fbpx

Sesje zdjęciowe których głównym celem są zdjęcia do CV to najbardziej popularny – obok portretów biznesowych – temat sesji fotograficznych o charakterze zawodowym. Nic dziwnego, pracodawcy potrafią docenić profesjonalne podejście do komunikacji wizerunkowej.

Profesjonalne zdjęcia do CV

Procesy rekrutacyjne są zwykle długie i żmudne. Przeglądanie stosów dokumentów, wybór najbardziej interesujących, rozmowy kwalifikacyjne, zadania testowe, spotkania – wszystko to konsumuje mnóstwo czasu i energii. Jeśli zależy nam na zdobyciu pracy, warto dobrze przygotować się do rekrutacji. Profesjonalne CV to jeden z najważniejszych

To w jaki sposób przygotowaliśmy swoje CV nie jest gwarancją końcowego sukcesu. Dobre CV może jednak pomóc nam pomyślnie przejść ten etap rekrutacji na którym odpada największa liczba kandydatów. Profesjonalne zdjęcia do CV to dodatkowe punkty na starcie.

CV ze zdjęciem czy bez?

CV ze zdjęciem czy bez? To pytania pada bardzo często. Z prawnego punktu widzenia oczywiście nikt nie może wymagać od nas umieszczenia w CV zdjęcia. Z powodu jego braku nie można również odrzucić dokumentów w procesie rekrutacyjnym.

Kiedy jednak spróbujemy spojrzeć na proces rekrutacji z punktu widzenia samego pracodawcy, to profesjonalne zdjęcia do CV są atutem który warto wykorzystać. Tym bardziej, że jak twierdzi większość rekruterów – dokumenty zawierające profesjonalne zdjęcie kandydata mają jednoznacznie pozytywny wpływ na jego postrzeganie.

portret biznesowy

Zdjęcie w CV – 4 główne atuty

CV ze zdjęciem daje nam kilka mocnych atutów już na pierwszym etapie rekrutacji:

 • zdjęcie w CV na tle dziesiątek innych dokumentów bez zdjęcia od razu nas wyróżnia
 • dobre zdjęcie w CV podkreśla nasze profesjonalne podejście
 • zdjęcie w CV sprawia, że rekruterowi łatwiej nas zapamiętać
 • zdjęcie biznesowe nadaje suchym faktom w CV bardziej ludzkiego charakteru

Z punktu widzenia osoby prowadzącej rekrutację każdy z powyższych atutów ma istotne znaczenie.

Profesjonalne czy amatorskie – jakie zdjęcie do CV?

Czy warto inwestować w profesjonalne zdjęcie do CV? Czy może wystarczy nam zwykłe, amatorskie selfie wykonane smartfonem? Odpowiedź na to pytanie narzuca się właściwie sama. Jak nas widzą – tak nam płacą. Jeśli poważnie podchodzimy do tematu to nie pozwolimy sobie na umieszczenie w CV zdjęcia amatorskiego. To samo dotyczy aktywności prowadzonej w biznesowych mediach społecznościowych typu Linked In. Zdjęcia amatorskie są postrzegane jako… amatorskie, a to nie wpływa pozytywnie na nasz wizerunek.

Selfie z najnowszego Iphone’a – jakkolwiek doskonałe by nie było- pozostawmy na publikację w prywatnych profilach. Profesjonalne zdjęcie biznesowe będzie nas znacznie lepiej reprezentować.

Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?

Jak zatem powinno wyglądać profesjonalne zdjęcie do CV? Najlepszym rozwiązaniem jest pójście w kierunku jaki prezentują profesjonalne zdjęcia biznesowe.

Oto podstawowe cechy:

 • kadr na jednolitym, najczęściej białym, szarym lub czarnym tle
 • perspektywa prezentująca zrównoważone cechy fizyczne
 • profesjonalne światło pozwalające uzyskać efekt naturalnego światłocienia
 • ubiór spójny z celem wizerunkowym, dresscode’m firmy etc.
 • naturalna, pozytywna mowa ciała

Z obiektywnych względów trudno wykonać dobre zdjęcie do CV samodzielnie. A zatem – warto umówić się na profesjonalną sesję biznesową.

zdjecia do cv

Indywidualna sesja biznesowa

Indywidualna sesja biznesowa to spotkanie z fotografem. Najlepszy wybór to oczywiście specjalista od fotografii biznesowej (w innych dziedzinach np. w fotografii ślubnej liczą się zupełnie inne umiejętności). Dzięki takiej sesji zyskamy profesjonalne zdjęcia do CV i innych kanałów komunikacyjnych.

Atutem sesji indywidualnej jest możliwość wykonania w jej trakcie przekrojowego zestawu zdjęć. Najbardziej popularne typy to:

 • zdjęcia do CV i innych dokumentów rekrutacyjnych
 • zdjęcia profilowe na Linked In, Goldenline
 • zdjęcia do komunikacji wewnętrznej, intranetu, stopek e-mail
 • portrety biznesowe na stronę www
 • zdjęcia biznesowe do różnych publikacji

Zdjęcia te tylko pozornie sprowadzają się do wspólnego mianownika. Dla przykładu różnice między zdjęciem na Linked In a klasycznym portretem biznesowym są zasadnicze. Ponadto nasz nowy pracodawca z pewnością doceni fakt, że mamy w zanadrzu inne profesjonalne zdjęcia, które firma może wykorzystać w działaniach marketingowych i PR’owych.

Zawsze warto mieć w zanadrzu dobre zdjęcia biznesowe.

Zdjecia do CV – jak się ubrać na sesję?

Ubiór jest jednym z najważniejszych elementów naszego wyglądu. W odniesieniu do tego jak powinny wyglądać profesjonalne zdjęcia biznesowe, w tym również zdjęcia do CV, warto pamiętać o podstawowych zasadach:

 • ubiór powinien być wygodny i dopasowany do sylwetki
 • kolorystyka elementów garderoby zrównoważona, oparta na dopełniających się kolorach
 • faktury materiałów bez intensywnych wzorów, najlepiej postawić na jednolite i stonowane
 • unikamy prześwitujących lub odbłyskujących materiałów
 • rezygnujemy z elementów garderoby z elementami brandowymi, logo itp.
 • ograniczamy ilość dodatków do niezbędnego minimum

Reguły te mogą się oczywiście różnić w odniesieniu do różnych branż i społeczności zawodowych, jednak w ujęciu ogólnym są dość uniwersalne. Więcej w artykule Jak się ubrać na sesję.

Zdjęcia do CV Kraków

Profesjonalne zdjęcia do CV to użyteczny materiał wizerunkowy, który warto wykorzystać zarówno w działaniach rekrutacyjnych. Profesjonalne zdjęcia to również świadome wzmacnianie własnego wizerunku, przydatne zwłaszcza na etapie budowania nowej ścieżki kariery, poszukiwania kontaktów czy nowego miejsca pracy.

Zapraszam na indywidualne sesje zdjęciowe do studio w centrum Krakowa, dzięki którym zyskają Państwo profesjonalne zdjęcia do CV i autopromocji. Zachęcam do kontaktu i ustalenia szczegółów.

Udostępnij ten artykuł na: