fbpx
zdjęcie do cv

Zdjęcie do CV – 9 najczęściej popełnianych błędów

Jeszcze kilka lat temu zdjęcie do CV było pewną ekstrawagancją. Aktualnie coraz więcej osób startujących w procesach rekrutacyjnych decyduje się na umieszczenie w dokumentach własnego zdjęcia. W jednym z poprzednich postów (link poniżej) opisałem jak powinno wyglądać dobre zdjęcie do CV i dlaczego warto je zamieścić. W dzisiejszym poście skupię się na najczęściej popełnianych błędach w odniesieniu do takich zdjęć. A zatem…

Zdjęcie do CV

Profesjonalne zdjęcie w CV to szansa na zdobycie dodatkowych punktów zwłaszcza na pierwszym etapie rekrutacji, kiedy dokonuje się wstępna selekcja kandydatów. Pozwala wyróżnić się na tle innych, pomaga zdobyć uwagę i przychylność rekrutera. Podkreśla profesjonalizm i kreuje pozytywne wrażenie na temat naszej osoby.

zdjęcie do cv
Źródło: Pexels

Aby zdjęcie do CV pomogło nam w zdobyciu upragnionej pracy, warto wiedzieć czego unikać przygotowując swoją prezentację. Oto lista 10 najczęściej popełnianych błędów:

1. Selfie w CV

Być może sam(a) nie widzisz większej różnicy między selfie a zdjęciem wykonanym przez profesjonalnego fotografa, ale to nie oznacza że nie widzi jej również osoba oceniająca Twoje CV. Dla specjalisty od HR różnica jest zasadnicza.

Jeśli chcesz podkreślić swój profesjonalizm, to nie rób tego przypadkowym, pozbawionym profesjonalnego sznytu ujęciem.

2. Stare, nieaktualne zdjęcie

Postanowiłaś(eś) wykorzystać w swoim CV zdjęcie sprzed kilku lat? Nie tędy droga. Zakładam, że wyglądasz na nim nieco inaczej niż dziś. Nawet jeśli przejdziesz przez pierwszy etap rekrutacji, to w końcu spotkasz się z rekruterem twarzą w twarz. Na stole między Wami będzie leżało Twoje CV. Jak myślisz, ile razy sprawdzi czy Ty to naprawdę Ty zanim np. skupi się na meritum?

3. Zdjęcie słabej jakości

Zdjęcie rozmazane, zbyt ciemne lub zbyt jasne, generalnie rzecz ujmując – zdjęcie na mizernym poziomie technicznym działa jak antyreklama. Jeśli dysponujesz tylko taką fotografią, lepiej zrezygnować z umieszczania jej w CV.

Pamiętaj również, że do CV lepiej dołączyć wydruk fotograficzny, niż wydrukować kopie CV wraz ze zdjęciem na kiepskiej drukarce czy ksero.

4. Zdjęcie nieadekwatne do sytuacji

Nie każde zdjęcie pasuje do CV. Fotografia nadmiernie eksponująca walory urody osobistej, skupiająca uwagę odbiorcy na unikalnym stylu czy fantazyjnych dodatkach w dokumentach rekrutacyjnych wygląda mało profesjonalnie. Postaw na klasyczną fotografię portretową, to nie czas i miejsce na szałową prezentację.

5. Zdjęcie bez retuszu

By zdjęcie w CV wyglądało profesjonalnie, musi być profesjonalnie wyretuszowane. W tym wypadku jednak retusz powinien być jak najbardziej subtelny i naturalny. Usunięcie worków pod oczami, czerwonych przebarwień i żyłek w białkach ocznych, czy niepożądanych defektów/ odblasków skórnych pomoże odświeżyć Twój wygląd.

6. Niewłaściwa mowa ciała

Zdjęcie nadmiernie ekspresyjne, zbyt wesołe lub zbyt ponure wywoła skutek przeciwny do zamierzonego. W tej kwestii zdaj się lepiej na fotografa. Zdjęcia do CV powinny być zrównoważone. Jeśli dodatkowo potrafią zbudować pozytywne wrażenie i sympatię do Twojej osoby – doskonale!

7. Zdjęcie w nienaturalnych kolorach

Zdjęcie w CV powinno pokazywać Cię w sposób naturalny. Nikt nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem Cię na zdjęciu. Niewskazane są wszelkie modyfikacje i filtry kolorystyczne, a już z całą pewnością nie powinno to być zdjęcie czarno białe.

8. Złe proporcje kadru

Proporcje zdjęcia w CV powinny być dostosowane do całego dokumentu. Zdjęcie nie powinno przytłaczać całości, błędem jest również umieszczenie zbyt małej fotografii, na którą rekruter musi spojrzeć przez lupę. Układ dokumentu również ma znaczenie w kontekście wyboru zdjęcia. Jeśli CV jest przygotowane w pionowej formie klasycznej, to warto umieścić w nim pionowy kadr o naturalnych proporcjach boków 4:3.

9. Niewłaściwy kadr

Zdjęcie do CV powinno obejmować tylko część sylwetki. Może to być ujęcie do pasa, lub kadr zbliżony do zdjęć w dokumentach (popiersie). Kadr zbyt mocno oddalony lub zbyt ściśnięty wygląda mało profesjonalnie i nie zrobi dobrego wrażenia.

10. Zdjęcie o charakterze prywatnym

I w końcu the last but not least… Masz świetne zdjęcia z ostatnich wczasów na Malediwach? Dwa lata temu byłaś z chłopakiem w Dubaju? Doskonale, zostaw je w swoim smartfonie lub albumie rodzinnym. Zdjęcia z prestiżowych wakacji to prawdziwa plaga w dokumentach rekrutacyjnych. Piękne, piaszczyste plaże czy palmy za Twoimi plecami nie zrobią na nikim w dziale HR dobrego wrażenia. Wprost przeciwnie…

zdjęcie do cv
Źródło: Pexels

A jak powinno wyglądać dobre zdjęcie do CV?

Jak powinno wyglądać dobre zdjęcie do CV? Profesjonalnie, pod każdym względem. Przede wszystkim nie powinno odwracać uwagi od tego, na czym najbardziej nam zależy. Czyli mówiąc wprost – na podkreśleniu atutów. Wszystkiego zresztą dowiecie się z posta https://www.dariuszkempny.pl/zdjecia-do-cv , zapraszam serdecznie do jego lektury.

Udostępnij ten artykuł na: