sesja lifestyle kraków

Sesja plenerowa

Sesja plenerowa to ciekawa propozycja dla osób potrzebujących zdjęć wizerunkowych w nieszablonowym, nowoczesnym stylu. Zdjęcia plenerowe mają swoje niewątpliwe zalety i przewagi, dlatego warto rozważyć taką sesję jako alternatywę do klasycznej sesji fotograficznej w studio.

Sesje biznesowe w plenerze – czy to ma sens?

Czy biznesowa sesja plenerowa ma sens? Zdecydowanie tak! Fotografia biznesowa już dawno wyszła poza utarte schematy, a sesje plenerowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego zwłaszcza, że w warunkach plenerowych mogą powstać zdjęcia, na zrobienie których nie ma szans w studio czy w siedzibie firmy.

Organizacja biznesowych zdjęć w plenerze może być dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli chcesz mieć zdjęcia wykraczające poza poza standardowe portrety na białym tle, lub zdjęcia w biurowym środowisku. Profesjonalny, spójny wizerunek można zaprezentować również w pełni za sprawą „sesji pod chmurką”.

sesja plenerowa

Atuty sesji plenerowej

Sesja plenerowa poza ograniczeniami wynikającymi ze zmiennej aury ma szereg mocnych atutów. To przede wszystkim:

  • naturalne światło sprzyjające dobrym zdjęciom
  • większa swoboda wpływająca na bardziej naturalne efekty
  • możliwość wykonania różnego typu ujęć, od klasycznych portretów po lifestyle
  • nieograniczony wybór scenerii do zdjęć
  • oryginalne rezultaty

Sesja w plenerze w stylu biznesowym to mniej formalny, a zarazem profesjonalny charakter zdjęć.

Najlepsza pogoda na sesję zdjęciową

Planując sesję plenerową, musimy liczyć się z aktualnymi prognozami meteo. Jaka jest najlepsza pogoda na taką sesję? Utarło się przekonanie, że piękna i słoneczna. Otóż… niekoniecznie. Słoneczny dzień może wprawiać nas w doskonały nastrój i… to właściwie jedyna zaleta w odniesieniu do sesji zdjęciowej. Zdjęcia w pełnym słońcu sprawiają, że mrużymy oczy, a pod nosem, brodą i oczami powstają ostre, źle wyglądające cienie.

Optymalne warunki do zdjęć to temperatura rzędu 15-25 stopni i niebo całkowicie lub częściowo zasłonięte chmurami. Dzięki takiemu „parasolowi” światło jest równomiernie rozproszone i bardziej plastyczne, co pozwala uzyskać przyjemne dla oka kadry.

sesja zdjęciowa w plenerze

Sesja w słoneczny dzień – jak sobie radzić?

Jeśli sesja mimo wszystko ma odbyć się przy pięknej pogodzie, to na zdjęcia warto wybrać taką porę dnia, w której słońce nie świeci na nas z góry. Im mniejszy kąt padania światła słonecznego tym lepiej dla naszych zdjęć. Najlepsze będą godziny poranne lub popołudniowe, to zaś w zależności od pory roku (o tym piszę nieco niżej). W innym wypadku warto szukać zacienionych miejsc, gdzie światło na twarzy i sylwetce modeli będzie harmonijnie wyrównane.

Można także zamówić droższy wariant sesji z pełnym zestawem oświetlenia fotograficznego, które zdominuje światło zastane i pozwoli wykonać zdjęcia w każdych (lub niemal każdych) warunkach.

Przyjrzyjmy się teraz warunkom do wykonania sesji plenerowej w zależności od pory roku.

Wiosenna sesja plenerowa

Wiosna to idealna pora na sesję plenerową. Rosnące temperatury i wydłużający się dzień wyzwalają w każdym pokłady kreatywnej energii. Stwarza to świetne okoliczności do wykonania listy zadań jakie stawia przed sobą udana sesja plenerowa. Jeśli dodatkowo zamierzamy wykonać sesję w naturalnej, zielonej scenerii, to budząca się do życia przyroda zaoferuje nam wyjątkowo soczyste i witalne kolory w tle. Marzec, kwiecień i maj bywają jednak dość kapryśne jeśli chodzi o warunki pogodowe, co może być pewną niedogodnością w planowaniu sesji wiosennej.

Polecane godziny sesji wiosennych to przedziały 9:00- 11:00 i 16:00- 19:00.

Letnia sesja w plenerze

Letnie sesje w plenerze są (paradoksalnie) najbardziej powszechne. Nic dziwnego, ciepło zachęca nas do wyjścia na zewnątrz, a odpowiedni poziom witaminy D3 wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że mocno świecące słońce (poza tym o czym pisałem powyżej) może być uciążliwe dla osoby pozującej np. w garniturze czy garsonce. Może również dosłownie stopić przygotowany na sesję makijaż. Dlatego letnie sesje polecam wykonywać w godzinach porannych/ popołudniowych i przy umiarkowanie wysokich temperaturach. Latem warto również uważać na nadmierną lub nierównomierną opaleniznę, która na zdjęciach biznesowych może wyglądać niekorzystnie.

Idealne godziny letnich sesji w plenerze to przedział poranny 8:00- 11:00 i popołudniowy 17:00- 20:00.

