Zdjęcia do CV to jedne z najczęściej wykonywanych zdjęć wizerunkowych. Obok klasycznych headshot’ów i portretów biznesowych to właśnie zdjęcia do dokumentów rekrutacyjnych cieszą się niesłabnącą popularnością. Osoby szukające zatrudnienia są dziś dużo bardziej świadome roli profesjonalnego wizerunku w budowaniu dobrego wrażenia. Również pracodawcy potrafią docenić profesjonalne podejście do komunikacji wizerunkowej.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Dlaczego warto mieć zdjęcie w swoim CV?
- Jakie zdjęcia do CV są najlepsze?
- Jak zrobić zdjęcie do CV?
- Jakie są najczęściej popełniane błędy w zdjęciach do CV?
Spis treści
Jak przygotować dobre CV?
Procesy rekrutacyjne są zwykle długie i żmudne. Przeglądanie stosów dokumentów, wybór najbardziej interesujących, rozmowy kwalifikacyjne, zadania testowe, spotkania – wszystko to konsumuje mnóstwo czasu i energii. Jeśli zależy nam na zdobyciu pracy, warto dobrze przygotować się do rekrutacji. Przygotowanie profesjonalnego CV to jedno z najważniejszych zadań.
Do niedawno sądzono, że lista umiejętności i opis doświadczenia zawodowego wystarczą do przygotowania dobrego CV. Zapewne tak jest, zwłaszcza jeśli w kolejce po pracę jesteśmy sami. Najczęściej jednak konkurencja jest duża a to wymusza na nas wykorzystanie dodatkowych elementów wzmacniających nasze dokumenty. Jednym ze sprawdzonych sposobów są zdjęcia do CV.
CV ze zdjęciem czy bez?
CV ze zdjęciem czy bez? To pytania pada bardzo często. Z prawnego punktu widzenia oczywiście nikt nie może wymagać od nas umieszczenia zdjęcia w CV. Z powodu jego braku nie można również odrzucić dokumentów w procesie rekrutacyjnym.
Kiedy jednak spróbujemy spojrzeć na proces rekrutacji z punktu widzenia samego pracodawcy, to profesjonalne zdjęcia w CV są atutem który warto wykorzystać. Tym bardziej, że – jak twierdzi większość rekruterów – dokumenty zawierające profesjonalne zdjęcie kandydata są oceniane znacznie wyżej niż dokumenty bez zdjęcia.

Zdjęcie w CV – 5 głównych atutów
CV ze zdjęciem daje nam kilka mocnych atutów już na wstępnym etapie rekrutacji:
- zdjęcie w CV na tle dziesiątek innych dokumentów bez zdjęcia od razu nas wyróżnia
- dobre zdjęcie w CV podkreśla nasze profesjonalne podejście
- zdjęcie w CV sprawia, że rekruterowi łatwiej nas zapamiętać
- zdjęcie biznesowe nadaje suchym faktom w CV bardziej ludzkiego charakteru
- zdjęcia do CV pokazują naszą otwartość i pozytywne nastawienie
Profesjonalne czy amatorskie – jakie zdjęcie do CV?
Czy warto inwestować w profesjonalne zdjęcia do CV? Czy może wystarczy nam zwykłe, amatorskie selfie wykonane smartfonem? Odpowiedź na to pytanie narzuca się właściwie sama. Jak nas widzą – tak nam płacą. Jeśli poważnie podchodzimy do tematu, to nie pozwolimy sobie na umieszczenie w CV byle jakiego zdjęcia. To samo dotyczy aktywności prowadzonej w biznesowych mediach społecznościowych typu Linked In. Zdjęcia amatorskie są postrzegane jako… amatorskie, a to nie wpływa pozytywnie na nasz wizerunek.
Selfie z najnowszego Iphone’a pozostawmy na publikację w prywatnych profilach. Profesjonalne zdjęcie będzie nas znacznie lepiej reprezentować.
Zdjęcie w CV – 10 najczęściej popełnianych błędów
By CV ze zdjęciem pomogło nam w zdobyciu upragnionej pracy, warto wiedzieć czego unikać przygotowując swoją prezentację. Oto lista 10 najczęściej popełnianych błędów:
1. Selfie w CV
Listę otwiera wspomniany już wyżej selfiak. Być może sam(a) nie widzisz większej różnicy między selfie a zdjęciem wykonanym przez profesjonalnego fotografa, ale to nie oznacza że nie widzi jej również osoba oceniająca Twoje CV. Dla specjalisty od HR różnica jest zasadnicza.
Jeśli więc chcesz podkreślić swój profesjonalizm, to nie rób tego przypadkowym, pozbawionym profesjonalnego sznytu ujęciem.
2. Stare, nieaktualne zdjęcie
Postanowiłaś(eś) wykorzystać w swoim CV zdjęcie sprzed kilku lat? Nie tędy droga. Zakładam, że wyglądasz na nim nieco inaczej niż dziś. Nawet jeśli przejdziesz przez pierwszy etap rekrutacji, to w końcu spotkasz się z rekruterem twarzą w twarz. Na stole między Wami będzie leżało Twoje CV. Jak myślisz, ile razy sprawdzi czy Ty to naprawdę Ty zanim np. skupi się na Twoich umiejętnościach?
3. Zdjęcie słabej jakości
Zdjęcie rozmazane, zbyt ciemne lub zbyt jasne, generalnie rzecz ujmując – zdjęcie na mizernym poziomie technicznym działa jak antyreklama. Jeśli dysponujesz tylko taką fotografią, lepiej zrezygnować z umieszczania jej w CV.
Pamiętaj również, że do CV lepiej dołączyć wydruk fotograficzny, niż wydrukować kopie CV wraz ze zdjęciem na kiepskiej drukarce czy ksero.
4. Zdjęcie nieadekwatne do sytuacji
Nie każde zdjęcie pasuje do CV. Fotografia nadmiernie eksponująca walory urody osobistej, skupiająca uwagę odbiorcy na unikalnym stylu czy fantazyjnych dodatkach w dokumentach rekrutacyjnych wygląda mało profesjonalnie. Postaw na klasyczną fotografię portretową, to nie czas i miejsce na szałową prezentację.
5. Zdjęcie bez retuszu
By zdjęcie w CV wyglądało profesjonalnie, musi być profesjonalnie wyretuszowane. W tym wypadku jednak retusz powinien być jak najbardziej subtelny i naturalny. Usunięcie worków pod oczami, czerwonych przebarwień i żyłek w białkach ocznych, czy niepożądanych defektów/ odblasków skórnych pomoże odświeżyć Twój wygląd.
6. Niewłaściwa mowa ciała
Zdjęcie nadmiernie ekspresyjne, zbyt wesołe lub zbyt ponure wywoła skutek przeciwny do zamierzonego. W tej kwestii zdaj się lepiej na fotografa. Zdjęcia do CV powinny być zrównoważone. Jeśli dodatkowo potrafią zbudować pozytywne wrażenie i sympatię do Twojej osoby – doskonale!
7. Zdjęcie w nienaturalnych kolorach
Zdjęcie w CV powinno pokazywać Cię w sposób naturalny. Nikt nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem Cię na zdjęciu. Niewskazane są wszelkie modyfikacje i filtry kolorystyczne, a już z całą pewnością nie powinno to być zdjęcie czarno białe.
8. Złe proporcje kadru
Proporcje zdjęcia w CV powinny być dostosowane do całego dokumentu. Zdjęcie nie powinno przytłaczać całości. Błędem jest również umieszczenie zbyt małej fotografii, na którą rekruter musi spojrzeć przez lupę. Układ dokumentu również ma znaczenie w kontekście wyboru zdjęcia. Jeśli CV jest przygotowane w pionowej formie klasycznej, to warto umieścić w nim pionowy kadr o naturalnych proporcjach boków 4:3.
9. Niewłaściwy kadr
Zdjęcie do CV powinno obejmować tylko część sylwetki. Może to być ujęcie do pasa, lub kadr zbliżony do zdjęć w dokumentach (popiersie). Kadr zbyt mocno oddalony lub zbyt ściśnięty wygląda mało profesjonalnie i nie zrobi dobrego wrażenia.
10. Zdjęcie o charakterze prywatnym
I w końcu the last but not least… Masz świetne zdjęcia z ostatnich wczasów na Malediwach? Dwa lata temu byłaś z chłopakiem w Dubaju? Doskonale, zostaw je w swoim smartfonie lub albumie rodzinnym. Zdjęcia z prestiżowych wakacji to prawdziwa plaga w dokumentach rekrutacyjnych. Piękne, piaszczyste plaże czy palmy za Twoimi plecami nie zrobią na nikim w dziale HR dobrego wrażenia. Wprost przeciwnie…
Jak powinno wyglądać świetne zdjęcie do CV?
Skoro wiemy już jakich błędów warto unikać, pora skupić się na Jasnej Stronie Mocy. Jak powinny wyglądać profesjonalne zdjęcia do CV? Najlepszym rozwiązaniem jest pójście w kierunku jaki prezentują profesjonalne zdjęcia biznesowe.
