zdjęcia do dokumentów

Zdjęcia do dokumentów w 2024 roku

Zdjęcia do dokumentów reprezentują nas w sytuacjach oficjalnych. Tego typu fotografia wykorzystywana jest przede wszystkim w materiałach potwierdzających naszą tożsamość –  dowodach osobistych, paszportach i wizach, prawie jazdy, dyplomach i legitymacjach służbowych. Jeśli potrzebujesz nowych zdjęć do dokumentów, sprawdź obowiązujące kryteria dla tego typu zdjęć.

Jeszcze kilka lat temu wymagania urzędowe związane ze zdjęciami do dokumentów były zupełnie inne niż dziś. Zmieniające się przepisy wymuszają również zmiany w zakresie wizerunku. Chcąc wykonać zdjęcia do dokumentów w 2021 roku warto wiedzieć o kilku ważnych sprawach.

Zdjęcia do dokumentów 2024 – zasady ogólne

Istnieje kilka ogólnych zasad którymi należy kierować się przy wykonywaniu zdjęcia do dokumentów.

 • Zdjęcie powinno być aktualne. Sugerowany czas wykonania zdjęcia przed złożeniem dokumentu nie powinien przekroczyć 6 miesięcy.
 • Zdjęcie powinno ułatwiać identyfikację. Nie może być na nim żadnych elementów utrudniających potwierdzenie Twojej tożsamości. Przyciemniane okulary, nakrycie głowy, fryzura zasłaniająca twarz są niedozwolone.
 • Zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę wraz z górną częścią barków.
 • Twarz powinna zajmować większość zdjęcia, około 70-80%

Jak powinno wyglądać zdjęcie do dokumentów?

Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać prawidłowe zdjęcie do dokumentów, warto posłużyć się poniższymi wytycznymi:

 • Twarz na zdjęciu powinna być skierowana prosto w obiektyw aparatu. Niedozwolone jest przekrzywianie głowy, a także półprofil.
 • Twarz musi mieć naturalny wyraz. Brwi powinny być odsłonięte, także wtedy gdy nosisz grzywkę. Usta powinny być zamknięte, a oczy naturalnie otwarte, dobrze widoczne i skierowane w stronę obiektywu. Niedozwolony jest uśmiech i grymas.
 • Fryzura może wystawać poza kadr- zwłaszcza jeśli nosisz długie włosy.
 • Uszy nie muszą być odsłonięte i widoczne. Widoczna powinna być jedynie linia uszu.

Jeśli ze względów zdrowotnych nie możesz spełnić powyższych wymogów, urzędnik może dopuścić zdjęcie z przymkniętymi oczami, uśmiechem czy grymasem.

zdjęcia do dokumentów

Zdjęcie do dowodu, paszportu, prawa jazdy – szczegóły techniczne

W przypadku zdjęć do dokumentów typu dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy, istotne są również szczegóły techniczne.

 • Zdjęcie powinno być dostarczone do urzędu (osobiście lub przez internet) w rozmiarze 35mm x 45mm (szerokość x wysokość). Najlepiej by było to zdjęcie w rozdzielczości 150 ppi.
 • Zdjęcie powinno być wykonane na białym/ jasnym tle, bez dodatkowych elementów, wzorów, faktur itd.
 • Zdjęcie powinno być ostre, kontur głowy wyraźny a tło nieprześwietlone.
 • Kolorystyka zdjęcia powinna być naturalna, bez stosowania jakichkolwiek filtrów graficznych.
 • Zdjęcie nie powinno mieć załamań ani innych defektów technicznych.

Zdjęcia do dyplomów, świadectw itd.

W przypadku dokumentów nie mających charakteru formalnego, identyfikacyjnego, jak np. zdjęcia do dyplomu czy świadectwa można pozwolić sobie na pewne odstępstwa od powyższych reguł. Często w przypadku zdjęcia do dyplomu czy świadectwa wykonuje się zdjęcie pół-profilowe, dzięki czemu twarz wygląda korzystniej.

Zdjęcia do dokumentów a względy religijne

Na zdjęciach do dokumentów niedozwolone jest nakrycie/ elementy nakrycia głowy. Jest jednak jeden wyjątek. Jeśli nosisz nakrycie głowy z powodów religijnych, możesz wykonać w nim zdjęcie. W tej sytuacji do wniosku o wystawienie oficjalnych dokumentów dołącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej. Dotyczy to jednak wyłącznie wspólnot wyznaniowych oficjalnie zarejestrowanych w Polsce. Warto zaznaczyć, że bez względu na przynależność wyznaniową zabronione są zdjęcia w elementach przesłaniających twarz. W każdej sytuacji powinien być widoczny jej owal oraz linia uszu.

Zdjęcia w okularach i soczewkach

Okulary korekcyjne na zdjęciach do dokumentów są dozwolone. Jednak oczy powinny być dobrze widoczne, szkła nie mogą jednak odbijać światła a oprawki nie powinny przesłaniać brwi. W przypadku wad wzroku, wrodzonych lub nabytych, dopuszczalne są na zdjęciu ciemne okulary. W tym wypadku jednak do wniosku o wydanie dokumentu należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności.

Soczewki kontaktowe na zdjęciach do dokumentów również są dozwolone. Nie powinny one jednak zmieniać naturalnego koloru ani kształtu oczu.

Zarost na zdjęciach do dokumentów

Zarost na zdjęciach do dokumentów jest dozwolony, ponieważ stanowi element związany z codzienną pielęgnacją. Jednak w przypadkach gdy zarost zbyt mocno przesłania część twarzy i utrudnia identyfikację, urzędnik może odmówić przyjęcia takiego zdjęcia do oficjalnych dokumentów.

Biżuteria i dodatki na zdjęciach do dokumentów

Biżuteria i dodatki na zdjęciach do dokumentów są dozwolone pod warunkiem, że nie zasłaniają one części twarzy. Nie powinny również wystawać poza owal głowy, zaburzając w ten sposób jednolite tło zdjęcia.

Zdjęcia dzieci do dokumentów

Nieco inne kryteria obowiązują w przypadku zdjęć dzieci do lat 5-ciu. W tym wypadku dozwolony jest uśmiech, grymas czy otwarte usta. Twarz powinna być jednak widoczna, dziecko powinno patrzeć w stronę aparatu, a na zdjęciu nie powinno być dodatkowych elementów (np. zabawek). Podobnie jak w przypadku zdjęć osób dorosłych, zdjęcia dzieci należy wykonać na jednolitym tle.

Zdjęcia do dokumentów Kraków

Jeśli potrzebujesz zdjęcia do dokumentów, możesz je wykonać szybko i sprawnie w każdym punkcie fotograficznym. Zdjęcia do dokumentów w Krakowie wykonywane są m.in. w galeriach handlowych. Jeśli planujesz sesję biznesową lub wizerunkową, lub potrzebujesz zdjęć do CV, tego typu zdjęcia mogę wykonać dla Ciebie przy tej okazji. Wystarczy, że wspomnisz o tym w kontakcie.