Jesienna sesja outdoorowa

Jesień jest perfekcyjnym czasem na outdoor’ową sesję zdjęciową. Przede wszystkim we wrześniu, październiku i listopadzie (zwłaszcza jego pierwszej połowie) na zewnątrz panują wręcz doskonałe warunki do zdjęć. Słońce zwykle świeci przez chmury, a temperatura jest odpowiednia. Przeszkodą może być deszcz, który w jesienne miesiące lubi pojawiać się częściej niż w innych porach kalendarzowych. Warto również pamiętać, że im bliżej końca roku tym dzień jest krótszy. Warto zatem planować godziny sesji mając na uwadze to, że jeśli będziemy się ociągać, to pod koniec może zabraknąć światła 🙂

Sesja plenerowa jesienią to pomysł który warto zrealizować w przedziale 9:00- 16:00.

Plener zimowy

Grudzień, styczeń i luty to miesiące z najmniejszym potencjałem na konwencję w jakiej mieści się sesja plenerowa. Oczywiście również w tych miesiącach zdarza mi się fotografować w plenerze, jednak niskie temperatury i konieczność założenia na siebie dodatkowej odzieży mogą skutecznie zniechęcać osoby zainteresowane do takich sesji. Dlatego zimą zapraszam przede wszystkim na sesje indywidualne w ciepłym i przytulnym studio 🙂

Warto wziąć poprawkę na to, że w ostatnich latach pogoda potrafi nas zaskakiwać. Przykładem jest tegoroczny (2023) początek maja z temperaturą rzędu… 5 stopni. Zanim umówimy się na sesję, warto rzucić okiem na prognozy pogodowe.

sesja casual biznes

Najlepsze miejsca na sesję outdoor’ową w stylu biznesowym

Żadna sesja plenerowa nie obejdzie się bez wyboru odpowiedniego miejsca. Warunki plenerowe otwierają przed fotografem biznesowym i jego modelem/ modelką nieograniczone możliwości co do wyboru lokalizacji. Najlepsze miejsca na sesję outdoor’ową w stylu biznesowym to takie, które będą odpowiednie do efektu jaki chcemy uzyskać. Różnie może to wyglądać w odniesieniu do różnych zawodów, formy w jakiej komunikujemy się ze swoimi klientami czy partnerami biznesowymi etc.

Jeśli chcesz wykonać mocne zdjęcia z klasycznym, biznesowym szlifem, polecam lokalizacje z nowoczesną zabudową, szkłem i metalem. W samym tylko Krakowie jest takich miejsc całe mnóstwo.

Jeśli zdjęcia z sesji plenerowej mają mieć otwarty, lifestyle’owy charakter, warto wybrać coś z przestrzeni miejskiej. Kafejki na otwartym powietrzu, zdjęcia typu street, nieformalne zdjęcia na rowerze czy w trakcie joggingu – każdy pomysł wpisujący się w twój styl życia i wartości które chcesz podkreślić wart jest rozważenia.

Jeśli zależy Ci na wykonaniu cieplejszych, bardziej naturalnych zdjęć, dobrym pomysłem będzie sesja w parku, czy zdjęcia na otwartej przestrzeni typu łąka.

Miejscem sesji plenerowej może być również lokalizacja narzucająca bezpośrednie skojarzenia z formą aktywności zawodowej. Trener personalny będzie znacznie bardziej wiarygodny w miejscu gdzie mieści się np. siłownia na świeżym powietrzu, niż na tle super nowoczesnego wieżowca.

Więcej o tym jak powinny wyglądać zdjęcia biznesowe przeczytasz w linkowanym poście.

Jak przygotować się do sesji w plenerze?

Planując sesję plenerową warto zadbać o wygodny ubiór w stylu, w którym chcemy się zaprezentować. Kolory poszczególnych części garderoby powinny się harmonijnie dopełniać. Warto również pomyśleć o dodatkach, zarówno tych wchodzących w zakres naszego osobistego wyglądu, jak również wspomagających budowanie określonego kontekstu zdjęć (notes, laptop, rower etc.). Generalnie polecam zdrowy umiar w każdej kwestii. Sesja plenerowa ma zaprezentować nas w atrakcyjny, ale naturalny dla nas sposób.

Osobną kwestią w przypadku sesji kobiecej jest dobry makijaż, w który zdecydowanie warto zainwestować.

Sesja plenerowa – ile kosztuje i co zawiera?

Cena sesji plenerowej nie jest w moim przypadku narzucona jakimś odgórnym cennikiem. Staram się, by koszt sesji, poziom techniczny zdjęć i ich wartość wizerunkowa były dostosowane do potrzeb i oczekiwań klienta. Jeśli więc chciałbyś zrealizować konkretne pomysły, lub wprost przeciwnie- dopiero szukasz pomysłu na swoją sesję wizerunkową, skontaktuj się ze mną.

Sesje plenerowe w Krakowie i nie tylko

Sesja plenerowa w mojej ofercie to głównie zdjęcia wykonywane w Krakowie. Znam dobrze miasto i potrafię zaproponować miejsca w których możemy wykonać zdjęcia wizerunkowe dostosowane do Twoich potrzeb. Jestem też otwarty na Twoje pomysły.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by Twoja sesja plenerowa odbyła się w zupełnie innym miejscu. Małopolska, Śląsk, Świętokrzyskie czy Podkarpacie są w moim zasięgu. Tu jednak drobna uwaga. W planowaniu sesji w miejscu w którym jeszcze nie fotografowałem, zwykle proszę klienta o przesłanie kilku poglądowych zdjęć wybranej lokalizacji. To bardzo ułatwia techniczne przygotowanie do sesji.