żadnego problemu. Nieco inne ustawienie światła z reguły pozwala uniknąć jego odbić w szkłach. Jeśli jest to niemożliwe, można zastosować jeden z popularnych trików, jak choćby ten z podniesieniem oprawki u nasady, lub ekwilibrystyczny numer z… wyciągnięciem szkieł (jeśli oczywiście jest taka możliwość). W bardziej skomplikowanych sytuacjach można również ratować się Photoshop’em. To czasochłonne, ale zręczna obróbka daje doskonałe rezultaty.

Nie tylko odblaski

W gruncie rzeczy odblaski nie są największym problemem. W przypadku grubszych szkieł na zdjęciach z pół-boczną perspektywą w obrysie twarzy mogą powstawać zniekształcenia. Można ich uniknąć fotografując tak, by oprawki nie wystawały poza owal (en face). Większym problemem są grube oprawki zachodzące na oczy. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wytrwale szukać pozy i perspektywy w której oczy modelki/ modela odzyskają swój centralny status w kadrze. Grubsza oprawa okularów ma jeszcze tę wadę, że jest ciężka, odciska się na nosie i pod oczami. Tego również należy unikać zwłaszcza w sytuacjach, gdy część zdjęć chcemy wykonać bez okularów.

Pewnym problemem podczas sesji w okularach mogą być filtry kolorystyczne w szkłach. Jeśli kolor filtra nie jest specjalnie intensywny, nie powinno być problemu. Jednak w pewnych wariantach oczy mogą „gasnąć” pod naporem intensywnego koloru. Co w takiej sytuacji? Jeśli nie mamy możliwości zamiany szkieł, pozostaje retusz i „wydobywanie oczu” w cyfrowej postprodukcji. Efekty nie zawsze są naturalne, dlatego w miarę możliwości warto takich sytuacji unikać. Pamiętajmy, że aparat fotograficzny nie jest tak doskonałym narzędziem optycznym jak ludzkie oko. To co wygląda dobrze w rzeczywistości, na zdjęciach może już nie być tak korzystne.

zdjęcie do dokumentów

Zasady są po to by je łamać

W pewnych sytuacjach listę powyższych zasad należy… wyrzucić do kosza. Nie znajdują one bowiem żadnego odniesienia w stosunku do osób charyzmatycznych, przywódców i liderów którzy ze swoich fantazyjnych okularów uczynili wizerunkowy atrybut. Trudno byłoby wyobrazić sobie Jurka Owsiaka, Ewę Minge, Kubę Wojewódzkiego czy Muńka Staszczyka w prostych, szablonowych oprawkach.

Na gruncie biznesowym wygląda to podobnie. Pamiętajmy jednak, że co wolno Pani Prezes to nie przystoi nawet najbardziej charyzmatycznym managerom. Dlatego jeśli nie jesteś główną postacią w firmie, wizerunkowe fantazje zostaw na inne okazje.

Sesja w okularach czy bez?

Czas na podsumowanie. Jeśli okulary są Twoim codziennym atrybutem, koniecznie miej je ze sobą na sesji. Jeśli nosisz je w kategoriach nieco ekstrawaganckiego dodatku, pamiętaj by nie dominowały w kadrze. Jeśli masz wątpliwości, po prostu zapytaj fotografa.

Polecam również – w ramach inspiracji- przegląd zdjęć z takich sesji dla osób noszących okulary.