fotografia industrialna

Fotografia industrialna

Fotografia industrialna to jeden z typów fotografii biznesowej, wykorzystywanej w działaniach marketingowych, zarządzaniu wizerunkiem i kształtowaniu komunikacji biznesowej. W dzisiejszym poście skupię się na formie, roli i znaczeniu biznesowych zdjęć industrialnych.

Profesjonalna fotografia industrialna obejmuje przede wszystkim zdjęcia dla firm z sektora przemysłowego. To profesjonalne zdjęcia obiektów, maszyn, urządzeń, produktów i personelu, wykorzystywane przez firmy w działaniach marketingowych.

Fotografia industrialna znana jest również jako odłam fotografii artystycznej, szczególnie popularnej w ostatnim dziesięcioleciu. Choć w obu przypadkach tematyka zdjęć jest podobna, to w odróżnieniu od zdjęć artystycznych wykonywanych np. w opuszczonych i wymarłych halach fabrycznych, komercyjna fotografia industrialna odznacza się nowoczesnym sznytem i tętniącym życiem przekazem.

fotografia industrialna

Fotografia industrialna – rola i znaczenie

Fotografia industrialna niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści. Publikacje na stronie internetowej, posty w mediach społecznościowych, katalogi firmowe, czasopisma, broszury – wszędzie tam fotografia industrialna odgrywa istotną rolę. Dzięki zdjęciom firma aktywnie kształtuje swój wizerunek online i offline, tworząc angażujące materiały reklamowe.

Budowanie profesjonalnego wizerunku ma istotny wpływ na wzmacnianie więzi z inwestorami i klientami. Przed podjęciem współpracy są oni w naturalny sposób zainteresowani poznaniem firmy lub marki. Dotyczy to w równym stopniu dużych i małych firm, korporacji i start- up’ów, budownictwa, przemysłu, inżynierii i … każdej innej branży. Fotografie industrialne są najbardziej uniwersalnym narzędziem marketingowym. Dają odbiorcom wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać po firmie, jej umiejętnościach, specjalizacjach i szeroko pojętym profesjonalizmie. Dzięki temu firma jest transparentna i godna zaufania.

Fotografia industrialna – najbardziej popularne tematy zdjęć

Najbardziej popularne tematy pojawiające się na fotografiach industrialnych to:

  • Zdjęcia przestrzeni produkcyjnych i magazynowych
  • Zdjęcia biur i infrastruktury
  • Zdjęcia pracowników w akcji
  • Zdjęcia maszyn specjalistycznych i sprzętu peryferyjnego
  • Zdjęcia linii produkcyjnych i montażowych
  • Zdjęcia procesów technologicznych i transportowych
  • Zdjęcia obiektów w budowie
zdjecia industrialne

Fotografia industrialna – budowanie przekazu w oparciu o wartości

Profesjonalna fotografia industrialna prezentuje wizerunek i potencjał firmy w sposób kompleksowy. Odkrywa tajniki sektorów produkcji, podkreśla złożoność procesów, rozwój technologii i automatyzacji. Dodatkowo, potrafi kształtować wizerunek w oparciu o wartości. Wielu odbiorców jest zainteresowanych nie tylko samym działaniem firmy, ale również skutkami zdrowotnymi, społecznymi i środowiskowymi, jak również bezpieczeństwem procesów produkcyjnych. Czynniki te mają dziś istotny wpływ na kształtowanie postaw konsumenckich, co nie pozostaje bez wpływu na biznes.

Fotografia industrialna jest więc z jednej strony wygodnym narzędziem do kształtowania profesjonalnego oblicza firmy, z drugiej zaś pozwala budować zaufanie u potencjalnych inwestorów i środowiska biznesowego.

Doskonałe zdjęcia w niedoskonałych warunkach

Fotografie industrialne to specyficzna dziedzina w której fotograf musi wykazać się doświadczeniem i rozległymi umiejętnościami. Zdjęcia industrialne powstają zwykle w warunkach dalekich od doskonałych, a fotograf musi umieć odnaleźć logikę i porządek w nawet największym „bałaganie”. Częstym problemem w przypadku zdjęć industrialnych są również deficyty światła, zwłaszcza w miejscach takich jak hala, magazyn etc. Fotografując przestrzeń fabryczną nierzadko zmuszony byłem wykorzystać kilka mocnych lamp.

Wielu defektów nie udaje się usunąć przed wykonaniem zdjęć. W takich sytuacjach podpieram się postprodukcją materiału zdjęciowego, dzięki czemu efekt końcowy jest zgodny z oczekiwaniem klienta. Profesjonalna fotografia industrialna jako forma fotografii reklamowej powinna cechować się estetyką kadru, nawet jeśli prezentuje on ociekający smarem korpus maszyny. Rzucające się w oczy defekty i niedoskonałości są minimalizowane na etapie postprodukcji.

Fotografia dla firm

Fotografia w stylu industrialnym to nie tylko zdjęcia technologiczne. To również wrażenia dzięki którym Państwa firma może zaprezentować możliwości, podkreślić różnice i uwypuklić atuty, budując w oczach inwestorów i klientów przewagę nad konkurencją.

Jeśli są Państwo zainteresowani fotografią industrialną dla swojej firmy, zapraszam do kontaktu.