fotografie nieruchomości

Zdjęcia obiektów i wnętrz – poznaj 10 tricków czołowych fotografów

Jak powinny wyglądać dobre zdjęcia obiektów i wnętrz? Na co zwrócić uwagę, podejmując współpracę z fotografem? Szukając odpowiedzi na te pytania najlepiej odwołać się do autorytetów. W dzisiejszym poście zebrałem 10 kluczowych zasad, jakimi w swej pracy kierują się czołowi fotografowie obiektów i wnętrz, tacy jak Mike Kelley, Paul Dyer czy Scott Frances. Zobacz jak sprawić, by zdjęcia przyciągnęły uwagę potencjalnych klientów, podkreśliły największe atuty Twojej oferty i przyspieszyły sprzedaż.

Zdjęcia obiektów i wnętrz – 10 uniwersalnych zasad

Każda nieruchomość jest inna, każda posiada swoje unikalne cechy, które należy umiejętnie uchwycić, chcąc podkreślić jej zalety i charakter. Dlatego też każda sesja zdjęciowa obiektów i wnętrz wymaga indywidualnego podejścia. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, profesjonalny fotograf musi wykazać się znajomością najważniejszych zasad w fotografowaniu nieruchomości, układu jej wnętrza, oświetlenia etc.

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi w swej pracy kierują się najbardziej znani fotografowie obiektów i wnętrz. Oto 10 najważniejszych:

Realistyczna perspektywa

Zasada numer jeden brzmi – zdjęcia obiektów i wnętrz powinny wyglądać naturalnie. A co to właściwie oznacza? Przede wszystkim zdjęcia powinny prezentować obiekt bez przerysowanej perspektywy, optycznego powiększania użyciem szerokokątnej ogniskowej itd. Klient podczas wizyty w obiekcie, który chce kupić lub wynająć, powinien zobaczyć ten sam obraz co prezentowany na zdjęciach. Fotograficzne triki warto stosować z umiarem, tworząc atrakcyjny, zgodny z rzeczywistością zestaw zdjęć.

zdjęcia obiektów i wnętrz

Naturalne kolory

Zdjęcia obiektów i wnętrz powinny być prezentowane w naturalnej kolorystyce. Tutaj nie przydadzą nam się filtry z Instagrama, modne wybledzenia czy przesadzone nasycenia. Wszelkie eksperymenty z kolorystyką nie wpłyną na poprawę atrakcyjności, a jedynie zniekształcą faktyczny obraz. Jeśli więc publikujesz zdjęcia nieruchomości w Internecie, nie daj się skusić dostępnym w aplikacjach efektom specjalnym.

Sprzyjające warunki pogodowe

Jeśli chcemy, by nasz obiekt przyciągał wzrok i budował pozytywne wrażenia u odbiorcy, widok za oknem, lub w bezpośrednim sąsiedztwie też mają znaczenie. Zdjęcia obiektu powinny być wykonane przy dobrej pogodzie i w odpowiedniej porze dnia. Dotyczy to również zdjęć wnętrz. Warto w tej kwestii skonsultować się z fotografem, ponieważ uwzględnienie przed sesją ułożenia nieruchomości (zwłaszcza okien) w odniesieniu do stron świata, aktualnej pory roku czy warunków pogodowych ma zasadniczy wpływ na rezultaty.

Światło dzienne – zawsze, kiedy można

Zdjęcia obiektów i wnętrz zawsze najlepiej prezentują się w naturalnym, dziennym oświetleniu. Naturalne świało, a więc to wpadające przez okna i przeszklenia jest najlepszym rozwiązaniem dla fotografii indoor’owej. Naturalny rozkład świateł i cieni tworzy przyjemny dla oka obraz. Wszędzie tam, gdzie można zaprezentować nieruchomość bez wykorzystania dodatkowego światła sztucznego, warto te walory wykorzystać.

zdjęcia obiektów i wnętrz

Światło sztuczne – gdy trzeba, lub… warto

W pewnych warunkach światło naturalne może okazać się niewystarczające. Wówczas warto wspomagać się światłem sztucznym, pamiętając o kilku kwestiach. W pierwszej kolejności należy zadbać o jednolitą temperaturę barwową żarówek/ świetlówek, by światło we wnętrzach tworzyło spójną, harmonijną całość. Światło sztuczne można też mieszać ze światłem naturalnym, doświetlając jedynie te miejsca, w których deficyty światła mają negatywny wpływ na istotne elementy kadru.

Uporządkowana przestrzeń

Porządek i ład to podstawa dobrych prezentacji obiektów i wnętrz. Przed wykonaniem zdjęć warto upewnić się, że przestrzeń jest schludna i wszystkie zbędne, czy zużyte elementy zostały usunięte z pola widzenia. Mało estetyczne dodatki, a także pozostawione przypadkowo przedmioty, takie jak ubrania, papiery czy naczynia, mogą zakłócać harmonię obrazu. Dotyczy to również kabli i przewodów elektrycznych, które warto schować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

zdjęcia wnętrz

Minimalizm w kadrze

Kelley sugeruje, aby ograniczyć ilość zbędnych przedmiotów w kadrze, aby wnętrze wyglądało na przestronne i eleganckie. Jeśli więc fotografowane wnętrza są zatłoczone, warto przed sesją zastanowić się nad zmianami aranżacji. Minimalizm to cecha profesjonalnych, nowoczesnych kadrów. Reklamowe zdjęcia obiektów i wnętrz wiele na tym zyskują.

Czystość

Czystość na zdjęciach obiektów i wnętrz ma ogromne znaczenie, ponieważ stanowi dla odbiorcy informację, że nieruchomość jest zadbana i dobrze utrzymana. Z kolei brud czy bałagan mogą budzić negatywne skojarzenia związane z dodatkowymi problemami, takimi jak konieczność generalnego sprzątania czy przeprowadzania napraw. Przed sesją zdjęciową dobrze jest dokładnie umyć okna i zadbać w szczególności o powierzchnie odbijające światło, na których mogą być widoczne ślady palców czy smugi. Jeśli podczas sesji wykonywane są zdjęcia nieruchomości z drona, należy również – w miarę możliwości- zadbać o otoczenie.

zdjęcia wnętrz

Drobne niedoskonałości

Zdjęcia obiektów i wnętrz nie muszą być idealne. Czasem warto zostawić w kadrze drobne niedoskonałości, takie jak uchylone drzwi, niedbale ułożona poduszka na kanapie czy książka pozostawiona na stole. Takie „niedoskonałości” nadają zdjęciom naturalności i autentycznego charakteru. W przeciwieństwie do sterylnych, perfekcyjnie uporządkowanych przestrzeni, które często wyglądają sztucznie i zbyt reklamowo, te drobne elementy sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przyjazne i zachęcające.

Przemyślane dodatki

Wykonując zdjęcia wnętrz dobrze jest zadbać o dodatki, dzięki którym fotografowana przestrzeń będzie wyglądać bardziej naturalnie. Kwiaty w wazonie, misa z owocami na kuchennym blacie, gazeta na stoliku, każdy z tych detali sprawia, że cała prezentacja ma bardziej naturalny charakter. Polecane jest skorzystanie z opcji home-stagingu, zwłaszcza w przypadku większych realizacji.

zdjęcia obiektów i wnętrz

Zdjęcia wnętrz i obiektów – podsumowanie

Zdjęcia wnętrz i obiektów prezentowane w serwisach ogłoszeniowych, katalogach i mediach społecznościowych to pierwsze, co zobaczy Twój potencjalny klient. Zadbaj o jego pozytywne wrażenia, a szybciej osiągniesz swój cel.

Jeśli szukasz fotografa do sesji zdjęciowej nieruchomości w Małopolsce, zapraszam do kontaktu.

Dariusz Kempny – fotograf
tel. 503 950 939
info@dariuszkempny.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dla innych: