fbpx
portret biznesowy w krakowie

Portret biznesowy- wizerunek lidera

Dzisiejszy wpis poświęcę jednej z najbardziej popularnych form prezentacji w fotografii biznesowej. Portret biznesowy – bo o nim mowa jest złożoną formą, w której często sięgamy po dodatkowe środki wyrazu. Również dzięki nim ma szansę powstać wyszukany, sugestywny wizerunek lidera.

Profesjonalny portret biznesowy 

Profesjonalny portret biznesowy to specjalny typ zdjęć, które obok cech fizycznych szczególnie mocno podkreślają charyzmę i osobowość fotografowanej osoby. Istotą każdego portretu fotograficznego jest przedstawienie osoby na zdjęciu w interesującym, wielowymiarowym ujęciu. Portret biznesowy nie polega na oddaniu ścisłego podobieństwa. Chodzi raczej o tworzenie odpowiedniego wrażenia, wzmocnionego przemyślaną koncepcją.

„Portret biznesowy to barwna, ekspresyjna prezentacja”

W odróżnieniu od klasycznych zdjęć portret biznesowy jest przedstawieniem osoby na zdjęciu w wielowymiarowy sposób. Portrety biznesowe odwołują się w dużym stopniu do komunikacji niewerbalnej, języka gestów i spojrzeń, dzięki którym zdjęcie portretowe staje się ekspresyjną, barwną prezentacją. Twórczy charakter portretu biznesowego pozwala na bardziej kreatywne wykorzystanie w trakcie sesji światła, scenerii i dodatków, w celu nadania zdjęciu większej głębi.

Ważnym etapem pracy nad portretem biznesowym jest cyfrowa postprodukcja fotograficzna. Dzięki zaawansowanej obróbce zdjęcie portretowe nabierze jeszcze bardziej wyrazistego charakteru.

Sesja portretowa – dla kogo?

Siłą portretu biznesowego jest przede wszystkim jego unikalny charakter. Każdy człowiek posiada niepowtarzalną kombinację cech osobowości i walorów fizjonomicznych. Ujęte w ramach dojrzałej kreacji fotograficznej stworzą mocny, sugestywny obraz. Takie zdjęcia z pewnością zwrócą uwagę ze względu na swój prestiżowy charakter.

Biznesowa sesja portretowa to zdjęcia wykonywane najczęściej na potrzeby wizerunkowe osób pełniących czołowe role w firmie. Portrety biznesowe są domeną liderów i managerów, osób pełniących strategiczne funkcje, których wizerunek ma istotny wpływ na postrzeganie marki.

Zdjęcia o charakterze portretów biznesowych są bardzo często wykorzystywane w kampaniach wyborczych, zwłaszcza na wszelkiego rodzaju billboardach i reklamach wielkoformatowych. Widzimy je również bardzo często na okładkach prestiżowych magazynów biznesowych.

portret biznesowy

Portrety biznesowe – komunikacja niewerbalna

Portrety biznesowe tym różnią się od typowych zdjęć biznesowych, że w większym stopniu posługują się kreacją fotograficzną. Duże znaczenie w portrecie biznesowym odgrywa komunikacja niewerbalna, akcentująca cechy przypisywane liderom. Charyzmatyczny przywódca to człowiek z pasją i energią, pozytywny i konsekwentny. Podkreślenie tych walorów nadaje fotografii mocnego, ekspresyjnego wyrazu.

Przemyślana mowa ciała w portrecie biznesowym pozwala na wyróżnienie tych cech osobowości i charakteru na których najbardziej nam zależy.

Fotografia portretowa – co jest najważniejsze?

Portret biznesowy podlega tym samym regułom co klasyczny portret fotograficzny. W fotografii portretowej centralnym obszarem jest zawsze twarz modela, głównie jego oczy. Spojrzenie prosto w obiektyw wzmacnia kontakt między osobą na zdjęciu a odbiorcą. To właśnie od wyrazu twarzy, mimiki, spojrzenia w głównej mierze zależy wymowa zdjęcia portretowego. 

W portrecie biznesowym twarz modela również stanowi centrum kadru. To na niej w pierwszej kolejności skupia się uwaga odbiorcy. Jednak portret biznesowy to więcej niż zwykłe zdjęcie portretowe. To spójna kompilacja komunikatów mających wywrzeć na odbiorcy określone wrażenie. Ubiór, dodatki czy poza powinny być przemyślanym dopełnieniem koncepcji zdjęcia. Pośrednią rolę odgrywa również przestrzeń w której wykonano sesję. Tło powinno harmonijnie komponować się z głównym tematem fotografii. 

Pomysł na portret biznesowy

Pomysł na portret biznesowy powinien wynikać z głównych założeń prezentacji. Portret biznesowy może wspierać kreowanie wizerunku od podstaw. Może również zmieniać wizerunek już istniejący, ocieplając go lub mocniej podkreślając jego atrybuty przywódcze.

Pomysł i forma zależą więc w głównej mierze od wyznaczonego celu prezentacji. Kiedy już określimy priorytety wizerunkowe, należy zastanowić się nad szczegółami. Stylizacja, ubiór i dodatki, czy choćby zestawienie kolorów będą odpowiedzialne za estetykę i styl. W niektórych sytuacjach lepiej będzie postawić na klasyczną elegancję. W innych sprawdzi się swobodna, lecz wciąż elegancka nonszalancja. Ostatnim etapem budowania koncepcji portretu biznesowego jest wybór scenerii- miejsca i tła. Zdjęcie osoby siedzącej przy eleganckim biurku, z biblioteczką wypełnioną fachową literaturą w tle to klasyka portretu biznesowego. Podobnie jak zdjęcia z laptopem, lub fotografie z efektownymi wieżowcami w tle. Pomysły na portret biznesowy mogą odchodzić od kanonów, kreując przekaz zgodny z filozofią firmy. Ich wspólnym mianownikiem jest profesjonalna, wyrazista prezentacja.

Ważnym czynnikiem podczas realizacji sesji zdjęciowych jest porozumienie na płaszczyźnie koncepcji, planu działania i wyznaczonego celu. Dobra relacja fotografa z modelką/ modelem to zdaniem najsłynniejszych fotografów portretowych – z Annie Leibovitz na czele – klucz do sukcesu. 

portret biznesowy

Cena sesji – ile kosztuje portret biznesowy?

Ile kosztuje portret biznesowy? Wycena sesji zdjęciowej uzależniona jest od kilku czynników. Ostateczny kształt sesji jak również kosztów z nią związanych kształtują się w oparciu o oczekiwania klienta. Dodatkowe czynniki mające wpływ na koszt sesji portretowej to między innymi udział wizażystki/ stylistki, wynajem specjalnej lokalizacji na realizację sesji zdjęciowej czy specjalne oczekiwania co do postprodukcji. Choćby dlatego każda sesja portretowa wymaga indywidualnych ustaleń.

Portrety biznesowe w Krakowie

Jeśli interesuje Państwa portret biznesowy w Krakowie, na sesję portretową możemy umówić się niemal z dnia na dzień. Fotografuję na terenie województw małopolskiego i śląskiego. Dojazd w inne regionu również nie stanowi problemu.

Zachęcam do kontaktu w trakcie którego porozmawiamy o Państwa potrzebach wizerunkowych, ustalimy plan działania i szczegóły sesji.

Zapraszam do współpracy


Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dla innych: