pozowanie do zdjęć

Jak pozować do zdjęć?

Jak pozować do zdjęć? Jak złapać odpowiedni luz na sesji zdjęciowej i dać z siebie wszystko nawet jeśli na sam dźwięk migawki paraliżuje nas stres? Postaram się odpowiedzieć dziś na najczęściej zadawane pytania dotyczące trudnej sztuki dobrego pozowania do zdjęć.

Profesjonalne pozowanie do zdjęć

Profesjonalne pozowanie do zdjęć nie jest łatwe. Wymaga olbrzymiej ilości treningów, wyrzeczeń i długich godzin spędzonych na planach zdjęciowych. Ktoś kiedyś powiedział, że modeling to wyższa szkoła zaangażowania, pokory i cierpliwości. Coś w tym jest. Już samo przygotowanie do zdjęć zajmuje de facto znacznie więcej czasu niż czyste fotografowanie. Organizacja profesjonalnych sesji zdjęciowych opiera się na niezliczonej ilości przymiarek, testów, charakteryzacji i poprawek, ponieważ zanim błysną flesze wszystko musi wyglądać perfekcyjnie.

A to przecież dopiero początek. Profesjonalna modelka musi umieć pokazać się z jak najlepszej strony, w każdej sytuacji. I to bez względu na okoliczności, w tym zmęczenie spowodowane wielogodzinnymi przygotowaniami. Właśnie dlatego profesjonalne modelki i profesjonalni modele cenne doświadczenie w pozowaniu zdobywają długimi latami.

pozowanie

Sesja z niedoświadczoną modelką/ modelem

Modelki i modele nieprofesjonalni mają znacznie łatwiej. Oni w głównej mierze mogą polegać na doświadczeniu fotografa, jego intuicji, dobremu oku i zdolnościach interpersonalnych, pozwalających sprawnie pokierować przebiegiem każdej sesji zdjęciowej. Sesja z niedoświadczoną modelką czy modelem to odpowiedzialność spoczywająca na barkach fotografa. Przyjrzyjmy się temu z perspektywy zdjęć biznesowych.

Sesja biznesowa zwykle trwa godzinę, czasem nieco dłużej. W takich okolicznościach trzeba szybko przygotować plan zdjęciowy, opracować światło, zadbać o wszystkie szczegóły. Później nie wystarczy jedynie ustawienie modela w odpowiedniej pozie, ale również – a może przede wszystkim – nawiązanie z nim kontaktu i wsparcie w przełamaniu stresu. Techniki mogą być różne. Czasem wystarczy parę słów na powitanie, czasem lepiej sprawdzi się swobodny small talk w trakcie przygotowywania setupu czy żarty podczas fotografowania. Jest to niezwykle ważne, ponieważ bez poprawnej relacji nie ma mowy o dobrych zdjęciach. Dlatego sesja zdjęciowa z niedoświadczoną modelką/ modelem jest w 99% odpowiedzialnością fotografa. Ten jeden pozostały procent to właściwie świadomość osoby fotografowanej w wyborze odpowiedniego specjalisty od zdjęć.

Jeśli brakuje komuś doświadczenia w pozowaniu warto zdać się na fotografa. Można również wykonać pewien wysiłek przed sesją, dzięki któremu zdjęcia będą jeszcze lepsze. A zatem…

Pozowanie przed lustrem

Chcąc czuć się bardziej komfortowo przed obiektywem aparatu warto dzień przed sesją poćwiczyć pozowanie przed lustrem. Jak to zrobić? To bardzo proste:

 • Znajdź w Internecie zdjęcia które z jakichś względów Ci się podobają. Wpisz w wyszukiwarkę hasło męskie zdjęcia biznesowe lub kobieca sesja biznesowa. Wybierz swoje ulubione kadry.
 • Przed lustrem postaraj się stanąć w podobnych samych pozach. Czy to co widzisz jest odpowiednie dla Ciebie? Czy czujesz się swobodnie w takiej pozie? Możesz również spróbować coś delikatnie zmienić/ zmodyfikować, być może Twój pomysł okaże się jeszcze lepszy niż oryginał.
 • W miejscu w którym wisi lustro postaraj się na chwilę zgasić/ zaświecić światło. Zaobserwuj jak zmienia się to co widzisz.
 • Poćwicz naturalny uśmiech. Możesz w tym czasie pomyśleć o czymś miłym, poszukać jakichś pozytywnych skojarzeń w swojej głowie. A może ktoś Cię rozweseli? Każdy sposób jest dobry.
 • Poproś kogoś o zrobienie paru zdjęć telefonem. Poproś go również o ocenę. Sam/a nie jesteś w stanie odnieść się obiektywnie do tego co widzisz w lustrze.
 • Wybrane zdjęcia zapisz w swoim telefonie i pokaż fotografowi na sesji. Może to być bardzo pomocna ściągawka dla Was obojga.

Pozowanie a różnica w percepcji

Tak przygotowana/y na sesji będziesz czuć się bardziej komfortowo. Zyskasz większą świadomość swojego ciała i będziesz lepiej rozumieć jak pozować do zdjęć. Nawet jeśli w dniu sesji onieśmieli Cię widok profesjonalnego aparatu fotograficznego, szybciej o tym zapomnisz i skupisz się na dobrym pozowaniu.

pozowanie do zdjec

Jak pozować do zdjęć w dniu sesji? Przede wszystkim warto słuchać wskazówek fotografa mając świadomość, że to jak on widzi nas w danej pozie jest bardziej obiektywne od tego jak my sami się w niej czujemy. Podczas sesji zdjęciowych często rozmawiam z moimi klientami o tym, na czym polega różnica w postrzeganiu. Dla przykładu: dłoń ze złożonymi palcami z punktu widzenia modela może wydawać się zupełnie naturalna, natomiast z perspektywy fotografa może wyglądać jak zaciśnięta pięść, co np. w fotografii biznesowej nie jest korzystne. Właśnie dlatego percepcja fotografa ma podczas sesji zdjęciowych zasadnicze znaczenie dla efektów.

Zwykle staram się unikać póz które u osoby fotografowanej wywołują poczucie dyskomfortu. Zawsze mam w zanadrzu inny pomysł. Zawsze też pytam o lepszy i gorszy profil, ponieważ to jedna z tych kwestii które (szczególnie u kobiet) są czasem palącym problemem. Do tego wszystkiego potrzebna jest wzajemna otwartość, zaufanie i swobodna komunikacja, w której możemy razem wypracować świetne ujęcia, cieniując ewentualne niedostatki i mankamenty.

Naturalność vs sztuczność

Wiele osób twierdzi, że kluczem do udanej sesji zdjęciowej jest to, by na zdjęciach wyglądać naturalnie. Osobiście nie do końca się z tym zgadzam. Tak zwany naturalny wygląd jest często wyrazem akceptacji dla własnych niedoskonałości. Tymczasem sesja zdjęciowa może być niepowtarzalną okazją do tego, by zaprezentować się po prostu lepiej, uwypuklić swoje atuty i ukryć ewentualne wady. Z każdej osoby pozującej do zdjęć można wyciągnąć znacznie więcej niż tylko ową „naturalność”. Zdjęcia z sesji, a już na pewno zdjęcia biznesowe powinny zaprezentować najlepszą możliwą wersję osoby fotografowanej, jej najlepszych cech fizycznych, charakterologicznych i tych związanych z temperamentem. Jeśli uda się to uchwycić i odpowiednio skompilować, zdjęcia będą zabójczo dobre 🙂

Jest oczywiście również druga strona medalu. Przesadne idealizowanie zdjęć również nie jest wskazane. Przeciwwagą dla naturalności jest sztuczność która – zwłaszcza w odniesieniu do zdjęć – ma mocno pejoratywne zabarwienie. Warto więc uważać, by niechcący nie przekroczyć tej subtelnej granicy.

Jak pozować do zdjęć – 10 dobrych rad

Na temat tego jak pozować do zdjęć napisano wiele poradników. Zebrałem 10 rad które z punktu widzenia zdjęć biznesowych wydają mi się najbardziej istotne.

 1. Nie garb się. Skulona, pokrzywiona sylwetka na zdjęciach niemal zawsze wygląda źle.
 2. Wybierz swój lepszy… lub po prostu ulubiony profil twarzy. Nawet jeśli to Twoja fanaberia, będziesz czuć się bardziej komfortowo.
 3. Nie stawaj na wprost obiektywu. Taki układ jest dobry wyłącznie dla ujęć typu klasyczny headshot. Pozycja pół-boczna jest optymalna dla większości dobrych ujęć.
 4. Jeśli ważysz kilka kilogramów za dużo, postaraj się nie sklejać ze sobą nóg, nie przyciskaj też ramion do ciała. Bez względu na pozę i układ ramion zostaw zawsze trochę powietrza między nimi a korpusem.
 5. Staraj się wysuwać szczękę delikatnie do przodu. Dzięki temu obiektyw fotograficzny „wyrówna” proporcje między tym co widzi bliżej i dalej.
 6. Przed wykonaniem ujęcia wciągnij mocno powietrze. Dzięki temu wyprostujesz kręgosłup i zmniejszysz obwód brzuszka.
 7. Staraj się ściągać do tyłu łopatki. To również pomoże wyprostować sylwetkę i wysmuklić ramiona/ szyję.
 8. Pozując staraj się przenieść ciężar ciała na nogę wykroczną (tę bliżej fotografa). Dzięki temu sylwetka wygląda lepiej.
 9. Nie uśmiechaj się na siłę. Jeśli nie potrafisz zdobyć się na naturalny uśmiech, postaw na pogodną i wyluzowaną twarz.
 10. Nie spinaj się zbytnio pozując do kolejnych ujęć. Nie zaciskaj palców, nie usztywniaj głowy. Delikatny luz w obrębie całego ciała pozwoli wypracować bardziej naturalne pozy.

Już mniej więcej wiesz jak pozować do zdjęć. Każda z tych wskazówek pomoże w wykonaniu świetnych zdjęć nawet osobom nie mającym żadnego doświadczenia w pozowaniu.

Pierwsza profesjonalna sesja

Potrzebujesz profesjonalnych zdjęć biznesowych? Nigdy wcześniej nie brałaś/eś udziału w sesji zdjęciowej?

Zapraszam do kontaktu. Omówimy wszystkie szczegóły i działamy!

zdjęcie biznesowe damskie