Sesja foto

Sesja fotograficzna – w studio czy w plenerze?

Sesja foto to opcja po którą sięga coraz więcej firm chcących zadbać o swój wizerunek. Jeśli w niedalekiej perspektywie planują Państwo wykonanie indywidualnej lub firmowej sesji zdjęciowej, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jakich zdjęć potrzebujemy i jakie cele wizerunkowe chcemy z ich pomocą osiągnąć.

Odpowiedź na pytanie „na jakich zdjęciach nam zależy” jest kluczowa. Określenie stylu, a więc tego czy mają to być np. ujęcia mniej lub bardziej formalne, wyważone lub nieco bardziej ekspresyjne, uruchamia szereg innych decyzji związanych z opracowaniem koncepcji.

Jedną z nich będzie wybór odpowiedniego miejsca na sesję. Do wyboru mamy trzy możliwości:

Sesja foto w studio

Sesja zdjęciowa w studio fotograficznym to klasyczny typ sesji biznesowej. Przestrzeń studyjna pozwala na wykonanie zdjęć na jednolitym, jednokolorowym tle (z możliwością szybkiej zmiany koloru tła), z wykorzystaniem profesjonalnego oświetlenia, modyfikatorów itp. Pozwala to na egzekucję kreatywnych, sugestywnych portretów biznesowych.

Najbardziej popularne zdjęcia biznesowe w studio to:

 • Indywidualne portrety biznesowe
 • Grupowe portrety biznesowe
 • Zdjęcia profilowe na LinkedIn, Facebook itd.
 • Zdjęcia do dokumentów
 • Zdjęcia do CV

Zdjęcia w studio to ściśle określony typ zdjęć, a więc sesja wiąże się z pewnym ograniczeniem. Jednocześnie fotografia studyjna to najbardziej rozpowszechniony typ zdjęć wizerunkowych. Przykładem może być ta sesja studyjna w stylu smart casual.

Sesja foto w siedzibie firmy

Sesja zdjęciowa w siedzibie firmy to najbardziej popularny typ biznesowej sesji zdjęciowej. Zdjęcia wykonywane w miejscu pracy to przede wszystkim sprawna organizacja i realizacja planu zdjęciowego dla wielu osób, bez konieczności dojazdu każdej z nich np. do studia fotograficznego.

Sesja w firmowej siedzibie to również możliwość prezentacji walorów obiektu lub wnętrz, uwypuklenia elementów identyfikacji wizualnej, kreowania atrakcyjnego oblicza firmy etc.

Najbardziej popularne zdjęcia w siedzibie firmy to:

 • Indywidualne portrety biznesowe
 • Grupowe portrety biznesowe
 • Zdjęcia profilowe do celów komunikacji wewnętrznej
 • Zdjęcia sytuacyjne w trakcie pracy, spotkań, relaksu etc.

Sesja fotograficzna w siedzibie firmy to możliwość wykonania szerokiego wachlarza ujęć do różnych zastosowań. Jej uniwersalny charakter z pewnością leży u podstaw jej popularności.

Sesja foto

Sesja foto w plenerze

W sprzyjających warunkach pogodowych istnieje również możliwość wykonania biznesowej sesji zdjęciowej w warunkach plenerowych. Tego typu zdjęcia pozwalają na dużą dozę kreatywności w zakresie wyboru miejsca sesji, wykorzystania walorów światła naturalnego etc.

Najbardziej popularne zdjęcia biznesowe w plenerze to:

 • Indywidualne portrety biznesowe
 • Grupowe portrety biznesowe
 • Zdjęcia lifestyle’owe

Zdjęcia z sesji plenerowych cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na swój nieszablonowy charakter i mniej formalny styl.

Gdzie najlepiej wykonać zdjęcia biznesowe?

Wybór miejsca sesji powinien być spójny z naszymi potrzebami wizerunkowymi. Planując współpracę z fotografem warto również wziąć pod uwagę czynniki organizacyjne. Jest to szczególnie istotne w przypadku sesji wieloosobowych.

Jeśli nie wiemy który sesja foto byłby najbardziej odpowiedni dla nas lub naszej firmy, warto skonsultować się z fotografem. Można również posłużyć się stylistyką branży którą reprezentujemy. Traktujmy to jednak jako ogólną podpowiedź, a nie gotowy wzór do naśladowania. Nie warto wyważać otwartych drzwi, ale na tle konkurencji z pewnością warto zaprezentować się ciekawie i oryginalnie.

Innych zdjęć będzie potrzebował prawnik, trener personalny, przedszkolanka czy finansista. Inne będą więc drogi wiodące do osiągnięcia określonego celu wizerunkowego. Sesji zdjęciowej nie robi się wyłącznie dla samego faktu posiadania profesjonalnych zdjęć. Zdjęcia biznesowe mają nas reprezentować a jednocześnie wspierać nasze działania.

O czym jeszcze warto pamiętać przed sesją?

Miejsce sesji to oczywiście nie wszystko. Przed każdą sesją zdjęciową warto starannie przemyśleć kilka kwestii mających również istotny wpływ na efekt jaki chcemy uzyskać. Najważniejsze z nich to:

 • Odpowiedni ubiór, kolorystyka i dodatki (biżuteria, ozdoby)
 • Zabiegi pielęgnacyjne- makijaż, fryzura, manicure, zarost
 • Przygotowanie miejsca- usunięcie niepożądanych elementów, kabli etc.
 • Przygotowanie akcesoriów dodatkowych (telefon, notatnik…)

Dobrze zaplanowana i przygotowana szczegółowo sesja zdjęciowa pozwala w pełni skupić się na wykonaniu profesjonalnych kadrów, pozwala na powtórki ujęć i pożądane modyfikacje. Dzięki temu jej przebieg będzie płynny a efekt finalny spełni wszelkie oczekiwania.