Oto podstawowe cechy:
- kadr na jednolitym, najczęściej białym, szarym lub czarnym tle
- perspektywa prezentująca zrównoważone cechy fizyczne
- profesjonalne światło pozwalające uzyskać efekt naturalnego światłocienia
- ubiór spójny z celem wizerunkowym, dresscode’m firmy etc.
- naturalna, pozytywna mowa ciała
Z obiektywnych względów trudno wykonać dobre zdjęcie do CV samodzielnie. A zatem – warto umówić się na profesjonalną sesję biznesową.

Gdzie w Krakowie zrobić zdjęcia do CV?
Jeśli szukasz fotografa który wykona dla Ciebie zdjęcia do CV w Krakowie lub okolicach, zapraszam do siebie. Indywidualna sesja to rozwiązanie dzięki któremu zyskasz świetne zdjęcia wizerunkowe.
Jeśli do Krakowa masz zbyt daleko, poszukaj fotografa bliżej swojego miejsca zamieszkania. Najlepszym wyborem będzie specjalista od fotografii biznesowej (w innych dziedzinach np. w fotografii ślubnej liczą się zupełnie inne umiejętności). Dzięki współpracy z profesjonalnym fotografem mamy pewność, że wyjdziemy z takiej sesji zadowoleni. Poza tym zyskamy profesjonalne zdjęcia do CV i innych kanałów komunikacyjnych.
Atutem sesji indywidualnej jest możliwość wykonania w jej trakcie przekrojowego zestawu zdjęć:
- zdjęcia do CV i innych dokumentów rekrutacyjnych
- zdjęcia profilowe na Linked In, Goldenline
- zdjęcia do komunikacji wewnętrznej, intranetu, stopek e-mail
- portrety biznesowe na stronę www
- zdjęcia biznesowe do różnych publikacji
Być może teraz ich jeszcze nie potrzebujesz. Jednak Twój nowy pracodawca z pewnością doceni fakt, że masz w zanadrzu inne profesjonalne zdjęcia, które firma może wykorzystać w działaniach marketingowych i PR’owych.
Zawsze warto mieć w zanadrzu dobre zdjęcia biznesowe.
Zdjecia do CV – jak się ubrać na sesję?
Teraz kilka słów o tym jak się przygotować do zdjęć. Ubiór jest jednym z najważniejszych elementów naszego wyglądu. W odniesieniu do tego jak powinny wyglądać profesjonalne zdjęcia biznesowe, w tym również zdjęcia do CV, warto pamiętać o podstawowych zasadach:
- ubiór powinien być wygodny i dopasowany do sylwetki
- kolorystyka elementów garderoby zrównoważona, oparta na dopełniających się kolorach
- faktury materiałów bez intensywnych wzorów, najlepiej postawić na jednolite i stonowane
- unikamy prześwitujących lub odbłyskujących materiałów
- rezygnujemy z elementów garderoby z elementami brandowymi, logo itp.
- ograniczamy ilość dodatków do niezbędnego minimum
Reguły te mogą się oczywiście różnić w odniesieniu do różnych branż i społeczności zawodowych, jednak w ujęciu ogólnym są dość uniwersalne.

Czy na zdjęciu w CV można się uśmiechać?
Czy na zdjęciu w CV można się uśmiechać? To jedna z najczęściej wyszukiwanych kwestii związanych ze zdjęciami w CV. Choć wydaje nam się, że zdjęcie uśmiechniętej osoby powinno być odbierane pozytywnie, to nie zawsze tak jest. Pamiętajmy, że osoba przeglądająca dokumenty rekrutacyjne widzi nas często po raz pierwszy w życiu. Może więc mylnie zinterpretować nasz uśmiech. Zalecane jest by na zdjęciu w CV znaleźć równowagę między profesjonalną powagą a luzem. Od pełnej powagi i skupienia twarzy lub twarzy lekkoducha znacznie lepsze wrażenie zrobi pogodne zdjęcie z naturalną, niewymuszoną ekspresją.
Zdjęcia do CV – prostota jest szczytem wyrafinowania
Leonardo da Vinci powiedział kiedyś, że “prostota jest szczytem wyrafinowania”. Ten słynny cytat można z powodzeniem odnieść do zdjęć w CV. Ponad wszystko musisz pamiętać, by zdjęcie w CV nie było przekombinowane i nie odwracało uwagi od tego co najważniejsze– Twojego profesjonalizmu. Proste, czytelne zdjęcie jest znacznie mocniejszym komunikatem niż fotografia usiłująca łączyć wiele wątków.
Jeśli potrzebujesz zdjęć i zamierzasz wkrótce umówić się na sesję, dobrze przemyśl to jak chcesz się zaprezentować. Odrzuć każdy pomysł który wydaje Ci się nieco mniej istotny. Liczą się tylko strzały w sam środek tarczy. Dobre zdjęcie w CV zbliży Cię do celu do którego zmierzasz.
Pamiętaj o niuansach i dostosuj przekaz do okoliczności
Zdjęcie w CV powinno mieć przekaz dostosowany do okoliczności. Zanim wyślesz CV, zawsze warto sprawdzić do kogo adresujesz swój przekaz. Jeśli starasz się o pracę w instytucji finansowej to znacznie lepsze wrażenie zrobisz poważnym zdjęciem w klasycznym, formalnym stroju. Gdy Twoim celem jest praca w mediach, elegancki smart casual z pogodnym wyrazem twarzy wywoła odpowiednie wrażenie. A może warto przed sesją sprawdzić jak wygląda strona/ kanały społecznościowe firmy do której aplikujesz i zaskoczyć rekrutera podobną konwencją w jakiej prezentowani są pracownicy?
Pokaż swoją energię i pozytywne nastawienie lub zaprezentuj zdecydowaną postawę tam, gdzie jest ona szczególnie ceniona. Właśnie dlatego dobrze jest mieć do dyspozycji kilka zdjęć na różne okazje, zamiast wykorzystywać wszędzie ten sam kadr. Zdjęcia do CV to nie tylko profesjonalny wygląd. Jakość przekazu jest również bardzo ważna.
Jak dodać zdjęcie do dokumentu?
Jeśli chcesz dodać zdjęcie do CV i nie wiesz jak to zrobić, wszystko zależy od programu lub aplikacji w których budujesz swoje CV. Najbardziej popularne do takich celów są popularne edytory tekstowe takie jak Word z pakietu Microsoft 365 (płatny) czy Writer z pakietu Apache Open Office (darmowy). Możesz również stworzyć dokument w przeglądarce korzystając z narzędzia Dokumenty Google . W każdym z tych programów bez trudu wstawisz swoje zdjęcie do dokumentu korzystając z opcji przeciągania , skrótu „Ctrl + V” lub wybierając opcję „wstaw obraz”.
Jak przyciąć zdjęcie do CV?
Jeśli posiadasz zdjęcie z sesji w formie cyfrowej, pamiętaj o zmniejszeniu pliku do rozmiarów druku. Zdjęcie w CV powinno być dobrze skomponowane z całym układem, nie powinno niczego przesłaniać ani też być zbyt małe. Najlepsze proporcje kadru to 4:3.
Zdjęcia do CV – podsumowanie
To w jaki sposób przygotowaliśmy swoje CV nie jest gwarancją końcowego sukcesu. Dobre CV może jednak pomóc nam pomyślnie przejść ten etap rekrutacji na którym odpada największa liczba kandydatów. Profesjonalne zdjęcia do CV to dodatkowe punkty na starcie.
Potrzebujesz zdjęć do CV?
Potrzebne są Ci dobre zdjęcia do CV? Jesteś z Krakowa lub okolic?
Umów się na sesję już dziś. Wykonam dla Ciebie profesjonalne zdjęcia do celu autopromocji.

Jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze?
Powinno to być profesjonalne zdjęcie wykonane na jednolitym tle, w naturalnej kolorystyce. Pozytywna mowa ciała i minimum dodatków – oto przepis na dobre zdjęcie do CV.
Czy CV bez zdjęcia jest gorzej odbierane?
Zdaniem rekruterów CV bez zdjęcia ma mniejszą szansę w procesie rekrutacji. Zdjęcie to wyraz profesjonalizmu, otwartości i poważnego podejścia. Dzięki niemu zyskasz dodatkowe punkty.
Czy selfie w CV wystarczy?
Selfie pod wieloma względami różnią się od profesjonalnych zdjęć. Jeśli chcesz być odbierana/y jak profesjonalista, zaprezentuj się profesjonalnie.
Czy zdjęcia do CV trzeba zrobić w studio?
W studio łatwiej jest zrobić zdjęcie na tle które nie odwraca uwagi od osoby na zdjęciu. Zdjęcie do CV w plenerze również jest możliwe, w tym wypadku jednak warto wybrać taki kadr w którym tło będzie jednolite lub mocno rozmyte.
Zdjęcie do CV Kraków – gdzie zrobić?
Jeśli jesteś z Krakowa lub okolic i potrzebujesz zdjęcia do CV, zapraszam na sesję do siebie. Więcej informacji znajdziesz na stronie sesja zdjęciowa